Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Література arrow Українські та зарубіжні письменники
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ІННА КУЛЬСЬКА (1909-1993)

За роки літературної творчості Інна Костівна Кульська подарувала дітям понад тридцять книжок віршів, біля двадцяти п'яти п'єс, десятки пісень та оповідань. Чимало з них було премійовано на республіканських конкурсах, перекладено російською, білоруською та іншими мовами.

Село Самгородок на Вінниччині з бабусиними піснями, загадками, з піччю, розмальованою півнями, – то світ її дитинства. І хтозна, може, саме звідти починався той "Струмок", який через багато років забринів, загомонів, точно спрямував свій біг, поглибив русло і вилився в першу збірку.

Перша книжка Інни Кульської "Струмок" вийшла в 1946 році – на початку війни весь тираж її найпершої збірки загинув од вибуху бомби.

Творчість І. Кульської різноманітна, багатожанрова. Упродовж багатьох років письменниця знаходила дорогу до запитів і розуму дітей, відшукувала для них дорогоцінні скарби слова, приказки, пісні, казки, скоромовки, які так влучно, доступно передавали своєрідність дитячого світу і душі народної.

Роки навчання І. Кульської в Києві, спочатку в трудовій школі, а згодом у Театральному інституті та Державному університеті – це нові захоплення хореографією, режисерською роботою, драматургією. Вона брала участь у роботі молодіжного театру "Іскра". Її п'єса "Жінка Сходу" йшла на сцені Київського оперного театру, коли авторові було п'ятнадцять років.

При Будинку вчених у Києві І. Кульська сама керувала драматичним гуртком, писала для нього сценівки, жартівливі казки. Та серед усіх тимчасових захоплень Інни Костівни література відігравала найголовнішу роль. Її твори дедалі частіше з'являлися на сторінках журналів.

Темі природи присвячено найбільше ліричних, пройнятих любов'ю і щирістю сторінок у творчості І. Кульської. Про її багатства і таємниці написано книги "Розумні рученята", "Між рясного листя", "Крилата сторожиха", "Нас п'ятеро у зірочці", "Барвисте коло" та інші. У ліричних віршах І. Кульської стільки тепла і роздумів, скільки подій та особливостей кожної пори року, тому що кожна з них має свої турботи, свої голоси і кольори. Почути краси і животворного подиху природи письменниця прагне якнайширше, доступніше, просто донести до розуміння її найменших господарів. Вона навчає дитину спостерігати природні явища, збагачувати свої знання.

Інна Кульська добре розуміє казковий світ дітвори, уміє цікаво, поетично, талановито розмовляти з дітьми. Її творчість засвідчує глибоке знання традицій народної казкової поезії – невичерпного джерела мудрості, дотепу, таємничості та щирого іскристого жарту. Читаючи казки, невеличкі за розміром поеми Кульської, ми входимо у світ народних образів, художньої простоти і, водночас, високої смислової навантаженості слова. Малечі давно припали до серця її казки: "Про дівчинку Василинку та пісеньку-веселинку", "Куций хвіст", "Казка про фіалку", "Іллічеві ковзани", поема "На зупинці Западинці".

Та найбільшою любов'ю, популярністю у читачів користуються гумористичні, сатиричні твори письменниці. З цього доробку найцікавіші книжки:

"Звідки двійки?", "їжачиха", "Пучок веселих колючок" і "Хоровод чудних пригод".

У жартівливих творах І. Кульської спостерігаємо своєрідну паралель з Глібовськими "Жартами та загадками дідуся Кенира", з народними смішинками, що так виблискують, світяться рясними барвами в гумористичних творах для дітей П. Воронька, М. Стельмаха, Г. Бойка.

Напівсерйозно, напівжартома розмовляє поетеса з дітьми, але там, де йдеться про базік, нетіпах, ледарів, чванливців – її відповідь нещадна і сувора. Недаремно дві збірки мають такі колючі назви: "їжачиха", "Пучок веселих колючок".

Читаючи гумористичні книжки Інни Кульської, ми щиро посміхаємось з лікувальних сеансів медсестри їжачихи. У її кабінеті "на колючому прийомі" зустрічаються знайомі та незнайомі. З нею давно потоваришували українські школярі, хоч Їжачиха гостро дошкуляє ледарям, егоїстам, вередіям, бешкетникам. їжачиха всюдисуща. От вона іде в школи на уколи, "кличуть літньої пори їжачиху в табори". І там їжачисі, тобто Інні Кульській, вистачає роботи.

Автор знайомить нас з життям та веселими пригодами малечі. Весело, а часом нелегко складається в них робота, навчання та відпочинок. Та всі вони люблять сміх, розваги, щедрий дошкульний жарт. Повага до старших, участь у виробничих процесах, правдивість, чесність – ось ті якості, за які бореться, які зброєю сміху виховує в дітей та дорослих їжачиха.

"Насмішки боїться навіть той, хто вже нічого не боїться на світі", – писав наш геніальний земляк М. В. Гоголь. І це воістину так!

У гумористичних та сатиричних віршах найповніше розкрився талант Інни Кульської. Виховна роль її сатиричних творів очевидна. Це практична допомога вихователям, вчителям, батькам. Автор сміливо торкається явищ буденного життя, його негативних проявів, розширює межі дитячих уявлень, відповідаючи на різноманітні запити дітей.

Творчість Інни Кульської відкриває дітям світ як радість, як щиру усмішку, як працю і захоплення. Тому її талант завжди іскристий, добрий і ніби промовляє до читачів: усміхніться, друзі!

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>