Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Техніка arrow Інформаційні технології в технічній експлуатації автомобілів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Стандарти бортових систем моніторингу технічного стану

У світовій автомобільній промисловості застосовуються стандарти бортових систем моніторингу технічного стану PC – OBD (On Board Diagnostic), що визначають особливості конструкції систем самодіагностики і використовуваних ними протоколів.

Стандарт уніфікує протоколи обміну даними між системою самодіагностики і гаджетом, систему позначення кодів несправностей, ідеологію самодіагностики в цілому. Для виробників діагностичного обладнання така уніфікація дозволяє створювати недорогі універсальні гаджети, а для фахівців TEA – різко скоротити витрати на придбання обладнання і отримання інформації, відпрацювати типові (універсальні) процедури діагностування.

До 1994р. застосовувалися стандарти OBD-1. Згідно цьому стандарту коди "помилок" двозначні (їх також називають "короткими" – на відміну від "довгих" п'ятизначних кодів розширеної діагностики пізніших систем). Особливість цього стандарту – процедура зчитування коду, яка, як зазначено вище, аналогічна процедурі зчитування інформації що передається азбукою Морзе: короткі імпульси (тривалістю 0,2с.) позначають одиниці, а довгі (1,2с.) – десятки. Паузи між імпульсами всередині одного коду приблизно 0,3с., а самі коди (якщо їх декілька) розділені довгими паузами в 1,8...2с.

З 1995р. з'явилися розширені системи моніторингу технічного стану PC – OBD-II, які довгий час співіснували з колишніми системами. Проте з 1996р. ці системи на вимогу Агентства по захисту навколишнього середовища Сполучених Штатів (US Environmental Protection AgencyU.S.EPA) і завдяки зусиллям Асоціації інженерів автомобілебудування (Society of Automotive Engineers – SAE) були всюди впроваджені. Починаючи з цього часу, всі легкові і вантажні автомобілі малої вантажопідйомності, що виробляються для продажу в США, обладнуються єдиною системою самодіагностики OBD-II.

З 2000р. система моніторингу OBD-W введена в Європі для всіх нових автомобілів з іскровими моторами (директива 98/69EG). Поступово на дану систему перейшли практично всі автомобільні виробники з різних регіонів світу (таблиця. 5.1).

Таблиця 5.1

Терміни введення стандарту ОДО-II в різних регіонах світу

Регіон

Обов'язкова підтримка OBD

США

PC виробництва з 1996р.

Канада

PC виробництва з 1998р.

Європа

PC виробництва з 2000/2001рр.

Європа

PC (дизельні) виробництва з 2004р.

Австралія

PC виробництва з 2006р.

Всі інші країни

Не регламентується

Проте, істотним недоліком стандарту OBD-II є наявність в системі самоді- агностики PC великої кількості різних протоколів для зв'язку контролера системи з гаджетом. Це протоколи:

  • - J1850 VPW;
  • - J1850 PWM;
  • - ISO 9141-2;
  • - ISO 14230-4;
  • - KWP (Keyword Protocol) 2000.

Для усунення цього недоліку сьогодні існують "таблиці застосовності" протоколів в системах самодіагностики різного PC, де указуються переліки марок і моделей PC і підтримувані ними протоколи зв'язку OBD-II. Разом з тим, одна і та ж модель автомобіля з одним і тим же мотором, одного року випуску може бути виготовлена для різних ринків з підтримкою різних протоколів зв'язку (також протоколи можуть розрізнятися і по моделях моторів, роках випуску). Таким чином, сьогодні відсутність PC в списках, не означає, що в його системі самодіагностики не підтримується протокол зв'язку стандарту OBD-II, так само як і присутність не означає, що підтримується цей стандарт.

Для визначення, який конкретно з протоколів OBD-II використовується на конкретному автомобілі (якщо OBD-II підтримується) необхідно:

  • - вивчити технічну документацію до PC, а також розглянути таблички ідентифікації на кузові, вузлах і агрегатах автомобіля і з'ясувати особливості підтримки стандарту ("OBD-II compliant", тобто підтримує; "OBD-II certified", тобто сертифікований на підтримку) (рис. S.8);
  • - здійснити пошук в інформаційній БД типу Mitchell-on-demand або ін., де, проте можлива неточність, із-за наявності інформації до PC, випущеного для іншого ринку і де використання спеціалізованих дилерських баз по окремій марці PC підвищує міру достовірності інформації;
  • - використовувати гаджет, що дозволяє визначити який з протоколів зв'язку OBD-II використовується на PC, а за відсутності таких припущень, почати перебір протоколів, починаючи з протоколу ISO, як найбільш поширеного (або з протоколу, вказаного для автомобіля, що діагностується, у відповідній таблиці);
  • - ідентифікувати протокол по наявності контактів в діагностичному роз'ємі.

Вид таблички на борту PC, що вказує на наявність протоколу зв'язку стандарту OBD-II

Рис. 5.8. Вид таблички на борту PC, що вказує на наявність протоколу зв'язку стандарту OBD-II

Сьогодні розробляється новий стандарт системи самодіагностики електронних систем управління роботою вузлів і агрегатів PC – OBD-III, який обумовлює зміни, перш за все, в пристрої бортових систем моніторингу параметрів технічного стану PC.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші