Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Література arrow Українські та зарубіжні письменники
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ОЛЕКСАНДР ПІДСУХА (1918-1990)

Олександр Михайлович Підсуха народився 16 жовтня 1918 р. в с. Ніжиловичах на Київщині в родині сільського коваля.

Рано помер батько, а мати, залишившись з двома дітьми без хати і будь-яких засобів для існування, дбала насамперед про те, як уберегти сім'ю від голодної смерті. У дитинстві рідне село здавалося хлопчикові відокремленою від усього світу землею, а обласний центр Київ – чимось надзвичайно далеким.

Але, закінчивши семирічку в сусідньому селі, Олександр пішов на робітфак Київського лінгвістичного інституту, а за два роки був уже студентом Харківського педагогічного інституту іноземних мов. Після закінчення навчання О. Підсуха працює викладачем Донецького індустріального інституту (1939-1941). З 1941 до 1945 р. поет – на фронтах Вітчизняної війни. У післявоєнні роки викладав англійську мову в Київському педагогічному інституті ім. М. Горького.

О. Підсуха з 1953 до 1958 р. працював відповідальним редактором журналу "Дніпро", згодом – завідуючим редакцією серії "Романи й повісті" видавництва "Дніпро". З 1973 до 1979 р. він – голова Товариства культурних зв'язків з українцями за кордоном.

Ще у студентські роки О. Підсуха пробує своє перо. Юнак пише ліро-епічні етюди в прозі, друкує їх у стінній газеті Спілки письменників. На одну з таких публікацій звернув увагу Володимир Сосюра. Перша поетична збірка "Солдати миру" вийшла друком 1948 р. З'являються книги "Життя за нас" (1950), "Слово про наших друзів" (1951).

У 1950–1960-ті рр. О. Підсуха відкривається читачам як прозаїк. Поряд із ліричними збірками "Героїка" (1951), "Іду на клич" (1965), "Краплини" (1966), "Розповень" (1969) з'являється перша книжка прози "Віч-на-віч. Невигадані історії" (1962). Найпомітніше досягнення поета того періоду – віршований роман "Поліська трилогія" (1962). З кінця 1962 р. за рекомендацією Спілки письменників О. Підсуха відряджається як стипендіат ЮНЕСКО до Канади, Англії, Франції, США. Наслідком подорожі за океан став цикл поезій "Канадський зошит", який ліг в основу збірки "Материн заповіт" (1964).

Поема "Материн заповіт" (1962) ввійшла до однойменної збірки, що побачила світ в 1964 р., стала одним з кращих творів в ліро-епічному жанрі. Вона заснована на автобіографічному матеріалі.

Перша книжка віршів для дітей "Наталочка лічить до десяти" була надрукована в 1956 році. Пізніше була опублікована ще одна поетична збірка для малят – "Хвалилися гриби".

МАРІЯ ПОЗНАНСЬКА (1917-1995)

Народилася майбутня письменниця 1917 року в с. Петрашівка на Київщині. Як і багато інших селянських дітей, Марію з раннього віку привчали до роботи. Закінчивши школу, дівчинка спочатку працювала в польовій бригаді, а потім рахівником правління. Ще тоді вона навчилася любити і розуміти землю, поважати працю хлібороба.

З дитинства Марійка писала вірші, складала пісні. Добираючи мелодії, дівчинка наспівувала їх подружкам. А ще Марійка полюбила поезії Т. Шевченка. Часто прибігала вона до столітнього кучерявого дуба, що ріс у кінці городу, щоб поплакати над долею нещасної Катерини.

Дівчина мріяла стати вчителькою. Навчаючись самотужки, вона вступила на дошкільний відділ Білоцерківського педагогічного технікуму. Тоді ж білоцерківська районна газета надрукувала перший вірш Марії Познанської.

1945 року вона стала студенткою Київського педінституту (1945), а через рік вийшла у світ перша збірка поезій для дошкільників "Мій квітник". Благословив молоду поетесу на творчий шлях Павло Тичина.

Визнаною дитячою письменницею Марія Познанська стала на початку 1950-х років, маючи у своєму творчому доробку майже десяток поетичних збірок для малих читачів. Особливо полюбилися дітям такі книжки: "Про чудо-ліс, що на полі зріс", "Любій малечі про цікаві речі", "Чим пахне коровай", "Про золоті руки", "Що я знаю про метро", "Асканія-Нова", "Про білий халат і наших малят" тощо.

Талант педагога і талант поета – ось те щасливе поєднання, яке, мабуть, зумовило популярність віршів Марії Познанської серед дітвори.

Марія Авакумівна удостоєна премії імені Лесі Українки.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>