Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Техніка arrow Інформаційні технології в технічній експлуатації автомобілів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Системи складні і їх системотехнічне дослідження

Терміни і основи пізнання систем складних

Термін система складна спочатку, а іноді і до цих пір використовується як синонім терміну система велика. Проте в науці існують переконливі обгрунтування відмінності цих понять.

Зокрема, великою системою називають таку, яку неможливо досліджувати інакше, як по підсистемах, а складною – таку систему, яка будується для вирішення багатоцільового, багатоаспектного завдання. Поняття "Система велика" ілюструє рис. 2.7 а.

Як видно з рисунку, для вивчення великої системи необхідний один спостерігач Н (мається на увазі не число людей, що беруть участь в дослідженні або проектуванні системи, а відносна однорідність їх кваліфікації). Це може бути, наприклад, або інженер, або економіст, або соціолог і тому подібне Тому об'єкт великої системи може бути описаний як би на одній мові, тобто за допомогою єдиного методу моделювання, хоча і по частинах, підсистемах.

Поняття система складна ілюструє рис. 2.7 6 – для вивчення системи необхідно декілька спостерігачів принципово різної кваліфікації. Наприклад: інженер, програміст, обчислювач, економіст, а можливо, і юрист, психолог і так далі.

Модель складної системи складається з безлічі блоків (елементів з Прихованою від зовнішнього спостерігача внутрішньою структурою), що взаємодіють між собою через функціональні зв'язки між видимими із зовні змінними.

Схеми понять:

Рис. 2.7. Схеми понять: "система велика", "система складна"

Структура такої системи зазвичай є ієрархічною. Множина елементів може змінюватися в процесі функціонування системи. Як правило, елементи системи характеризуються різними фізичними принципами дії, що не так помітно в підсумковій математичній моделі, але дуже важливо на етапі побудови моделі.

Щоб спроектувати складну систему, що складається з декількох простіших систем, що вимагають знань в різних галузях науки і техніки і взаємодіють певним чином, потрібні фахівці в кожній з цих областей. Вимоги, що пред'являються до ефективності такої системи, визначають високі вимоги до здібностей і кваліфікації її проектувальників.

Проте, як показує практика, повністю "охопити" і детально представити складну систему найчастіше неможливо. При цьому на практиці це і не завжди потрібно. Тому в процесі моделювання постійно існує проблема компромісу між простотою опису, що є однією з передумов розуміння, і необхідністю обліку численних і різнопланових характеристик системи.

Опис моделі морфологічний – це уявлення про будову системи. Глибина аналізу тут визначається, як правило, трьома чинниками: завданнями дослідження; значущістю впливу шарів структури, що пролягають нижче, на інтеграційні характеристики системи; досяжним ступенем зняття невизначеності.

Опис моделі функціональний вирішує завдання визначення поведінки системи, її можливостей, відношення системи до інших систем. Функціональний опис, також як і морфологічний, має ієрархічну схему і повинен відображати ієрархію функцій, процеси і параметри системи.

Опис системи інформаційний полягає у визначенні характеристик організації системи і оцінки її складності.

Опис моделі процесуальний дас уявлення про особливості процесів в системі і мінливості її властивостей. Центральним поняттям тут є поняття ЖЦ системи.

Опис моделі прагматичний не мас загального характеру. Для більшості природних систем прагматичні характеристики самі по собі не існують, а виникають лише в процесі деякої цілеспрямованої діяльності. Проте для систем штучних, тобто продукту цілеспрямованої діяльності людини такі характеристики існують завжди.

Складна динамічна система, що міняє свою поведінку в часі це наявність складної поведінки, тобто наявність у системи декілька якісно різних, послідовно змінюючих одна одну в часі поведінок, що інженери називають "режимами функціонування". Наприклад, басейн з двома трубами і складною поведінкою (при нормальному рівні і переповнюванні, і спустошенні). Такий тип поведінки можна реалізувати, якщо описати всю сукупність приватних поведінок. Це буде ієрархічна динамічна система в кожен конкретний момент часу, що описується деякою простою динамічною системою, тобто сукупність трьох простих динамічних систем: "Нормальний рівень", "Переповнювання", "Басейн порожній".

Зазвичай складна система будується для вирішення багатоцільового, багатоаспектного завдання. Тому особливістю складної системи є наявність у однієї системи "складної, складеної цілі" або навіть "різних цілей" і одночасно багатьох структур (наприклад, технологічною, адміністративною, комунікаційною, функціональною і так далі), для узгодження моделей яких необхідна особлива метамова.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші