Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський фінансовий облік, оподаткування і звітність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Обпік торгової націнки

Облік товарів за цінами продажу означає, що постачальникові оплачуються товари за цінами їх подальшої реалізації за мінусом торгової націнки. Торгова націнка (знижка) обліковується на субрахунку №285 “Торгова націнка”.

На підприємствах громадського харчування на субрахунку №285 “Торгова націнка” враховуються суми торгових знижок та націнок на продукти харчування і товари, що знаходяться в коморах, буфетах, на кухні, а також суми націнок, які додаються в установленому розмірі до вартості кухонної та буфетної продукції за продажними цінами.

Реалізація товарів у роздрібних підприємствах здійснюється за готівку. Розмір реалізації визначається сумою виручки, тобто сумою готівки, що надійшла до каси.

Виручка від реалізації щоденно здається торговельними підприємствами до банку. Таким чином через роздрібний товарообіг грошові кошти, що перебувають в обігу, повертаються до каси банку.

Субрахунок №285 “Торгова націнка” є регулюючим субрахунком до рахунку №28 “Товари”. Реалізовані товари списуються з кредита рахунку №28 “Товари” в дебет рахунку №90 “Собівартість реалізації” за собівартістю їх реалізації.

Податок на додану вартість включається до ціни товару.

Бухгалтерія паралельно із складським обліком товарів за назвою, сортом, кількістю та ціною веде облік за трьома показниками – кількістю, ціною та загальною сумою.

Підприємство (комісір) – платник ПДВ одержує товар за договором комісії, з метою його подальшого продажу.

Право повернення покупцем раніше придбаного товару у комісіонера

Згідно з Законом України “Про захист прав споживачів” №1023-Х1І від 12.05.91 р. покупець-споживач має право повернути придбаний у комісіонера товар за умови:

  • – виявлення дефекту у товарі у процесі його використання (наприклад, пральна машина);
  • – не сподобався товар (рідні, близькі розрадили).

Якщо виявлено дефект у товарі, то покупець згідно зі ст. 20 вищевказаного Закону України має право обміняти або повернути непродовольчий товар, який не підійшов йому з будь-яких причин (технічні неполадки у машині, комп'ютері; невідповідність розміру вбрання, фасону, кольору тощо) за умови, якщо товар не був у вжитку, збережено його товарний вигляд, ярлики, споживчі властивості, а також розрахунковий документ, що підтверджує покупку. Повернення товару може бути ще за умови відповідного терміну: протягом 14-ти днів, не враховуючи дня купівлі.

За умови виявлення дефекту (протягом гарантійного терміну) продавець зобов'язаний на прохання покупця прийняти товар (пральну машину, телевізор) і повернути гроші (наприклад, телевізор, що був у вжитку). Подібний товар, що був у вжитку, хоч і справний, можна повернути лише зі згоди продавця.

Продавець, розриваючи договір купівлі-продажу, повинен повернути покупцю гроші у той же день, а якщо це неможливо – в інший термін (за домовленістю сторін), але не пізніше 7-ми днів.

Бартерні (товарообмінні) операції

У підприємства можливі бартерні (товарообмінні) операції.

Бартерною угодою називають товарообмінну операцію, яка передбачає передачу права власності на товари без платежу за участю грошових коштів (тобто натуральний обмін).

Товарообмінні операції можуть бути одним із видів експортно-імпортних операцій.

Моментом реалізації у бартерних операціях є дата виконання експортної частини бартерного контракту, тобто дата відвантаження або передачі товарів іншому учасникові.

Бухгалтерський облік товарообмінних операцій здійснюється відповідно до Листа Міністерства фінансів України №18-4147 від 30.11.92 р., Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 “Витрати”.

У таблиці 7.9 наведено кореспонденцію рахунків з обліку товарів у оптовій і роздрібній торгівлі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші