Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський фінансовий облік, оподаткування і звітність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Податок на додану вартість. Платники податку на додану вартість, об'єкти оподаткування, база оподаткування, ставки ПДВ

Податок на додану вартість у світовій практиці та відповідно до законодавчої бази України

Податок на додану вартість у світовій практиці

Система податку на додану вартість розроблена у Франції в 1954 р. економістом М. Лорс. Починаючи з 60-х років вона набула великого поширення у західноєвропейських, а згодом і інших країнах.

У світовій практиці податок на додану вартість став основним податком непрямої дії і в багатьох країнах замінив податок з обороту.

Податок на додану вартість (ПДВ) є частиною новоствореної вартості і сплачується до Державного бюджету на кожному етапі виробництва продукції, виконання послуг. Додана вартість – це прибуток, заробітна плата з нарахуваннями на неї, амортизація та інші витрати, пов'язані з власне виробничим процесом.

Зарубіжні країни використовують ПДВ, встановлюючи не одну ставку, а цілу систему: знижену, стандартну та підвищену. Знижена ставка застосовується до продукції (товарів) першої необхідності, медикаментів та медичних послуг.

Предмети розкоші оподатковуються за підвищеною ставкою. Розмір зниженої ставки у країнах ЄЕС коливається від 0% до 17%, стандартної – від 12% до 23% і підвищеної – від 25% до 33%.

Нульова ставка у країнах ЄЕС встановлена на всі експортні товари. Це дає право експортерові на компенсацію ПДВ і дає змогу не включати його до ціни, що значно підвищує конкурентоспроможність товарів.

Податок на додану вартість в Україні

В Україні ставка податку на додану вартість станом на 1 січня 1995 р. становила 28% оподатковуваного обороту.

Згідно з рішенням Кабінету Міністрів України від 6 січня 1995 р. вилучення та нарахування до бюджетів окремих податків і платежів здійснювалося в такому порядку:

  • податок на додану вартість нараховувався за ставкою 20% до оподатковуваного обороту, який не включав ПДВ. На імпортні товари податок на додану вартість нараховувався у розмірі 20% до митної вартості з урахуванням фактично сплачених сум мита, митних зборів та інших платежів і стягувався митними органами України;
  • на товари (роботи, послуги), що експортувався за межі митних кордонів України, застосовувалася ставка податку у розмірі 0%.

Податок на додану вартість підприємств роздрібної торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, підприємств, що здійснюють посередницьку діяльність, становив 21,875% (до 1 січня 1995 р.), а з 1 січня 1995 р. – 16,667%. Ця ставка використовувалася для нарахування ПДВ при аукціонній та комісійній торгівлі, при продажу товарів на біржах.

Податок на додану вартість становить основну частину доходів Держбюджету України. Так, на 1996 р. ПДВ становив 21% (303862,6 млрд крб.) дохідної частини Держбюджету. В інших країнах надходження до бюджетів від загальної суми податкових платежів становили: у Данії – 20,6%, Франції – 19,9%, ФРН – 16,8%, Нідерландах -15,7%, Люксембурзі -13,0%, Бельгії – 16,0%, Великобританії – 14,7%.

Закон України “Про податок на додану вартість” № 168/97-ВР, прийнятий Верховною Радою 3 квітня 1997 р., набрав чинності з 1 жовтня 1997 р., з урахуванням змін та доповнень, внесених Законом України від 25.03.2005 р. №2505-IV та іншими законами..., Законом № 254-VI від 13.05.2010 р. містить 11 статей, якими визначено категорії платників ПДВ, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних податком та звільнених від оподаткування експортних та імпортних операцій, порядок спеціальної реєстрації платників ПДВ, податковий кредит та податкові зобов'язання та прикінцеві положення.

На території України, відповідно до міжнародних норм стягування ПДВ, введена спеціальна реєстрація платників ПДВ у державній податковій адміністрації за місцем їх знаходження з метою одержання Свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ та індивідуального податкового номера платника ПДВ (табл. 2.8), що дозволяє створити єдину базу даних платників податку з метою одержання права на нарахування податку та складання податкової накладної при продажу товарів (робіт, послуг) незалежно від їх походження.

Впроваджено Книгу обліку придбання товарів (робіт, послуг), у якій окремо обліковуються операції, пов'язані з придбанням товарів (робіт, послуг), з правом включення до податкового кредиту та без права включення до податкового кредиту сум податку на додану вартість. Окремо ведеться облік операцій, вартість яких не включається до складу податкових витрат виробництва (обігу) (або не підлягає амортизації), а також по товарах (роботах, послугах), придбаних як на митній території України, так і ввезених із поза її меж.

Для обчислення податку на додану вартість Законом України №168/97-ВР від 03.04.97 р. з урахуванням змін та доповнень визначено дві ставки податку – 20% та “0” (нульова) ставка.

У статті 2 Закону України №168/97-ВР з урахуванням змін та доповнень, внесених Законом України №2505-IV від 25.03.2005 р. та іншими законами..., № 2254-VI від 13.05.2010 р. визначені платники податку на додану вартість; об'єкти оподаткування податком на додану вартість та операції, що не є об'єктом оподаткування ПДВ.

У ст. 6 Закону України наведена ставка податку на додану вартість 20%, за нульовою ставкою пільги ПДВ.

Використання нульової ставки відповідно до Закону України № 168/97-ВР

Використання нульової ставки означає повне відшкодування податку на додану вартість, сплаченого постачальниками за товари (роботи, послуги), матеріальні ресурси, використані для здійснення відповідних поставок.

Таблиця 2.8

Свідоцтво про реєстрацію платника податку

При експорті товарів та супутніх такому експорту послуг ставка податку становить "0" відсотків до бази оподаткування (при звільненні від ПДВ, ст. 5 Закону України № 168/97-ВР, немає дебету субрахунку № 641 "Розрахунки за податками" і немає відшкодування, а при нульовій ставці оподаткування ПДВ відшкодовується). Причому, дебетове сальдо на субрахунку № 641 "Розрахунки за податками" відшкодовується відразу ж без розподілу на експорт, внутрішні операції тощо. Головне – наявність податкової накладної. Відшкодування ПДВ по експорту, відповідно до Закону України, здійснюється незалежно від форми розрахунків з нерезидентом – валютою, бартером тощо.

Відображення в обліку сум ПДВ на субрахунку №641

Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню (пп. 7.7.1), визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду (кредит субрахунку №641 “Розрахунки за податками”) та сумою податкового кредиту (дебет субрахунку №641) такого звітного періоду.

Сума податкового зобов'язання (сальдо на кредиті субрахунка №641 “Розрахунки за податками”) підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у терміни, встановлені Законом України для відповідного податкового періоду.

Дебетове сальдо субрахунка №641 враховується у зменшення суми податкового боргу з ПДВ, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого) відповідно до закону, а при його відсутності – зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші