Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Література arrow Українські та зарубіжні письменники
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ПАВЛО МОВЧАН (нар. 1939)

Павло Мовчан народився 1939 року в с. Вільшанка Васильківського району на Київщині. Два роки навчався в Київському університеті ім. Т. Г. Шевченка. Закінчив Літературний інститут ім. М. Горького (1965) та Вищі сценарно-режисерські курси (1970) у Москві.

З 1990 року – депутат українського парламенту чотирьох скликань. Перший заступник голови комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності. Голова Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка, голова громадської організації "За єдину Помісну Українську Православну Церкву".

Дебютував поет збіркою "Нате!" (1963). Автор збірок: "Пам'ять" (1977), "Досвід" (1980), "В день молодого сонця" (1981), "Голос" (1982), "Жолудь" (1983), "Календар" (1985), "Світло" (1986), "Відбитки" (1993) та інших.

Багато що в поезії Мовчана – зі світу української народної поезії, казки, легенди, демонології, міфологічних та космогонічних уявлень народу.

Дружина Павла Мовчана – відома українська поетеса Любов Голота.

Поезії Павла Мовчана перекладено російською, білоруською, литовською, туркменською, башкирською, болгарською, румунською, угорською, англійською, іспанською та іншими мовами. Поет і сам багато перекладає.

За збірки поезій "Осердя" і "Материк" поет удостоєний Національної премії України імені Т. Г. Шевченка.

ГАЛИНА МОГИЛЬНИЦЬКА (нар. 1937)

Галина Анатоліївна Могильницька народилася 8 травня 1937 року в м. Одесі в родині педагогів, що належить до однієї з найстаріших і найбільш розгалужених педагогічних династій України. Дитинство протікало в мальовничому куточку Кривоозерщини, біля Південного Бугу (нині Миколаївська область), де молоду сім'ю її батьків під час літньої відпустки застала війна.

У 1954 р. вступила до Одеського фінансово-кредитного технікуму. Невдовзі її виключили спершу з комсомолу, а потім і з технікуму за відвідування Церкви та відстоювання свого конституційного права на свободу віровизнання.

Працювала на різних посадах – від робітниці на заводі до художнього керівника Будинку культури.

У 1963 р., склавши екстерном іспити за вечірню школу, вступила до Одеського державного університету імені І. І. Мечникова, який закінчила в 1967 р. Працювала викладачем Балтського педагогічного училища (звідки її виключили за вилучення комуністичної ідейності з курсу української літератури й пропаганду творчості письменників Василя Симоненка, Ліни Костенко, Миколи Вінграновського, Івана Драча), інспектором шкіл Кривоозерського райвно, учителем та завучем Кривоозерської середньої школи № 1.

У 1994 р. повернулася до Одеси, де працювала вчителькою української мови та літератури загальноосвітньої школи № 117, головним спеціалістом відділу по роботі з партіями та громадськими організаціями Одеського міськвиконкому.

З 1997 р. – викладач кафедри методики викладання гуманітарних дисциплін Одеського обласного інституту підвищення кваліфікації працівників освіти.

Відмінник освіти України. Автор кількох поетичних збірок, ліро-епічної поеми "Рогніда" та близько сотні статей суспільно-політичної, релігієзнавчої, методико-педагогічної проблематики, опублікованих в українській і зарубіжній пресі.

Протягом десятиліть була одним із найактивніших членів одеського руху опору комуністичному режиму. Одна із зачинателів руху за створення Української Помісної Православної Церкви.

ВАСИЛЬ МОРУГА (1947-1989)

Василь Васильович Моруга народився 13 червня 1947 року в с. Сонцеве на Донеччині в родині колгоспників – Лідії Василівни та Василя Івановича

Моругів. Так склалося, що батькові не судилося побачити свого сина, а синові – батька. Від ран, отриманих на війні, Василь Іванович помер за кілька місяців до народження сина. Мати ж, як Василькові виповнилося 3 місяці, переїхала в с. Федорівку (с. Чубарівка) до своїх батьків.

У 1965 році Василь Моруга із золотою медаллю закінчив Чубарівську СІП. Його перші вірші з'явилися районній газеті. За рекомендацією обласних органів преси, обкому комсомолу Василь Моруга їде навчатися до Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка. Служив в армії. Потім працював на заводі "Арсенал", у газеті "Комсомольское знамя", у журналі "Дніпро", в апараті ЦК ЛКСМ України. Нагороджений медаллю А. С. Макаренка.

Будучи головним редактором журналу "Барвінок", він доклав багато зусиль для піднесення його художнього рівня і популярності. З-під пера письменника вийшли поетичні збірки "Грозовіття" "Ключі до тиші", "Портрет землі", "Юності бентежні ешелони", "Чебрецеві острови", "Дорога над лугом", документальні твори, казки для дітей, переклади з болгарської, іспанської та французької мов.

Лауреат премії А. Малишка.

14 травня 1989 р. на 42 році життя, в розквіті творчих сил, поет В. В. Моруга загинув в автокатастрофі.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>