Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський фінансовий облік, оподаткування і звітність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Бухгалтерська фінансова звітність в умовах ринку, склад звітності

У розвинених країнах світу існують різні спеціальні організації як державні, так і громадські (асоціації, комітети, центри), які систематично проводять дослідження серед керівників корпорацій (фірм), інших користувачів фінансової бухгалтерської звітності з метою вивчення вимог у системі звітних показників, що дозволяє децентралізовано приймати економічні рішення в умовах ринкової економіки. Результати таких досліджень законодавчо закріпляються у нормативних документах (стандартах), наприклад, у Великобританії у Законі про компанії (1985 р.), Німеччині – у Торгівельному кодексі, у Фінляндії – в Законі про бухгалтерський облік.

Європейський парламент за останні роки прийняв цілий ряд законодавчих актів (директив), направлених на уніфікацію бухгалтерського обліку у країнах Європейського економічного співробітництва, відповідно з якими парламенти цих країн внесли зміни до національних законодавств з бухгалтерського обліку.

У межах ООН починаючи з 29 червня 1973 р. діє Міжнародний комітет зі стандартів бухгалтерського обліку, який розробляє стандарти, які мають рекомендаційний характер для багатьох національних економік світу. Цю незалежну організацію – Комітет з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (КМСБО) було створено на підставі угоди спеціалізованих організацій бухгалтерів восьми країн світу: Австралії; Великобританії; Ірландії, Канади; Німеччини; Мексики; США; Франції; Японії.

Мета КМСБО – досягти єднання у принципах бухгалтерського обліку, які використовують підприємства та інші організації для складання фінансової звітності в різних країнах світу.

Країни, які розробляють свої власні вимоги де бухгалтерського обліку (Країни Центральної Європи, СНД, Китай та ін.), використовують Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку (МСБУ), як міжнародний базовий підхід 'при складанні національних стандартів бухгалтерського обліку.

З 1983 р. членами КМСБО були всі спеціалізовані організації бухгалтерів, що входили до складу Міжнародної федерації бухгалтерів (МФБ), вона об'єднала 120 членів і 6 асоційованих членів із 89 країн світу. У 2002 р. Комітет з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку був реконструйований і перейменований у Раду з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (РМСБО). На лютий 2004 р. Міжнародна федерація бухгалтерів (МФБ) нараховувала 159 членів із 118 країн. Погоджено 5 Міжнародних стандартів фінансової звітності та 41 Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку.

Бухгалтерський облік і бухгалтерська звітність за кордоном зазнала значних змін. Так, американські автори у своїй фундаментальній роботі “Принципи побудови бухгалтерського обліку у США” відмічають, що якщо у 30-40 роки минулого століття бухгалтерський облік визначався як мистецтво відображати, класифікувати та підсумовувати у натуральному і грошовому виразах договори (операції), події, які хоч би частково мали фінансовий характер та трактувались як результат усіх цих дій, то вже починаючи з 70-х років трактовка бухгалтерського обліку стала більш розширеною. Як відмічає Американське суспільство дипломованих бухгалтерів-ревізорів бухгалтерський облік існує для того, щоб забезпечити кількісну характеристику (інформацію) в основному фінансового характеру економічних проблем, котрі планується використовувати для прийняття економічних рішень.

У американській та західноєвропейській літературі вважається, що сучасний бухгалтер, займається не тільки фіксацією господарських операцій, але й іншими функціями управління, планування, контролю та розробкою і підготовкою різних економічних рішень по удосконаленню діяльності корпорацій (фірм), Такий підхід до функціональної ролі бухгалтера в Україні одержує саме широке розповсюдження у сумісних та малих підприємствах, на яких відсутні багаточисленні структури, властиві державним підприємствам.

Міжнародні експерти вважають, що бухгалтер повинен особливу увагу приділяти формуванню такої інформації, яка задовольняла б вимоги її користувачів, незалежно від того знаходиться підприємець у сфері або поза її межами. У американських стандартах з обліку особливо підкреслюється, що бухгалтерський звіт не закінчується на самому собі, а навпаки, виконує роль інформаційної системи, яка оцінює, обробляє та передає фінансову інформацію про визначений економічний об'єкт тому, кому вона необхідна. Круг користувачів фінансової звітності у розвинутій ринковій економіці досить широкий.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші