Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський фінансовий облік, оподаткування і звітність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Акцизний збір, його особливості, методика розрахунку

Суть акцизу

Акциз (від франц. Accise, лат. Accido – відрізаю) – один із видів непрямих податків, переважно на предмет масового споживання (сіль, цукор, сірники та ін.), а також комунальні, транспортні та інші поширені послуги. Включається до ціни товарів або тарифу за послуги і тим самим фактично перекладається на споживача.

Встановлення акцизного збору в Україні

Акцизний збір встановлюється на монопольні товари і включається до ціни цих товарів.

У дореволюційній Росії акцизний збір разом із винною монополією давали у 1904 р. – 47,5% загальної суми бюджетних доходів. У СРСР система акцизного збору існувала до 1930 р. і була відмінена податковою реформою цього року.

У європейських країнах до складу підакцизних товарів належать алкогольні напої, тютюнові вироби, паливо, автомобілі та ін. У США, наприклад, акциз у загальному обсязі податкових надходжень до федерального бюджету складає 6,3%, в Іспанії -13,2%.

Введення акцизного збору в Україні

Акцизний збір в Україні було введено одночасно з податком на додану вартість у 1992 р. на підставі Закону України від 18 грудня 1991 р. “Про акцизний збір”, Декрету Кабінету Міністрів України №18-92 від 26.12.1992 р. “Про акцизний збір”. Відповідно до Декрету, Інструкції про порядок нарахування і сплати акцизного збору, затвердженої Наказом Головної державної податкової інспекції України №24 від 22 червня 1993 р., платниками акцизного збору є громадяни – суб'єкти підприємницької діяльності без створення юридичної особи, які виготовляють і реалізують (обмінюють, передають) підакцизні товари, а також імпортують, розтаможують (переадресовують) імпортні підакцизні товари (продукцію).

Акцизний збір нараховується у відсотках до вартості товарів у відпускних цінах, а на імпортні товари – до митної вартості плюс митний збір і мито за ставками, визначеними залежно від виду підакцизного товару.

Порядок обчислення і сплати акцизного збору здійснювався згідно з Інструкцією щодо порядку стягнення податку на додану вартість та акцизного збору України № 68 від 14 лютого 1997 р.

Державною податковою адміністрацією України впроваджено постанову "Про обчислення акцизного збору" № 11930/7/21-0117 від 05.06.2009 р.

Об'єкти, база оподаткування, підакцизні товари відповідно до Податкового кодексу України з 1 січня 2011 року

Відповідно до статті 213 Податкового кодексу України, Розділ VI об'єктами оподаткування є операції з:

  • – реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції);
  • – реалізації (передачі) підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, здійснення внесків до статутного капіталу, а також своїм працівникам;
  • – ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України;
  • – реалізації конфіскованих підакцизних товарів (продукції) та ін.

Операції з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування:

– реалізації легкових автомобілів для інвалідів, у тому числі дітей-інвалідів, оплата вартості яких здійснюється за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів та ін.

Базою оподаткування (стаття 214) є вартість реалізованого товару (продукції), виробленого на митній території України, за встановленими виробником максимальними роздрібними цінами без ПДВ та з урахуванням акцизного податку.

Перерахунок іноземної валюти на національну валюту здійснюється за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим національним банком України, що діє на дату подання до митного органу митної декларації до митного оформлення.

До підакцизних товарів належать (стаття 215):

  • – спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво;
  • – тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;
  • – нафтопродукти, скраплений газ;
  • – автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли.
 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші