Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Література arrow Українські та зарубіжні письменники
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ЮРІЙ СТАРОСТЕНКО (1923-1965)

Народився Юрій Семенович Старостенко 13 червня 1923 року в місті Забєлишине в Білорусії. Батько його був фельдшером, а мати – медсестрою. Юрко мало не щодня навідувався до лісу, милувався його красою і непомітно для себе переймався глибокою любов'ю до рідної природи...

1934 року родина Старостенків переїхала до нової столиці України – Киева. Краса зустріла його і тут. Скільки близького, спорідненого до білоруської природи побачив хлопець у цьому краї, і скільки нового, небаченого впало в око пильному природолюбу! Тут закінчив Юрій десятирічку, якраз напередодні війни з гітлерівцями. Першим бажанням випускника було кинутись у бій з ворогом. Та замість фронту його направили разом з іншими ровесниками в Донецьку область на жнива. Працювали хлопці до знемоги і зібрали все, до останньої зернини.

Пізніше Юрію Старостенкові випало служити у військах МВС, районному військкоматі міста Києва, у відділі охорони Дніпровського басейну.

Але восени 1934 року, коли Юрію Старостенкові виповнилося всього тридцять літ, його спіткало непоправне горе – він тяжко захворів.

Довгими безсонними ночами згадувалось життя, наповнене багатьма незабутніми подіями, марились білоруські бори, українські ліси – в пам'яті, виявляється, не згасли малюнки природи. То чому б не розповісти про все це людям? А тут ще й знайомство нещодавно сталося на пташиному базарі – з письменником Олександром Копиленком.

Знову попливли довгі безсонні ночі, але вже не тільки в спогадах, а її у натхненній творчій праці над аркушами паперу...

І ось 1938 року з'явилося друком перше оповідання Ю. Старостенка про природу Карпат "Рідні гори". А наступного року вийшла у світ перша книжка його природничих оповідань "Ловись, рибко!".

Твори письменника лаконічні та щирі. Автор часто вдасться до персоніфікації – надає явищам природи, тваринам та рослинам людських властивостей. Письменник любив повторювати: "Капи я пишу для дітей про нашу прекрасну природу, я відчуваю, що знайшов своє місце в житті".

Багато задумів не встиг здійснити 10. Старостенко. 1963 року він помер.

МИХАЙЛО СТЕЛЬМАХ (1912-1983)

Михайло Панасович Стельмах народився 24 травня 1912 р. у селі Дяківці Літинського району на Вінниччині в родині незаможного хлібороба.

Перші його віршові спроби припадають на тридцяті роки, коли він після закінчення Вінницького педагогічного інституту (1933) вчителює спочатку на рідному Поділлі, а потім у школі села Літки на Київщині. Паралельно з роботою вчителя Стельмах працює і як збирач народнопісенних скарбів; пізніше (після Вітчизняної війни) він деякий час вдосконалював професійні навички фольклориста на посаді наукового співробітника в Інституті фольклору та етнографії АН УРСР.

Перша збірка поезій "Добрий ранок" виходить за редакцією А. Малишка 1941 року.

Перебуваючи у лавах Радянської Армії, М. Стельмах зустрів Вітчизняну війну. У 1941 р. отримав важке поранення в голову і спину. Після тривалого лікування – знову на фронті. Списаний медкомісією зі служби в артилерійській частині, працює спеціальним кореспондентом газети "За честь Батьківщини" (Перший Український фронт). Залікувавши друге важке поранення (липень 1944 р.), він повертається до лав захисників Вітчизни і закінчує війну на німецькій землі.

Під час війни у Воронежі та Уфі вийшли під редакцією М. Рильського дві збірочки фронтових віршів Стельмаха "Провесінь" і "За ясні зорі" (1942), у 1943р. з'явилась надрукована в Уфі книжка оповідань "Березовий сік" за редакцією Ю. Яновського.

  • 1943 роком датується початок роботи над вимріяним ще до війни великим прозовим твором. Праця над ним тривала вісім років; частини твору "На нашій землі" (1949) та "Великі перелоги" (1951) створили в сукупності (після кількох "проміжних" редакцій окремих частин) об'ємний роман-хроніку під назвою "Велика рідня". Роман був удостоєний Державної премії Союзу РСР і започаткував серію епічних полотен:
  • 1957 р. – роман "Кров людська – не водиця";
  • 1959 р. – роман "Хліб і сіль", який разом з обома попередніми епічними творами письменника був удостоєний Ленінської премії 1961 р.;
  • 1961 р. –роман "Правда і кривда";
  • 1969 р. – роман "Дума про тебе".

Останній роман – "Чотири броди" (1979, Державна премія України ім. Т. Г. Шевченка 1980р.), як і "Велика рідня" і "Дума про тебе", об'єктом зображення має українське село 30-х років і часів Великої Вітчизняної війни. Цей роман, який справедливо вважають творчим заповітом видатного письменника, складно і довго йшов до читача. Це пояснюється тим, що в ньому автор порушив заборонені тоді теми – голодомору 1933 року, сталінських репресій, атмосфери недовіри та переслідувань, що панували в ті роки, свавілля партійних керівників.

Поетична творчість М. Стельмаха зменшується: після виходу збірок "Шляхи світання" (1953) та "Жито сили набирається" (1954) письменник обмежується упорядкуванням двох книг вибраного – "Поезії" (1958) і "Мак цвіте" (1968) – та виданням кількох книжечок для дітей.

У 1957 р. вийшла друком п'єса "Золота метелиця", яка поклала початок низці драматичних творів: "Кров людська – не водиця" (1958); "Правда і кривда" (1965); "Зачарований вітряк" (1966); "На Івана Купала (Дума про Морозенка)" (1966); "Кум королю" (1967); "Дума про любов" (1971).

М. Стельмах – знаний далеко за межами нашої країни романіст, поет, драматург, повістяр ("Над Черемошем" (1952); "Гуси-лебеді летять" (1964); "Щедрий вечір" (1967), вчений-фольклорист.

Був удостоєний звання Героя Соціалістичної Праці (1972), депутат Верховної Ради СРСР ряду скликань, академік АН УРСР.

Помер письменник 27 вересня 1983 р.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>