Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський фінансовий облік, оподаткування і звітність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Види цінних паперів та регулювання ринку цінних паперів

В Україні у 1991 р. прийнято Закон України “Про цінні папери і фондову біржу №1201-ХІ1 від 18.06.1991 р., 30 вересня 1991 р. Міністерством фінансів України затверджено Порядок реєстрації випуску акцій і облігацій підприємств та інформації про їх випуск №04-305 від 30.09.1991 р.

Верховна рада прийняла Закон України “Про цінні папери і фондовий ринок” №3480 від 23.02.2006 р„ який прийшов на зміну Закону України “Про цінні папери і фондову біржу” №1201-ХІІ від 18.06.91 р. Новий документ регулює відносини, що виникають при розміщенні обігу цінних паперів, професійної діяльності на фондовому ринку.

Закон не поширюється на емісії цінних паперів, рішення про які були прийняті до вступу його в силу.

Перехід до ринкової економіки в Україні тісно пов'язаний з процесом реформування власності, структурною перебудовою економіки, механізму сучасного підприємства, формуванням розвинутої інфраструктури фінансового ринку, який би забезпечував вільний обіг коштів у формі цінних паперів.

Указом Президента України № 142/97 від 14 лютого 1997 р. затверджено Положення про державні комісії з цінних паперів і фондового ринку, яке значно розширює повноваження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. У попередньому Положенні, затвердженому Указом Президента від 12 червня 1995 р., налічувалося лише 2 пункти прав, а від 14.02.97 р. їх – 26. Комісія стала державним органом, здатним здійснювати державне регулювання ринку цінних паперів, захищати права інвесторів, координувати діяльність державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та їх похідних. Це можливо шляхом визначення обов'язкових нормативів, призупинення на термін до одного року розміщення й обігу цінних паперів у разі порушення законодавства, звернення до суду і арбітражного суду, проведення перевірок і ревізії фінансово-господарської діяльності суб'єктів фондового ринку, накладання штрафних санкцій, іншими методами. Структуру фондового ринку України наведено на рисунку 8.1.

Визначення терміна “цінний папір", складові цінних паперів

Цінний папір – це грошовий документ, що засвідчує право володіння або відносини позики і визначає стосунки між особою, що випустила цей документ, і його власником До цінних паперів належать акції, облігації, купони до них, бони, зобов'язання Державної скарбниці, ощадні сертифікати, векселі (тратти), приватизаційні папери, національні лотереї, боргові розписки, акредитиви, чеки, банківські накази, депозитні сертифікати, інші фінансові та банківські документи, виражені як у валюті України, так і в іноземній валюті. Згідно з Наказом №763 від 22.11.2001 р. ощадні книжки виступають як валютні цінності тільки ті, які виражені у гривнях.

Цінні папери являють собою засвідчене право володіння грошовими документами, що визначає відносини між юридичною особою, що випустила ці документи від свого імені (емітент), та їх власником (покупцем), і передбачає як правило, виплату доходів у вигляді дивидентів відповідно до внесеної суми на розвиток виробництва, а також передавання грошових прав іншим особам (рис. 8.2, 8.3, 8.4).

Структура фондового ринку України

Рис. 8.1. Структура фондового ринку України

Види цінних паперів та їх фондовий ринок

Рис. 8.2. Види цінних паперів та їх фондовий ринок

Передача і використання цінних паперів

Рис. 8.3. Передача і використання цінних паперів

Типи операцій з цінними паперами

Рис. 8.4. Типи операцій з цінними паперами

З моменту вступу у силу Закону України “Про іпотеку” за №898-IV від 05.06.2003 р. в Україні заявилися нові види цінних паперів: закладні та іпотечні. На відміну від закладних іпотечні (до них належать іпотечні сертифікати та облігації) є емісійними цінними паперами.

Іпотечна облігація – це іменний цінний папір, який посвідчує внесення грошових коштів його власником та підтверджує зобов'язання емітента відшкодувати власнику його номінальну вартість та грошовий дохід згідно з цінним папером, відповідно до правил Закону України “Про іпотеку”.

Законом України “Про іпотечні облігації” №3273-IV від 22 грудня 2005 року офіційно закріплено і статус іпотечних облігацій, який визначає як порядок їх випуску та обігу, так і встановлює вимоги до їх іпотечного покриття.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші