Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський фінансовий облік, оподаткування і звітність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Збір за спеціальне використання лісових ресурсів

Цей збір встановлено Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку справ стягення збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду" № 1012 від 06.07.98 р.; Податковим кодексом України (розділ XVII, статті 329-334).

Платник збору за спеціальне використання лісових ресурсів за ПКУ

Платниками збору с лісокористувачі – юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, фізичні особи (крім фізичних осіб, які мають право безоплатно без видачі спеціального дозволу використовувати лісові ресурси відповідно до лісового законодавства), а також фізичні особи – підприємці, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або лісового квитка) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами.

Об'єкт оподаткування збором за спеціальне використання лісових ресурсів за ПКУОб'єктом оподаткування збором є деревина, заготовлена в порядку рубок головного користування; деревина, заготовлена під час проведення заходів.

Ставки збору за заготівлю деревини основних лісових порід розроблені відповідно до найменування лісової породи, розряду – у гривнях за 1 щільний м3:

 • сосна, розряд 1 -1,78 грн;
 • сосна, розряд 2 -1,37 грн;
 • модрина, розряд 1 – 2,33 грн та ін.

Порядок обчислення збору за спеціальне використання лісових ресурсів за ПКУ

Суб'єкти лісових відносин, які видають спеціальні дозволи, до 10 числа місяця, що настає за звітним кварталом, направляють органам державної податкової служби перелік лісокористувачів, яким видано лісорубні квитки та лісові квитки, за формою, встановленою центральним органом державної податкової служби за погодженням з центральним органом виконавчої влади з питань лісового господарства.

Порядок сплати збору за спеціальне використання лісових ресурсів за ПКУ

Базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному кварталу.

Фіксований сільськогосподарський податок

Законом України “Про фіксований сільськогосподарський податок” №320-XIV від 17.12.98 р. визначено механізм стягнення фіксованого сільськогосподарського податку, що сплачується сільськогосподарськими товаровиробниками у грошовій формі або у вигляді поставок сільськогосподарської продукції. Відповідно до ст. 2 цього Закону платниками фіксованого сільськогосподарського податку є всі без винятку сільськогосподарські підприємства, селянські (фермерські) та інші господарства, які:

 • 1) займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою і збутом сільськогосподарської продукції, в яких сума отриманого доходу від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за звітний рік перевищує 50% від загальної суми валового доходу;
 • 2) мають хоча б 1 га власних чи орендованих у неплатників фіксованого сільськогосподарського податку сільськогосподарських угідь, для яких Законом України про фіксований сільськогосподарський податок передбачені ставки цього податку (п. 1 Положення про порядок стягування й обліку податку №658 від 23.04.99 р.).

Платниками фіксованого сільськогосподарського податку можуть бути також власники землі та землекористувачі (у т. ч. орендарі), що виробляють товарну сільськогосподарську продукцію. Виключення складають особи, які одержали землю для ведення особистого підсобного господарства, будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських споруд, садівництва, дачного будівництва, городництва, сінокосіння і випасу худоби.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" сплачували 7 податків замість 12-ти обов'язкових платежів, до яких належали:

 • 1) податок на прибуток підприємств;
 • 2) плата (податок) за землю;
 • 3) податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів;
 • 4) комунальний податок;
 • 5) збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету;
 • 6) збір до Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення;
 • 7) збір на обов'язкове соціальне страхування;
 • 8) збір на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг загального користування України;
 • 9) збір на обов'язкове пенсійне страхування;
 • 10) збір до державного інноваційного фонду;
 • 11) плата за придбання торгового патенту на здійснення торговельної діяльності;
 • 12) збір на спеціальне використання природних ресурсів (щодо користування водою для потреб сільського господарства).

Довідка: 3 01.0I.200S р. замість 12-ти, залишилось 7 податків (1-5, 11, 12).

Розрахунок суми фіксованого сільськогосподарського податку здійснюється відповідно до Положення про порядок стягування та обліку фіксованого податку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №658 від 23.04.99 р. Сума фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік визначалася платником податку виходячи з площі сільськогосподарських угідь та їх грошової оцінки.

Закон України “Про фіксований сільськогосподарський податок” №320- XIV від 17.12.98 р. за чотири з половиною роки змінювався тричі (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., №5-6, ст. 39; №17, ст. 112; 2000 р., №37, ст. 308). Згідно з Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про фіксований сільськогосподарський податок” №659-IV від 3 квітня 2003 р. (введено в дію з 1 січня 2003 р.) встановлено, що “Об'єктом оподаткування для платників фіксованого сільськогосподарського податку є площа сільськогосподарських угідь, переданих сільськогосподарському товаровиробнику у власність або наданих йому у користування, в тому числі на умовах оренди, а також земель водного фонду, які використовуються рибницькими, рибальськими та риболовецькими господарствами для розведення, вирощування та вилову риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах)”.

Наступні зміни:

 • 1) фіксований сільськогосподарський податок більше не можна сплачувати сільгосппродукцією;
 • 2) згідно зі ст. 2 Закону України платниками фіксованого сільськогосподарського податку можуть бути рибницькі, рибальські та риболовецькі господарства за умови, якщо сума, одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продукції її переробки за попередній звітний (податковий) рік, перевищує 50% загальної суми валового доходу підприємства;
 • 3) об'єктом оподаткування для платників фіксованого сільськогосподарського податку є площа сільськогосподарських угідь, переданих сільськогосподарському товаровиробнику у власність або наданих йому у користування, в тому числі на умовах оренди, а також земель водного фонду, які використовуються рибницькими, рибальськими та риболовецькими господарствами для розведення, вирощування та вилову риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах). Для земель водного фонду, які використовуються рибницькими, рибальськими та риболовецькими господарствами для розведення, вирощування та вилову риби у внутрішніх водоймах встановити 1,5% грошової оцінки площі ріллі по областях та Автономній республіці Крим.

Цей Закон України набрав чинності з 1 січня 2003 року.

Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання діяльності в аграрному секторі економіки” №974-IV від 19.06.2003 року встановлено, що дію фіксованого сільськогосподарського податку продовжено до 2010 року.

Законом України “Про внесення змін до статті 12 Закону України “Про плату за землю” №756-IV від 15.05.2003 року та п. 46 ст. 80 Закону про Держбю- джет-2004 встановлено, що:

З 01.01.2005 р. підприємства, які сплачують фіксований сільськогосподарський податок (ФСП) (згідно з Законом України “Про фіксований сільськогосподарський податок” №2287) мали сплачувати внески до 4-х соціально-страхових фондів, включаючи Пенсійний.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші