Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Література arrow Українські та зарубіжні письменники
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ВАДИМ КРИЩЕНКО (нар. 1935)

Так збіглося, що Вадим Дмитрович народився у День гумору, 1 квітня. Тепер, крізь призму часу, можна стверджувати – такий символічний збіг виявився щасливим у його творчій долі, але батькам Вадима тоді було не до жартів. Вони обидва навчалися у педінституті (у той час – інституті соціального виховання), тож перші роки Вадима минули на берегах мальовничої річки Хомори у бабусі з дідусем у селі Глибочок Бара мівсь кого району в оточенні незайманої поліської природи.

Спогади про перші дитячі роки, любов до рідної землі вплітаються до багатьох віршів поета.

Після повернення батька з фронту Крищенки оселилися в Житомирі. Батько працював директором середньої школи №1 на Мальованці, а згодом – у школі №23, яку й закінчив Вадим. Коли йому виповнилося 14 років (навчався у сьомому класі), померла його мати. Її світлий образ і тема малої батьківщини проходять крізь всю творчість поета.

Як згадує сам Вадим Дмитрович, писати вірші він почав ще в школі. Великий вплив на його становлення як поета-пісняра справив Андрій Малишко. На той час Вадим уже був студентом факультету журналістики Київського університету, відвідував літературну студію, якою керував Юрій Муш- кетик, а старостою був Василь Симоненко.

Згадує Вадим Крищенко: "Один із перших своїх поетичних зошитів я віддав читати Андрію Малишку. По якомусь часові приходжу до нього і з хвилюванням запитую: "Андрію Самійловичу, ну як?.. У відповідь чую: "Твої вірші, Вадиме, як пісня". Я тоді подумав: "А це добре, чи погано?" Тільки через багато років по тому зрозумів, що великий Майстер, який сам прекрасно писав пісні, зумів розгледіти в поетові-початківцеві цю схильність до пісні".

Після закінчення університету Вадим Крищенко певний час перебував на журналістській роботі. У 1963 році побачила світ перша збірка поезій "Тепла прорість". У наступні роки з'явилося ще понад ЗО поетичних збірок В. Крищенка, він автор понад 300 пісень. Працював у співавторстві з такими відомими композиторами, як Геннадій Татарченко, Олександр Злотник, Ігор Поклад, Олександр Морозов, Павло Дворський і багато інших. "Хай щастить вам, добрі люди", "Родина", "Молитва", "Білі нарциси", "Берег любові", "Отчий край", "Осінні яблука" – ці та багато інших пісень широковідомі. Майстерність його пісенного слова випробувана часом і зігріта любов'ю багатьох людей.

Софія Ротару, Василь Зінкевич, Лілія Сандулеса, Іво Бобул, Оксана Білозір, Іван Попович, Павло Дворський, Павло Зібров, Віталій і Світлана Білоножки та багато інших українських співців охоче включають до свого репертуару пісні Вадима Крищенка, стаючи разом із композиторами його співавторами. Неперевершеними виконавцями пісень поета були незабутні Назарій Яремчук і Раїса Кириченко.

Заслужений діяч мистецтв України Вадим Крищенко неодноразово ставав переможцем престижного конкурсу сучасної української пісні "Пісенний вернісаж", який щорічно проводиться в Національному палаці "Україна".

ЮРІЙ КРУГЛЯК (1925-1998)

Народився Юрій Михайлович Кругляк на хуторі Варуни, що на Полтавщині, у сім'ї сільських вчителів. Його дитинство пройшло на Донеччині, в селищі Пантелеймонівці, куди згодом переїхала сім'я. Батьки змалку прилучили Юрка до художнього слова.

Вищу освіту почав здобувати після війни. Попрацювавши на вогнетривкому заводі, майбутній письменник навчається на підготовчих курсах Донецького педінституту. Та одним ВНЗ Юрій не обмежився. З часом він вступає до Чернівецького університету, а потім переводиться до Львівського університету. У Львові його обирають головою літературної студії і призначають завідуючим відділом культури університетської багатотиражки. Не один твір літераторів-початківців він благословив.

Закінчив Юрій університет не лише з дипломом, а й з першою збіркою лірики "Звичайні люди", яка фактично й стала перепусткою поета до Спілки письменників. А далі – робота в редакціях газет. Спочатку писав нариси, а потім захопився "серйозною" літературою – став писати сатиричні твори й надсилати їх до "Перця". Павло Глазовий, який у той час обіймав посаду заступника головного редактора журналу "Перець", запропонував йому роботу у своїй редакції. Юрій погодився і переїхав до Києва Працював за чотирьох. Писав фейлетони, на листи читачів відповідав віршованими коментарями в чотири рядочки з підписом "К. Юр". А ще їздив по селах, селищах і містах, записував матеріали про походження їх назв, збирав і редагував народні усмішки

У його творчому доробку є ліричні поезії, гуморески, віршовані фейлетони, байки в чотири рядки, пародії, епіграми, топонімічний словник і, звісно, твори для наймолодших читачів (за час роботи в редакції журналу "Перець" Юрій Михайлович видав двадцять книжок і започаткував власну рубрику "Народні усмішки"). Юрко Кругляк (так називали його товариші) впорядкував "Антологію української радянської сатири та гумору".

Захоплювався письменник і топонімікою – наукою про походження географічних назв, зокрема назв сіл і міст. У 1966 році зібраний матеріал він оформив у книжку "На крилах легенд", у якій розкрив етимологію назв багатьох українських міст.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>