Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Маніпулятивний вплив як загроза безпеці життєдіяльності

Людина є не лише природною, біологічною істотою, а й духовною особистістю зі складним внутрішнім світом. Вона наділена розумом, абстрактним мисленням і мовою. На всі ці складні системи можна впливати, програмуючи поведінку людини за допомогою маніпулювання.

Маніпулювання (лат. manipulusжменя)вплив на людину (як правило, прихований) з метою домогтися дій, які відповідають цілям маніпулятора, дають йому певні переваги і вигоди.

Такий вплив може здійснюватися як щодо великих спільнот, так і щодо індивіда. Для впливу на суспільну свідомість розроблено певні технології, які використовують у різноманітних сферах, а найчастіше – у політиці та рекламі.

Маніпуляції в спілкуванні спираються на психічний процес прийняття рішень – вибору наявних альтернатив. З метою управління свідомістю сугестор (навіювач) пропонує ті аргументи, які допоможуть досягти цілей маніпулятивного впливу. Використовують кілька видів сугестій (навіювань).

Психоаналітично орієнтовані технології полягають у застосуванні механізму латерального програмування. Основну інформацію вкладають у латерально сконструйований вислів як другорядну, побічну. Людина погоджується чи не погоджується зі співрозмовником, а основну інформацію сприймає не замислюючись, несвідомо.

Гіпнотичний підхід полягає у зниженні свідомого сприйняття повідомлення і критичності при сприйнятті змісту. Сугестор діє на відчуття людини, а через них – на волю і розум. Люди володіють різним ступенем навіюваності, що залежить від невпевненості, боязкості, низького рівня самооцінки, вразливості, слабкості логічного аналізу. При навіюванні застосовують конкретні та образні ключові слова, сенс яких легко уявити, оскільки абстрактні поняття знижують силу навіювання. Наприклад, слово "яблуко" діє на уяву, а якісні ознаки (соковите, стигле, рум'яне, солодке, дрібне, тверде, кисле, червиве) формують образ.

Уникнення негативних часток "ні" і "не" знижує опір психіки людини, викликаючи сумніви, оскільки ці частки насторожують: "Прийняття цього рішення нам не нашкодить" і "Прийняття цього рішення може нам допомогти".

Одним із найсильніших способів сугестії є мовна динаміка, що підвищує сугестію мови: м'якість та сила голосу, багатство інтонацій, паузи, темп мови.

Існує безліч технік наведення трансового стану, що використовуються як загалом у процесі управління, так і під час ділового спілкування: показ трансової поведінки; вікова регресія; застосування природних трансових станів; перевантаження свідомості; розрив шаблону; використання повної невизначеності, непередбачуваності; застосування штучних або неіснуючих слів; техніка розсіювання; персеверація; звернення до авторитету та ін. За їх допомогою можна нав'язати соціуму певні цінності та переконання, що не відповідають інтересам широкого загалу.

Політичне маніпулювання зорієнтоване на психічні структури людини, здійснюється приховано і має змінити її думки, спонуки і мету. Маніпулювання широко застосовують у рекламі з метою нав'язування товарів і послуг, формування у людей переконаності в необхідності вести певний спосіб життя, який спонукає до непотрібних витрат.

Також до маніпулювання вдаються представники нових та деструктивних релігійних рухів. З 1991 р., коли Україна отримала ліберальне релігійне законодавство, з'явилася велика кількість нових громад віруючих, незрозумілих широкому загалу, у т. ч. сект – релігійних об'єднань, які навчанням і обрядами відрізняються від панівних релігійно-церковних організацій. Новітня історія України свідчить, що негативний вплив деяких релігійних організацій може бути помітним і деструктивним ("Біле братство", церква саєнтології, церква Муна). Однак не кожна нова релігійна організація є тоталітарною сектою, зорієнтованою на отримання якомога більших прибутків.

Отже, маніпулятивний вплив може загрожувати людині як у побутових стосунках, так і в суспільному житті.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші