Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Техніка arrow Теплові насоси та кондиціонери
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Спиртові системи

Як летучі компоненти для АПТ пропонуються спирти: метиловий СН3ОН і етиловий С2Н5ОН. По теплофізичним властивостях переважніше СН3ОН і системи на його основі: СН3ОН-ЬіС1, СН3ОН-ІЛВг, СН30Н-2пВг2, СН3ОН-ЬіВг-гпВг2, СН3ОН-ІлІ-гпВг2. Достоїнствами цих систем є насамперед можливість одержання негативних температур у випарнику (до -20°С), повна відсутність у паровій фазі абсорбенту, низькі тиски в апаратах, велике абсолютне значення теплоти паротворення летучих компонентів, невелика різниця тисків в абсорбері й генераторі. Недоліки: токсичність СН3ОН, велика в'язкість двокомпонентних розчинів, що погіршує циркуляцію розчину й процеси тепло- і масообміна в апаратах АТП, а також обмежена розчинність солей в СН3ОН. Для зменшення останнього недоліку до галогенів літію додається 7пВг2, однак введення цієї добавки збільшує сольволіз (хімічна взаємодія солі з розчинником), що приводить до посилення корозійної активності розчину. Найбільш перспективним уважається застосування спиртових систем у сонячних АПТ. Водні системи. Вода нешкідливий, доступний і дешевий летучий компонент, що має велику абсорбційну теплоту паротворення. Як абсорбенти для води запропоновано застосовувати солі: ЬіСІ, ЬіВг, Ьії, СаСІ2 і др., суміші солей, а також Н2504 і №ОН. Кислоти Й лугу малоперспективні для використання в АПТ через їхню токсичність і високу корозійну активність.

Найбільше застосування в різного типу АПТ мають системи Н20-ЬіВг. Теплофізичні властивості їхні добре вивчені Й найбільш сприятливі для застосування в АПТ. Перша абсорбційна установка на НгО-УВг у її сучасному виді була сконструйована в США в 1945 р., і з тих пор триває її вдосконалення. Для розширення робочої зони АПТ до ЬіВг запропоновано додавати солі й органічні речовини.

На основі Н20-ЬіВг рекомендовано для використання в АПТ наступні багатокомпонентні системи: ^О-ЬіВг-ЬіСІ, Н20-иВг-Ы5СМ, Н20-ЬіВг-гпВг2-СаВг2, Н20-ЫВг-С2Н602 і ін., але всі вонималовивчені.

Добавка органічних речовин, як правило, приводить до зменшення розчинності неорганічних солей у воді, що має місце, наприклад, при добавці етиленгликоля в розчин Н20-ЬіВг. При використанні цієї системи в абсорбційній холодильній машині, з одного боку, відбувається звуження робочої зони, а з іншого боку - збільшення теоретичного теплового коефіцієнта.

Великий інтерес представляє використання в АПТ системи Н20-ЬіС1, що пов'язане з більшою термічною стабільністю ЬІСІ у порівнянні з ІлВг і ЬіІ. Через меншу розчинність ЬіСІ АПТ мають більше вузьку область застосування. У цей час система Н20-ІлСІ в основному застосовується для вироблення холоду з відносно високою температурою сонячних абсорбційних холодильних машинах.

Система Н20-ЬІІ, також як І попередня, запропонована для використання в АПТ для одержання холодної технологично')' води й кондиціювання повітря, але при цьому для обігріву генератора потрібна теплота більше низького потенціалу. Однак обмежена розчинність МІ, його висока вартість і найменша серед галогенів літію термічна стійкість роблять цю систему найменш перспективної для використання в АПТ.

При циркуляції води по замкнутому контурі в системі охолодження АПТ, що забезпечує в літню пору охолодження води до температури не вище 25° С, рекомендується система Н20-СаСІ2, причому для зменшення теплопередавальної поверхні конденсації й запобігання роботи під вакуумом запропоновано підтримувати температуру конденсації водяної пари на високому рівні - близько 100° С. Хоча система Н20-СаСІ2 дуже дешеве, нетоксична й доступна, практичне застосування в АПТ не знайшла через малу розчинність і велику небезпеку кристалізації погано розчинних кристалогридратів СаС12'хН20 в апаратах, а також значної корозійної активності. Для збільшення розчинності найбільше термічно стійких хлоридних систем і, отже, розширення області застосування АПТ із цими системами запропоновано в бінарні системи Н20-ЬіСІ і Н20-СаСІ2, а також у їхню суміш Н20-ЬіС1-СаС12 уводити різні солі.

У зв'язку з відсутністю надійних інгібіторів корозії в рідкій і паровій фазах для застосовуваних матеріалів АПТ найбільш надійними в експлуатації варто вважати водяні розчини солей лужних металів і їхніх сумішей (крім, як вказувалося вище, термічно нестійкі роданиди й вибухонебезпечні в безводному стані перхлорати). Солі двовалентних металів (М&Са^п и др.) у водяних розчинах піддаються гідролізу в значно більшому ступені, чим солі літію, тому їхнє введення приводить до підкислення розчину, що звичайно підсилює корозійний вплив його на конструкційні матеріали АПТ.

Найбільш придатними для використання у високотемпературних АПТ є H20-UC1 і H20-LiCI-CsCl, причому остання система має більшу робочу зону. Обидві солі термічно стійкі в області температур, застосовуваних в АПТ, пожаро- і вибухобезпечні. У водяних розчинах CsCI гідролізу не піддається. Корозійний вплив на сталь 20 і Ст 3 системи H20-LiCl-CsCl значно менше, ніж H20-LiCli H20-LiBr. Очевидно, посилення корозійного впливу на розчини Н20-ЬіВг пов'язане з деяким розкладанням LiBr при температурах вище 130 °С.

Достоїнства водно-сольових систем, крім зазначених вище: абсолютно нешкідливий, доступний летучий компонент - вода, що має дуже велику абсолютну теплоту випару; велика різниця в температурах кипіння компонентів, тому немає необхідності в ректифікаційному вузлі; високі теоретичні коефіцієнти трансформації. Недоліки водних систем: неможливість одержання у випарнику температур менших 0 °С; досить високий корозійний вплив водних систем на конструктивні матеріали АТП, особливо в газовій фазі й по ватерлінії.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші