Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Екологія arrow Техноекологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Використання відходів целюлозного виробництва у гідролізному виробництві

Гідролізна промисловість займається мікробіологічною переробкою деревини. Основна її продукція – етиловий спирт, необхідний для виробництва синтетичного каучуку, кормові дріжджі, фурфурол, тверда вуглекислота (сухий лід) та інше.

В процесі виробництва целюлози в рідку фазу переходять лігнін та геміцелюлози. Тому відходи целюлозної промисловості (рідкі і деревні) використовують для виробництва цільових (кінцевих) продуктів.

З розчинів моносахаридів, отриманих у результаті гідролізу деревини чи виробництва целюлози, одержують сорбіт, ксиліт, спирти (одно- і багатоатомні), білки і вітаміни.

Виробництво етилового спирту складається з 3-х стадій:

 • – підготовка сульфітного розчину до шумування (продувка повітрям, нейтралізація кислот, охолодження);
 • – зброджування розчину на спирт (з побіжним одержанням СО2 у вигляді товарного продукту);
 • – перегонка отриманої бражки для одержання спирту.

Для проходження процесу шумування необхідні N- і Р-вмісні речовини. їх вводять у вигляді (NH4)2SO4 – 20 кг/100м3 розчину і суперфосфату – 20 – 25 кг/100 м3 розчину.

Під дією дріжджів розчин зброджується за загальним рівнянням: С6Н12O6 = 2С2Н5ОН + 2СO2;

В результаті реалізації реакції отримують бражку – низькопроцентний водяний розчин спирту (0,5 – 1,3%). Його переганяють з одержанням спирту-сирцю, у якому містяться метанол, ефіри, альдегіди, органічні кислоти, сивушні олії (основні компоненти) та продукти специфічного дріжджового розпаду білків – ізоаміловий (основний токсикант і причина запаху), аміловий та ізобутиловий спирти).

Наступна розгонка спирту-сирцю дає 4 продукти:

 • – технічний спирт,
 • – ефірно-альдегідну фракцію,
 • – метанольну фракцію,
 • – сивушні олії.

В процесі розгонки нелетучих розчинених речовин (невикористані під час шумування цукор, дріжджі, мінеральні речовини) залишаються у водяному розчині, що відходить – сульфітно-спиртовій барді.

Використання відходів целюлозної промисловості у виробництві дріжджів та антибіотиків

З відходів спиртового виробництва одержують дріжджі та антибіотики ферментативним синтезом з використанням мікроорганізмів. Процес одержання дріжджів та білково-вітамінних концентратів складається із:

 • – підготовки барди (нейтралізація, очищення, збагачення N- і Р-вмісних речовин, охолодження);
 • – вирощування дріжджів (одержання білка);
 • – відділення продукту та його сушіння.

Мікроорганізми, що розмножуються, переробляють розчинені органічні речовини. Накопичується 60 – 70% дріжджової (білкової) маси від кількості речовин, що переробляються. Отримані дріжджі містять до 50% засвоюваного білка, вітаміни і всі життєво необхідні амінокислоти. Вміст вітамінів можна підвищувати підбором штамів мікроорганізмів та зміною умов їхнього вирощування (наприклад, опромінення дріжджів УФ-промінням приводить до збагачення їх вітаміном D).

Вихід дріжджової маси – 3,5-4 кг/м3 барди.

Найбільш забрудненим потоком стічних вод гідролізної промисловості є післядріжджова бражка. Вона містить 85 – 95% усіх забруднюючих речовин.

До складу атмосферних викидів гідролізної промисловості входять: фурфурол, метанол, органічні та мінеральні кислоти, аміак, деревний та дріжджовий пил, лігнін.

Істотним джерелом забруднення повітря дріжджовим пилом є викиди від дріжджовирощувальних апаратів та сушарок. У 1 м3 парогазової суміші, що відводиться від дріжджовирощувальних апаратів, міститься 105-108 дріжджових кліток, 0,9-1,8 мг/м3 кислоти, СО2. В процесі вироблення 1т дріжджів в атмосферу викидаються 45-50 тис.м3 пароповітряної суміші. Викид в атмосферу дріжджового пилу від сушарок досягає 20 кг/год із запиленістю від 0,1 до 0,5 г/см3.

Використання відходів целюлозного виробництва у лісохімічній промисловості

Лісохімічна промисловість поєднує виробництва, що займаються хімічною переробкою деревини, випускає більше 80 видів продукції, у тому числі деревне вугілля, фенольні продукти, каніфоль, скипидар, ацетон, оцтову кислоту, формалін.

Піроліз деревини – нагрівання деревини до 400-500°С без доступу повітря в печах безупинної чи періодичної дії. Вихід продукції:

 • 32 – 38% деревного активного вугілля,
 • 14 -15% газоподібного палива,
 • 16 – 20% смоли (феноли, розчинники, скипидар, олії),
 • 3 – 7% оцтової кислоти,
 • 1 – 2% метилового спирту, до 1% ацетону.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші