Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський фінансовий облік, оподаткування і звітність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розрахунки пластиковими картками

Суть пластикових карток

Розвиток електронної техніки дає змогу широко використовувати безготівкові розрахунки у формі пластикових карток, що містять зашифровану інформацію, яка дозволяє їх власникам здійснювати платежі та отримувати готівкові кошти.

Пластикова картка являє собою пластинку з нанесеною магнітною смугою або вмонтованою мікросхемою, яка містить ключ до спеціального карткового рахунка в банку. За паперової технології продавець за допомогою спеціального терміналу зчитує інформацію з картки, здійснює авторизацію (через особливу лінію зв'язується з процесинговим центром, у якому зберігається докладна інформація про стан рахунка) і виявляє можливість оплати покупки. Докладна інформація про купівлю фіксується на сліпі (відбиток з картки) і направляється до центру платіжної системи або банку). Підпис на сліпі означає наказ переказати кошти за покупку із спеціального карткового рахунка на рахунок продавця.

Держатель картки в електронній системі напряму зв'язується з емітентом через термінал. Замість підпису на рахунку він вводить за допомогою клавіатури секретну комбінацію цифр, що за правильного набору санкціонує дебетування його банківського рахунка.

Кредитні та дебетові картки

За економічним змістом розрізняють кредитні та дебетові картки.

Кредитні картки пов'язані з відкриттям кредитної лінії у банку, що дає можливість власникам користуватися кредитом при купівлі товарів і отриманні касових позик.

Дебетові картки призначені для одержання готівкових коштів у банківських автоматах або покупки товарів з розрахунком через електронні термінали. Кошти при цьому списуються з Рахунка власника у банку.

Банківські кредитні картки призначені для покупки товарів з використанням банківського кредиту, а також для одержання авансів у готівково-грошовій формі. Головна особливість цієї картки – відкриття банком кредитної лінії, яка щоразу використовується автоматично при купівлі товару або одержанні кредиту в грошовій формі. Кредитна лінія діє в межах встановленого банком ліміту. Банківська кредитна картка у деяких системах може використовуватися для пільгової оплати деяких видів послуг (наприклад, телефонних розмов), а також для одержання коштів у банківських автоматах.

Існують індивідуальні та корпоративні картки.

Індивідуальні картки видаються окремим клієнтам банку і можуть бути “стандартними” або “золотими” (призначені для осіб з високою кредитоспроможністю і передбачають значну кількість пільг для користувачів).

Особливість корпоративної картки

Корпоративна картка видається організації (фірмі), яка на підставі цієї картки може видати індивідуальні картки обраним особам (керівникам або просто цінним співробітникам), їм відкриваються персональні рахунки, пов'язані з корпоративним картковим рахунком. Відповідальність перед банком за корпоративний рахунок несе організація, а не індивідуальні власники корпоративних карток.

Приватні кредитні картки підприємств торгівлі та послуг. Використання цих карток обмежене визначеною замкненою мережею торгових установ, наприклад, мережею універмагів або системою заправних станцій визначеної компанії. Кредит надає сама компанія, вона ж одержує відсоток за кредит. Набули поширення банківські приватні картки, за допомогою яких можна здійснювати покупку у визначених магазинах зі скидкою, але випуск карток, видачу кредиту за закупками і розрахунки з оплати торгових рахунків здійснює Банк – учасник угоди.

Картки для купівлі через термінали у торгових точках також належать до розряду дебетових. Вони прив'язані до чекового або ощадного рахунка власника карток і не передбачають автоматичного надання кредиту. Картка виконує функції банківського чека, але її використання більш надійне, тому що ідентифікація власника провадиться в момент укладення угоди, і кошти перераховуються на банківський рахунок торгового підприємства негайно.

Картки для банківських автоматів – це різновид дебетових карток, які дають можливість власникові рахунка в банку одержувати готівкові кошти в межах залишку коштів на рахунку через автоматичне обладнання, встановлене в банках, торгових залах, на вокзалах тощо. При наявності картки гроші можна одержати в будь-який час, у святкові чи вихідні дні. Крім цього, власник картки звільнений від необхідності відвідувати своє відділення банку і може скористатися автоматами, розміщеними в торгових центрах, на вокзалах тощо.

Технологічні особливості пласти нових карток – найбільш поширені картки двох видів: з магнітною смугою, із зустрічною мікросхемою.

Картки з магнітною смугою мають на звороті магнітну смугу, де записані дані, необхідні для ідентифікації особи власника картки при її використанні в банківських автоматах та електронних терміналах торгових установ. Якщо картка вставлена у відповідний зчитувальний пристрій, то індивідуальні дані власника передаються по комунікаційних мережах для одержання дозволу на здійснення операції.

Магнітна смуга має декілька доріжок для фіксації необхідних даних у закодованій формі. На одній із доріжок записано персональний ідентифікаційний номер (ПІН), який вводиться власником картки за допомогою спеціальної клавіатури при використанні ним банківських автоматів і терміналів. Набрані цифри порівнюються з ПІН-колом, записаним на смузі.

У картках із зустрічною мікросхемою охоронцем інформації, яка записується раніше, а потім може поновлюватися в момент здійснення операції, є мікросхема. Це збільшує функціональні можливості картки та підвищує її надійність. На підставі записаних у мікросхемі даних операція в картці може здійснюватися в автономному режимі, тобто без посереднього зв'язку з центральним процесором банківської комп'ютерної системи в момент здійснення операції.

Картки туризму і розваг

Компанії, які спеціалізуються на обслуговуванні туризму, випускають картки туризму і розваг (наприклад, “Аме- рікен експрес”, “Дайнерс клаб”), які приймаються сотнями тисяч торгових і сервісних підприємств у всьому світі для оплати товарів та послуг. Вони також надають власникам пільги з бронювання авіаквитків, номерів у готелях, одержання скидок з ціни товару, страхування життя та ін. У цих системах також існують індивідуальні та корпоративні картки.

На рисунку 9.4 наведена Заява клієнта пластикової картки; на рисунку 9.5 – Зведений звіт для підприємства, власника пластикової картки; на рисунку 9.6 – “Престижна картка”.

Таким чином, у майбутньому більш перспективною формою безготівкових розрахунків в Україні може стати форма розрахунків пластиковими картками.

Визначення банківської платіжної картки (БПК)

Правлінням Національного банку України прийнята Постанова “Про впровадження пластикових карток міжнародних платіжних систем у розрахунках за товари, надані послуги та при видачі готівки” №37 від 24 лютого 1997 р., в якій дано визначення, що Банківська платіжна картка (БПК) – це пластиковий ідентифікаційний засіб, за допомогою якого отримувачу БПК надається змога здійснювати операції сплати за товари, роботи та послуги та отримувати готівкові кошти. Ідентифікування отримувача БПК має забезпечуватись нанесенням на БПК номера БПК, терміну дії БПК та прізвища, ім'я і зразка підпису держателя Банківської платіжної картки.

Застосування Банківської платіжної картки міжнародних платіжних систем, які емітовані уповноваженими банками України, за межами України здійснюється згідно з правилами, чинними на території країни застосування Банківської платіжної картки цих систем.

Система розрахунків між банками різних країн, що використовують єдині стандарти платіжних засобів, – є Міжнародною платіжною системою.

Заява клієнта нластикової картки

Рис. 9.4. Заява клієнта нластикової картки

Зведений звіт для підприємства, власника пластикової картки

Рис. 9.5. Зведений звіт для підприємства, власника пластикової картки

“Престижна картка”

Рис. 9.6. “Престижна картка”

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші