Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Література arrow Українські та зарубіжні письменники
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

АНТОНІНА ЛИСТОПАД (Антоніна Іванівна Нікітіна) (нар. 1941)

Антоніна Листопад (справжнє ім'я – Антоніна Іванівна Нікітіна) народилася 8 жовтня 1941 р. у с. Перекал і на Рівненщині. Закінчила Лубенське медучилище й Івано-Франківський медичний інститут. За фахом – лікар- невропатолог. За покликанням – поет. З 1968 року живе в м. Краснодоні на Луганщині. Член Національної спілки письменників України з 1991 р.

Лауреат премій імені Василя Стуса (1993) та імені Олени Пчілки (1994). Дипломант Міжнародного Шашкевичевського конкурсу (Канада), друге місце за твір ((Лицарська Голгота" (1994). Лауреат Літературного фонду Воляників-Швабинських при Фундації Українського Вільного університету в Нью-Йорку (2001), друге місце за книгу "Свячена вода".

А. Листопад – організатор українського культурного центру "Калина" у Краснодоні. ЇЇ вірші друкувалися в журналах української діаспори в Канаді, Америці, Австралії, Англії, Польщі.

Автор книжок "Сльоза любистку" (1990), "Євшан-провидіння" (1992), "Покрова" (1994), "Біла молитва братика" (1993), "Свячена вода" (1999) та інших.

АНТІН ЛОТОЦЬКИЙ (1881-1949)

Донедавна ім'я визначного, талановитого і надзвичайно плідного письменника, журналіста, видавця, педагога і громадського діяча Антона Лотоцького було мало відоме сучасному читачеві.

Народився Антін Лотоцький 13 січня 1881 року в с. Вільховець поблизу Бережан, у сім'ї галицького педагога і письменника Лева Лотоцького. Батько часто оповідав дітям про відважні й трагічні сторінки нашої історії, і ці розповіді западали глибоко в душу малого хлопчини. У сім'ї Лотоцьких панувала творча атмосфера: батько був знаний у культурно-мистецьких колах, сам займався літературною творчістю і друкувався в "Літературно-науковому віснику", що виходив у Львові за редакцією І. Франка, М. Грушевського і В. Гнатюка.

Батько-письменник мав безпосередній вплив на розвиток творчих здібностей сина, тому літературний талант Антона виявився дуже рано. Ще під час навчання в Бережанській гімназії, разом із братом Володимиром видав гумористичний журнал "Небилиці". Та справжня слава прийшла до нього після виходу у світ чотирьох томиків "Історії України для дітей", яка й зараз слугує підручником з історії для школярів діаспори.

Після закінчення гімназії А. Лотоцький вступає на філософський факультет Львівського університету, слухає курс лекцій з історії України видатного українського історика Михайла Грушевського, займається літературною працею.

Перші його твори побачили світ, коли він був студентом. У 1936 році видавництво "Сині дзвіночки" у Рогатині видало його "Малу граматику української літературної мови".

А. Лотоцький співпрацював із дитячим часописом "Світ дитини", де започаткував курс англійської мови для наймолодших під рубрикою "Всі вчимося англійської мови", а також постійну сторінку "Казки дідуся Тараса", де

у казковій формі розповідав біографії популярних письменників та артистів. Опублікував цикл краєзнавчих оповідань "Славко на мандрівках", друкував свої історичні оповідання, якими зачитувались не лише діти, а й дорослі. Свої твори письменник підписував псевдонімами "Вуйко Тонцьо", "Я. Вільшанко", "Тото-Долото", "Лотан", "Само собою не Руданський" та іншими.

Працював у Рогатинській гімназії. З початком Першої світової війни влився в Легіон Українських Січових Стрільців, входив до складу "Пресової Кватири", основними завданнями якої була культурно-освітня праця та створення літопису боїв і буднів УСС.

Після закінчення воєнних дій А. Лотоцький із великою енергією взявся до письменницької праці, як ніхто інший з українських письменників він зробив для розвитку українського історичного оповідання. Серед найвідоміших творів письменника – "Смертне зілля", "Руслан і Либідь", "Було колись на Україні", "Княжа слава", "Михайло-Семиліток".

  • 18 квітня 1946 р. правління Львівської організації Спілки письменників ухвалило рішення про прийом до Спілки А. Лотоцького.
  • 28 травня 1949 року А. Лотоцький помер у Львові, де й похований.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>