Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Техніка arrow Теплові насоси та кондиціонери
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Робочі речовини для абсорбційних теплових насосів

Вибір робочих речовин для різного типу АПТ (абсорбційні перетворювачі теплоти) визначається насамперед рівнями температур в основних апаратах.

У всіх країнах дотепер переважно застосовуються для різних цілей дві класичні робочі пари (летучий компонент - абсорбент): г4Нз-Н20 і Н20-ЬіВг, і більшість розробок систем АПТ ґрунтується на одній з них. Пошук нових робочих речовин пояснюється лише добре відомими недоліками обох пар.

Робота Комітету з енергетичних досліджень і розвитку Міжнародного енергетичного Агентства (ІЕА), у якій брало участь ІЗ країн, з 1978 була присвячена загальній оцінці досліджень і розробці теплових насосів і зокрема АПТ. У проектних розробках Комітет відзначив: "малоймовірно, що будуть знайдені нові робочі пари, які будуть застосовні й діяли б краще у всьому діапазоні умов, що охоплюють охолодження й нагрівання".

Одним з важливих напрямків дослідження й удосконалення АПТ визнане поліпшення властивостей відомих робочих речовин шляхом введення в них домішок з метою збільшення продуктивності або розширення області дії АПТ без кристалізації речовин в апаратах. Однак основним напрямком пошуку вважається одержання температур у випарниках нижче 0 °С, причому перевага віддається органічним речовинам.

Частіше в літературі зустрічається класифікація робочих речовин АПТ по типі летучого компонента. Така класифікація більше універсальна, тому що дозволяє включати системи із ще не до кінця дослідженими й певними областями застосування. Робочі речовини по типі летучих компонентів ділять на наступні групи: аміачні, спиртові, водні, хладонові й вуглеводневі.

Аміачні системи

До цієї групи відносяться системи, у яких як летучий компонент використається не тільки аміак NH3, але і його похідні - аміни: мегіламінСНзКН2 і етіламін C2H5NH2.

Система NH3-H20 - одна з найбільш вивчених. З тих пор, як в 1860 р. Ф. Kappe винайшов і сконструював першу абсорбційну водоаміачну холодильну установку, система NH3-H20 ретельно досліджувалася й удосконалилися конструкції АПТ. Важливішими достоїнствами NH3-H20 є можливість одержання негативних температур (приблизно —35 °С) і велика теплота паротворення летучого компонента. Ця система широко застосовується в АПТ будь-якого типа. Основними недоліками даної системи є токсичність аміаку й близькість температур кипіння компонентів, тому необхідно передбачати пристрій для ректифікації. Крім того, аміак викликає корозію міді і її сплавів, суміші NH3 с повітрям горючі й вибухонебезпечні. Однак можливість одержання негативних температур пояснює неослабний інтерес до цієї системи.

Для виключення вузла ректифікації замість води, як абсорбента, пропонуються різні солі й органічні речовини.

Всі запропоновані абсорбенти: LiSCN, NaSCN, KSCN, NH4SCN,

ÜNO3, Nal, HO(CH2>40H і інші мають обмежену розчинність bNH3.

Система NH3-LiSCN має велику в'язкість. Найбільш перспективною вважається система NH3-NaI-NaSCN.

Слід зазначити недостатність вивченості теплофізичних властивостей цих систем, а також термічну нестійкість всіх роданідів при температурах більше 50 °С й те, що при розкладанні їх утворюються токсичні речовини.

Заміна ІМН3 його похідними СН3І*^Н2 і Сгг^МНг приводить до зменшення робочого тиску в апаратах АПТ, розширюються можливі температурні діапазони джерел, що гріють, а отже, і області застосування АПТ. Випробування в дослідних установках підтвердили працездатність систем СН3КН2-Н20 і С2Н5^2-Н20 в АПТ. Однак основні недоліки системи в цілому збережуться для похідних аміаку: токсичність летучих компонентів і необхідність створення вузла ректифікації.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші