Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Педагогіка arrow Педагогіка вищої школи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Тенденції розвитку зарубіжної вищої освіти

Розвитку сучасної зарубіжної вищої школи властиві тенденції, зумовлені закономірностями соціально-політичного, науково-технічного і навіть морального розвитку зарубіжних спільнот.

  • 1. Демократизація вищої освіти. Вона полягає у загальнодоступності вищої освіти, свободі вибору виду навчання і спеціальності, характеру навчання і сфери майбутньої діяльності, відмові від авторитаризму і командно- бюрократичної моделі управління.
  • 2. Створення науково-навчально-виробничих комплексів як специфічної для вищої школи форми інтеграції науки, освіти і виробництва. Центральною ланкою такого комплексу є освітній сектор, ядро якого становить ВНЗ або кооперація ВНЗ, а периферію – базові коледжі, середні спеціалізовані школи, курси. Науково-дослідний сектор забезпечує умови для наукового зростання і розгортання комплексних, міждисциплінарних розробок для викладачів і студентів. Виробничий сектор включає в себе конструкторські бюро (у т. ч. студентські, дослідні виробництва, кооперативні тощо).
  • 3. Фундаменталізація освіти. Сутність її – у розширенні і поглибленні фундаментальної підготовки при одночасному скороченні обсягу загальних та обов'язкових дисциплін за рахунок суворішого відбору матеріалу, систем

ного аналізу змісту і виокремлення його основних інварі* антів. Надмірна фундаменталізація інколи супроводжується послабленням інтересу до навчання або ускладненням вузькопрофесійної адаптації.

  • 4. Індивідуалізація навчання та праці студента. Вона досягається шляхом збільшення кількості факультативних і еклективних курсів, поширення індивідуальних планів, врахування індивідуальних психофізичних особливостей студентів при виборі форм і методів навчання. Індивідуалізація навчання також передбачає значне збільшення обсягу самостійної роботи завдяки зменшенню часу на аудиториі заняття.
  • 5. Гуманітаризація і гуманізація освіти. Вони спрямовані на подолання обмеженості сократичного мислення спеціалістів природничо-наукового і технічного профілів. Це досягається збільшенням кількості гуманітарних і соціально-економічних дисциплін (їх частина становить 30%), розширенням культурного кругозору студентів, прищепленням навичок соціальної взаємодії через тренінги, дискусії, ділові ігри тощо. Гуманітаризація передбачає також створення сприятливих умов для самовираження особистості викладача і студента, формування гуманного ставлення до людей, адекватного сприйняття інших думок, відповідальності перед суспільством.
  • 6. Комп'ютеризація вищої освіти. У багатьох провідних ВНЗ кількість персональних комп'ютерів перевищує кількість студентів. Використовують їх як для проведення обчислювальних і графічних робіт, так і для тестового педагогічного контролю, а також як спосіб входження до інформаційних систем, автоматизовані системи навчання, засоби пред'явлення інформації тощо.
  • 7. Перехід до масової вищої освіти. Він виражається у випереджальному зростанні витрат на освіту порівняно з іншими соціальними програмами та збільшенні кількості студентів.
  • 8. Автоматизація переходу до самоуправління і виборів керівного складу ВНЗ на всіх рівнях.
  • 9. Зростання вимог до професіоналізму викладачів. Підвищується значущість педагогіки і психології у підготовці і підвищенні кваліфікації викладацьких кадрів ВНЗ, розробляються критерії оцінювання діяльності викладачів, при цьому обчислюється рейтинг або підраховуються бали окремо для власне викладацької діяльності, науково-дослідної роботи і громадської активності.
  • 10. Формування системи регулярного оцінювання ефективності роботи ВНЗ з боку суспільства. У США, наприклад, група із кількох тисяч спеціалістів класифікує навчальні заклади за багатьма показниками (витрати на підготовку одного студента, обсяг науково-дослідних робіт, кількість і якість навчальних курсів, кількість випускників, що отримали ступінь доктора, тощо).

Ці та інші тенденції неоднаково виражені у різних країнах – залежно від національних особливостей, стану економіки, традицій системи освіти.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші