Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Техніка arrow Інформаційні технології в технічній експлуатації автомобілів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основи класифікації інтелектуальних транспортних систем

ITS, як випливає із сказаного вище – це в цілому системна інтеграція сучасних інформаційних і комунікаційних технологій і засобів автоматизації з транспортною інфраструктурою, транспортними засобами і користувачами, орієнтована на підвищення безпеки і ефективності транспортного процесу, комфортності для водіїв і користувачів транспорту.

Дане визначення достатнє повно характеризує ITS. Проте фізична присутність в ITS саме різноманіття, по-перше, інтелектуальних завдань (програм) і інтелектуальних методів їх вирішення, а по-друге, фактів активного розвитку штучного інтелекту як науки, де нові прикладні області освоюються щодня, є сьогодні об'єктивними причинами відсутності в ITS їх чіткої класифікації.

Разом з тим, безперечним є той факт, що ITS – це система телематична. Тут явно присутні області діяльності телематики:

  • - космічні технології навігації і зв'язку;
  • - технічне і технологічне (включаючи програмне) забезпечення;
  • - комунікаційні особливості (типи інформації, протоколів, режими взаємодії і тому подібне);
  • - загальні служби (електронна пошта, конференції, "дошки оголошень" і тому подібне);
  • - прикладні завдання (наприклад, сумісна робота проектних груп).

Для TEA ці послуги (інформація, зв'язок) необхідні, наприклад, для логіс- тичної організації робіт по постачанню підприємств галузі запасними частинами (див. §4.2.6). де необхідною інформаційною потребою є створення єдиних скорочених схем нумерації.

З урахуванням того, що ITS, як зазначено вище (див. §1.5.5), відносяться до сукупності інформаційних систем, доцільно ITS представити, перш за все, як інтелектуальні інформаційні системи (ІІС) і скористатися класифікацією цих систем за призначенням – рис.4.9.

ІІС – це системи, які виконують не тільки задані процедури, але і на основі метапроцедур пошуку генерують і виконують процедури вирішення нових конкретних завдань. Це. наприклад, системи, що самоорганізуються, де згідно основним положення теорії організації, використання повної, об'єктивної і достовірної інформації відноситься до основних положень процесу самоорганізації.

У справі класифікації ITS головним є те, що в ІІС логічна обробка інформації превалює над обчислювальною. Приклад – сучасний бурхливий розвиток на АТЗК саме транспортних логістичних систем (див. §3.1.3 і §4.2.6). а в сучасному суспільстві в цілому – підприємницької логістики, де для вирішення завдань широко використовуються методи штучного інтелекту. При цьому для ITS характерні наступні загальні ознаки інтелектуальних інформаційних систем:

  • - адаптивність, тобто здібність до розвитку відповідно до об'єктивних змін моделі проблемної області;
  • - вміння вирішувати складні завдання, що погано формалізуються, які вимагають побудови оригінального алгоритму з урахуванням конкретної ситуації, для якої характерні невизначеність і динамічність початкових даних і знань;
  • - здібність до самонавчання, тобто здібність до автоматичного виймання знань для вирішення завдань з досвіду, накопиченого в конкретних ситуаціях;
  • - розвинені комунікативні здібності, тобто наявність розвиненого інтерфейсу кінцевого користувача, що має, зокрема, можливість формулювання довільного запиту в діалозі з ITS на мові, максимально наближеній до природным.

Класифікація інтелектуальних інформаційних систем за призначенням

Рис. 4.9. Класифікація інтелектуальних інформаційних систем за призначенням

У відповідності з перерахованими ознаками всі ІІС діляться на системи (рис. 4.10): комунікативні, експертні, самонавчальні, адаптивні.

З позиції "інтересів" TEA сучасні ITS слід однозначно віднести до ІІС адаптивних, де широко використовуються ІПВ-технології, зокрема CASE- технології, які є сукупністю методологій і інструментарієм для автоматизації процесів проектування і супроводу автоматизованих ІПВ-систем на всьому їх ЖЦ. Доцільність представлення TEA саме у вигляді адаптивної автоматизованої системи розкрита в §2.5.2.

Відповідно до чого, виникає обгрунтоване рішення по класифікації ITS як автоматизованою ІІС, де її природною початковою точкою в прямому і переносному сенсі є завдання визначення місця розташування PC на поверхні Землі.

Тоді, дане завдання примушує розглянути ITS з позицій систем автоматизованого визначення місця розташування, тобто АLV-систем (automatic vehicle

location system), де існує своя класифікація з урахуванням обхвату системами території поверхні Землі, яку ці системи контролюють (рис. 4.11).

Класифікація інтелектуальних інформаційних систем по типах систем

Рис. 4.10. Класифікація інтелектуальних інформаційних систем по типах систем

Класифікація AVL-систем за територією обхвату

Рис. 4.11. Класифікація AVL-систем за територією обхвату

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші