Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Техніка arrow Інформаційні технології в технічній експлуатації автомобілів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Стратегії і тактики технічної експлуатації автомобілів

Положення загальні

Стратегія – це технічний напрям, тобто тривала ідейна орієнтація області щодо планування, організації і управління технічними діями, яка в певних умовах роботи і при заданому (розрахунковому) рівні експлуатаційної надійності PC забезпечує мінімум трудових і матеріальних витрат на підтримку PC в технічно справному стані.

Проф. В.А. Зарубкін, виділяє два види стратегій забезпечення надійності виробів, тобто два ідейні напрями науково-практичної реалізації концепції TEA – концепції управління надійністю автомобілів. Це: 1 – стратегія планово-попереджувальна; 2 – стратегія очікування ремонту.

На AT абсолютний пріоритет сьогодні відданий стратегії планово- попереджувальній, яка дозволяє активно управляти надійністю більшості виробів.

При стратегії очікування ремонту періодичність tn профілактичних впливів, тобто дій ТО дорівнює періодичності відмов іо виробів, тобто tП = tо, Тому рівень безвідмовної роботи таких виробів при експоненціальному законі їх надійності складає лише 37% і може бути представлена залежністю

(1.3)

де: t – період часу, який цікавить дослідника ();

λ – небезпека відмов виробу (характеристика надійності виробу):

(1.4)

де: – напрацювання виробу на відмову, тобто періодичність статистичної відмови виробів в процесі експлуатації, обумовлена його надійністю.

При стратегії планово-попереджувальній періодичність профілактичних впливів є параметром керованим. Тут фахівці TEA примусово забезпечують . В результаті, при співвідношенні, наприклад , рівень безвідмовної роботи таких виробів підвищується і може приймати величину .

Тому планово-попереджувальна стратегія ТО і Р виробів є більш пріоритетною. У сучасній TEA вона складає наукову основу концепції управління надійністю і на практиці має декілька тактик реалізації.

Тактика – це ідеологічна платформа безпосереднього забезпечення надійності виробів. У TEA тактика – це система ТО і Р автомобілів. Ії мета – розробка конкретних ефективних форм і методів розвитку і управління, направлених на рішення основних завдань, сформульованих в технічному напрямі (концепції) розвитку TEA.

На AT існує три основні види систем ТО і Р транспортних машин (ріс. 1.8):

  • - за напрацюванням;
  • - за станом;
  • - змішані.

Схема організації ТО і Р транспортних машин

Рис. 1.8. Схема організації ТО і Р транспортних машин

Суть системи за напрацюванням полягає в тому, що технічні дії виконуються для виробу – автомобіля, через певний пробіг (час), незалежно від його технічного стану. В результаті значна частина ресурсу PC не використовується, тому така модель системи ТО і Р має значну вартість і в практиці може застосовуватися тільки для спеціальних автомобілів. Наприклад, на AT ця система використовується для тих вузлів і деталей автомобіля, від яких залежить безпека його руху.

Суть системи за станом полягає в тому, що технічні дії проводяться для виробу лише при досягненні ним контрольованих параметрів свого критичного рівня, тобто гранично допустимого стану. На практиці для реалізації такої системи ТО і Р необхідне спеціальне контрольно-діагностичне обладнання ("тактична зброя") і в цілому уміння фахівців ІТС, вимірювати безперервно або періодично контрольовані (діагностичні) параметри виробу. Сьогодні такі системи, внаслідок глобалізації технічної діагностики (ТД) і неруйнуючого контролю (НК), успішно впроваджуються в світі техніки багатьма зарубіжними фірмами. Тут вони отримали назву "Condition Monitoring", а в сучасній термінології TEA – це системи ТО і Р "індивідуальні" або "адаптивні".

Система змішана об'єднує в собі елементи двох систем (за напрацюванням, за станом). Це найбільш поширена в сучасному світі техніки система ТО і Р, яка застосовується, наприклад, для машин: транспортних, сільськогосподарських, будівельних і багатьох інших. Дана система ТО і Р залежно від методу встановлення періодичності і об'єму технічних дій, ділиться на середньостатистичну і діагностичну.

На AT найбільш поширеною є система середньостатистична. Це традиційна для АТЗК система ТО і Р, яка в своїй основі спирається на математичний апарат теорії вірогідності і математичну статистику. Це теорії, які дозволяють дослідникам АТЗК встановити для автомобілів середньостатистичні норми пробігу і трудомісткості їх технічних дій, які потім, за допомогою застосування ряду коефіцієнтів корегування, використовуються ІТС для конкретного автомобіля.

Проте автомобіль, як відомо – це складна транспортна машина, яка складається з тисяч деталей з різними виробничими і експлуатаційними допусками. Кожен автомобіль працює в різних умовах і, наприклад, "старіє" по-своєму. Тому, як відзначають більшість вчених AT, до кожного автомобіля необхідний підхід індивідуальний. Тільки при індивідуальному обстеженні (контролі, діагностуванні) кожного агрегату можна визначити дійсний стан автомобіля і врахувати різноманіття умов його роботи, кваліфікацію водія, а також безліч інших чинників, які істотно впливають на зміну технічного стану PC. Тому для AT найбільш доцільним є використання систем ТО і Р за станом, наприклад, системи ОР-Д-УН.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші