Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Техніка arrow Теплові насоси та кондиціонери
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ТЕПЛОВІ НАСОСИ

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ЩОДО ТЕПЛОВИХ НАСОСІВ

Визначення теплового насоса

Тепловий насос (ТН) є одним з термотрансформаторних пристроїв, що забезпечують подачу тепла від одних тіл до інших, які мають різні температури. Термотрансформатори можуть бути підвищувальними, якщо призначені для передачі теплоти до тіл з низькою температурою, і понижувальними, якщо з їхньою допомогою передається теплота тілам з високою температурою.

Довгий час тепловий насос залишався термодинамічною загадкою, хоча принцип його роботи випливає із праць Карно, зокрема, опису циклу Карно, опублікованого в його дисертації ще в 1824 р. Практичну теплонасосну систему, названу помножувачем тепла, в 1852 р. запропонував лорд Кельвін, який показав, як холодильну машину можна ефективно використати для цілей опалення.

Тепловий насос здійснює передачу внутрішньої енергії від енергоносія з низькою температурою до енергоносія з більш високою температурою. Оскільки, у відповідності з другим законом термодинаміки, теплова енергія без будь-якого зовнішнього впливу може переходити тільки з високого температурного рівня на низький, для здійснення теплонасосного циклу необхідно використовувати приводну енергію. Тому процес передачі енергії у напрямку, протилежному природному температурному напору, здійснюється в круговому циклі.

Основне призначення цих установок - використання теплоти низькопотенційного джерела, наприклад навколишнього середовища. Для здійснення теплонасосного процесу необхідна витрата зовнішньої енергії будь-якого виду: механічної, хімічної, кінетичної, електричної та ін.

Основне застосування в даний час знаходять три типи теплонасосних установок:

  • • компресійні для теплопостачання окремих будинків, а також для теплопостачання окремих промислових цехів або установок;
  • • абсорбційні для теплопостачання будинків і промислових цехів;
  • • термоелектричні для теплопостачання окремих приміщень або невеликих будинків.

Енергоносії, що поставляють теплову енергію з низькою температурою для здійснення теплонасосного циклу, називаються джерелами теплоти. Вони віддають теплову енергію шляхом теплопередачі, конвекції і (або) випромінювання. Енергоносії, що сприймають в теплонасосному циклі теплову енергію підвищеного потенціалу, називаються приймачами тепла. Вони сприймають теплову енергію шляхом теплопередачі, конвекції і (або) випромінювання.

В цілому можна запропонувати таке визначення: тепловий насос -пристрій, що сприймає тепловий потік при низькій температурі (на холодній стороні), а також необхідну для приводу енергію й використуючий обидва потоки енергії при підвищеній (у порівнянні з холодною стороною) температурою у вигляді теплового потоку.

Це визначення дійсно для компресійних теплових насосів, а також для абсорбційних і термоелектричних агрегатів, що використовують ефект Пельтьє.

Теплопродуктивність (теплова потужність) парокомпресійного ТН складається з двох складаючих: теплоти, одержуваної випарувачем від джерела теплоти (так звана холодопродуктивність і приводної потужності Р, за допомогою якої вхідна теплова енергія піднімається на більш високий температурний рівень.

В абсорбційному ТН механічний компресор замінений термохімічним - у вигляді додаткового циркуляційного контуру розчину з генератором (кип'ятильником) і абсорбером. Замість електричної приводної енергії, що підводиться до компресіонного теплового насоса з електроприводом, до генератора підводиться теплова енергія. Однак для обох процесів використається за допомогою випарника джерело енергії у вигляді відпрацьованої теплоти або енергії навколишнього середовища.

Звичайно в процесі перетворення енергія навколишнього середовища є кінцевим етапом процесу. Енергія, виділювана при спалюванні твердого палива або в ядерних реакторах, проходить велику кількість перетворень, поки приймає необхідну для споживачів форму, повністю використається й, нарешті, практично завжди переходить у навколишнє середовище. Теплові насоси вимагають зовсім іншого теоретичного підходу. Тут на початку процесу як джерело тепла наряду із приводною енергією використається також і енергія навколишнього середовища.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші