Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Педагогіка arrow Педагогіка вищої школи
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Зарубіжний досвід підготовки молоді до сімейного життя

Готуючи молодь до сімейного життя, американська школа акцентує увагу на підготовці до шлюбу, відповідальності батьківства, статевому вихованні. Метою дошлюбної підготовки є засвоєння сукупності теоретичних знань про шлюб та інтимні взаємини з подальшим формуванням практичних умінь і навичок їх застосування. Зміст роботи у цьому напрямі визначений як розвиток навичок побудови успішних стосунків: формування ефективної комунікативної системи; опанування нестандартними засобами вирішення конфліктних ситуацій; виховання почуття відданості; розвиток здатності піклуватися та сприяти індивідуальному розвитку партнера; вдосконалення вміння щиро і відверто висловлювати власні емоції та думки, аргументовано обстоювати особисті переконання, не провокуючи конфліктних ситуацій тощо.

До важливих напрямів американської системи підготовки до сімейного життя належить статеве виховання молоді, метою якого є: засвоєння вичерпної інформації з питань анатомії і фізіології організму людини та його репродуктивної системи (вагітності, народження дитини, батьківства, сексуальності та статевої орієнтації, контрацепції та абортів, статевого насилля, СНІДу та інших захворювань, що передаються статевим шляхом); виховання почуття відповідальності у статевих взаєминах шляхом пропаганди використання контрацептивів та відмови від випадкових статевих контактів; розвиток навичок побудови успішних стосунків (уміння вести бесіду, бути вдячним слухачем, приймати виважені рішення за різноманітних життєвих обставин та вирішувати конфліктні ситуації); формування усвідомленого сприйняття зобов'язань та відповідальностей сімейного життя.

Зміст роботи в цьому напрямі передбачає формування та виховання у молоді прагнення мати міцну, здорову сім'ю, яка відповідає сучасним вимогам американського суспільства (рівноправність батька і матері в сім'ї, народження кількох дітей, свідоме та відповідальне ставлення до їх виховання; переконання, що у сфері інтимних стосунків людина залежна від суспільства; адекватне сприйняття дорослості, її змісту, ознак, проявів та якостей; почуття соціальної відповідальності за власні вчинки та їх можливі наслідки; прагнення зрозуміти інших і повага до тендерних відмінностей статей; відповідального ставлення до власного здоров'я та здоров'я інших людей; усвідомлення шкоди та небезпеки ранніх статевих зв'язків; переконання в недопустимості безвідповідальності та легковажності у взаєминах із представниками протилежної статі).

Характерною ознакою статевого виховання молоді США на сучасному етапі є акцент на поведінці підростаючого покоління, що трактується з позицій двох підходів. Абстентивне статеве виховання пропонує молоді повне утримання від сексуальних контактів. Молодих людей навчають, що єдине надійне та безпечне статеве спілкування можливе лише в шлюбі з одним партнером; утримання дарує свободу від відчуття провини, сумніву та тривоги, попереджає захворювання, що передаються статевим шляхом, небажану вагітність, згубний вплив абортів на організм жінки. Основна мета всебічного статевого виховання – формувати в молоді сукупність необхідних знань з анатомії людини, її репродуктивної системи та статевого розвитку. Свої зусилля педагоги спрямовують на профілактику безпечних сексуальних контактів та пропаганду використання контрацептивів.

Метою американської системи підготовки молоді до відповідального батьківства є розширення наявної системи знань, умінь і навичок щодо виховання і догляду за дітьми та специфіки взаємин "батьки – діти". Зміст роботи в цьому напрямі визначено як виховання емпатії та здатності піклуватися про інших як запоруки розуміння та врахування батьками потреб дитини; розкриття специфіки розвитку організму дитини, її фізичних, психологічних, когнітивних, емоційних, соціальних потреб і ролі батьків у їх задоволенні; подання практичних настанов з догляду та виховання дітей, покликаних створювати безпечне середовище, що стимулює ріст і розвиток дитини (Л. Яворська).

Кожна країна має власні звичаї укладання шлюбу. За давнім звичаєм Індії церемонія шлюбу починається в той час, коли майбутнє подружжя грає в дитячі ігри. Як правило, майбутній чоловік і дружина не знають одне одного і часто живуть в різних селах. Перше знайомство відбувається на Святі заручин, коли їм по 10–13 років. Дітям зв'язують руки гірляндами з духмяних квітів і окроплюють голови водою зі священної ріки Ганг. Коли вони підростають, призначають день весілля.

Традиційний обряд сватання в південно-західному Китаї вимагає від нареченого надіслати косинку. У відповідь вона повинна прислати йому зв'язані нею домашні туфлі. Якщо до них додано в'язку бананів, значить, дівчина згодна на шлюб, якщо зелену цибулю – відмовляє.

В Іраку поширена законна форма тимчасового шлюбу. Ці шлюби укладають на термін від одного місяця до кількох років. Дівчата, як правило, тимчасовими дружинами не стають. У шиїтських центрах є прошарок, який складається із вдів, розлучених жінок, які погоджуються на тимчасові шлюби. Деякі вередливі жінки встигають за своє життя до десятка разів виходити заміж.

У селах Туреччини зберігається звичай публічно голити нареченого на вулиці перед будинком нареченої, щоб усі бачили, що у нього росте борода і він справжній чоловік.

На індонезійському острові Суматра чоловік, щоб довести свою витривалість, повинен віднести майбутню дружину з дому батьків у свій. У Югославії нареченому пропонують підняти "еквівалент" нареченої – штангу, яка відповідає її вазі.

На Філіппінах наречений повинен платити за право відвідати наречену й за те, що йому дозволили їсти і пити в її присутності, а також за щастя поговорити з нею. Крім того, наречений окремо платить батькам нареченої за виховання його майбутньої дружини.

Побудова навчально-виховного процесу у вищому навчальному закладі на засадах рівноправ'я юнаків і дівчат сприятиме формуванню у студентів егалітарних цінностей, поваги до особистості незалежно від її статі.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>