Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Література arrow Українські та зарубіжні письменники
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

МАРІЯ ХОРОСНИЦЬКА (Марія Василівна Сваричевська) (1924-2006)

Марія Хоросницька (справжнє прізвище Сваричевська) народилася в селі Хоросні на Львівщині. Від назви села й узяла собі літературний псевдонім.

Після закінчення школи навчалася у Львівському педагогічному інституті. Рідний галицький край наділив її веселою вдачею. Коли вона стала письменницею, біля неї завжди юрмилися подруги, чулися дотепи, сміх, вигуки, звучали вірші.

На долю Марії Василівни випали нелегкі роки заслання, про які вона не хотіла згадувати. Поетеса просто відкинула все, шо їй заважало, через πιο змарновано стільки молодої снаги і часу.

Марія Хоросницька була плідною поетесою. За своє життя вона випустила у світ чимало книжок: "Краю мій", "Вересень – місяць весняний", "Симфонія любові", "Зелені піраміди", "Вірність", "Акорди", Невгамовність, Поезії, "Спалах", "Відлуння пережитих літ".

Марія Хоросницька любила дітей. Окрім поезій, для них вона написала цікаві путівники "Мандрівка по Львову", "Рідне місто пізнаю", які стали своєрідною новинкою в царині дитячої літератури.

АНАТОЛІЙ ХОРУНЖИЙ (1915-1991)

Анатолій Мефодійович Хорунжий народився 1915 року в селі Мало- Михайлівка на Дніпропетровщині. Рано став допомагати батькові орати, сіяти, копати.

Трудове життя розпочав арматурником на заводі, згодом співробітничав у районній газеті. Бажання отримати добру освіту, здобути улюблену спеціальність привело А. Хорунжого в Харківський інститут журналістики.

У роки Вітчизняної війни Анатолій Мефодійович був фронтовим кореспондентом.

Багато зусиль віддав письменник журналістській роботі: завідував відділами редакцій журналів "Вітчизна", "Дніпро", був редактором газети "Літературна Україна".

Творчий доробок прозаїка чималий. Чільне місце у ньому посідають книжки "На цілинних землях", "Вечірня дорога", "Останній", "Незабутні весни" та інші.

У літературному записі А. Хорунжого побачили світ спогади прославлених повітряних асів: О. Покришкіна – "Небо війни", В. Лавриненкова – "Повернення в небо", В. Єфремова – "Ескадрильї летять за обрій".

ГРИГОРІЙ ХРАПАЧ (1924-2013)

Григорій Якович Храпак – поет, прозаїк.

Народився 23 червня 1924 року в с. Гелетинці Хмельницького району Хмельницької області. Учасник війни, нагороджений орденом та медалями.

Закінчив філологічний факультет Львівського державного університету ім. Івана Франка.

Автор книжок "Струмочок", "Хто відгадає?", "Ластів'ята", "Коли ім'я гарне", "Колопотьоколо", "Жайворонки над нивою", "Так пахне хліб", "Чую тебе земле", "Шапка невидимка", "Золотавка, або пригоди молодої бджілки", "Джерело", "Разом прочитаєм – разом відгадаєм", "Заграю на дуду", "Грайлик", "Під хрестом", "Цифротвір", "Абетка", "Вибране", "Загадки", "100 загадок", "Ми живемо в Україні", "Скрик", "Три дзвін".

Лауреат обласних премій– імені М. Годованця, імені В. Булаєнка та імені Тараса Шевченка.

Помер письменник 29 червня 2013 року. Похований у рідному селі.

ВАЛЕНТИН ЧЕМЕРИС (нар. 1936)

Валентин Лукич Чемерис народився 8 липня 1936 року в с. Заїченці на Полтавщині.

Сорок років (з 1953 року) жив і працював у Дніпропетровську, де й розпочався його творчий шлях. 1971 року закінчив Вищі літературні курси при Літературному інституті ім. М. Горького. Працював у радгоспі, на ряді підприємств Придніпров'я, в редакціях обласних газет, видавництві "Промінь". У 1989-1993 роках був головою Дніпропетровської організації Спілки письменників України. Працював в адміністрації Президента України головним консультантом (1993-1994). У 1996-2001 рр. – секретар Національної Спілки письменників України, член її Президії і Вищої Ради. Нагороджений орденами рівноапостольного князя Володимира Великого (I, II, III ступенів) та святого архістратига Михаїла, Почесною грамотою і медаллю Кабміну України та іншими відзнаками.

Нині живе в Києві, працює в редакції газети "Літературна Україна".

Свій творчий шлях Валентин Чемерис розпочав як сатирик-гуморист. Видав 16 веселих збірок – гуморески, пародії, веселі повісті. Зібрав і впорядкував том "Українські анекдоти". Лауреат премії в галузі сатири та гумору ім. О. Вишні, літературно-мистецької премії ім. Ю. Маківчука, ім. Ю. Яновського за кращі оповідання.

Видається з 1962 року, в тому числі й іноземними мовами. Автор 40 книг, серед яких: історичні романи з життя Стародавнього Риму ("Скандал в імператорському сімействі") та Скіфії – "Ольвія" (видання 1983, 1985, 1990 та 1993 років), "Смерть Атея" (1990 рік, літературна премія імені Д. І. Яворницького); повісті – "Її звали янголом смерті", "Я любила Шевченка", "Кохання в Україні", "Життя і смерть Володимира Глібовича, князя Переяславського", "Маруся Чурай", "Убивство на хуторі біля Диканьки" (літературно-мистецька премія Українського фонду культури ім. І. Нечуя-Левицького), "Сім ночей" та інші, зокрема фантастичні – "Білий король детективу", "Приречені на щастя" та багато інших.

В. Чемерис – автор низки творів для дітей. Повість "Аравійська пустеля" вміщена в підручнику з української літератури для 5-го класу, уривок з роману "Ольвія" – у хрестоматії української літератури для 7-8-х класів, у 4-му вивчається оповідання "Три секунди на вибір".

Виступає як публіцист на шпальтах газети "Літературна Україна", де й працює в останні роки.

У 1993 році вийшов роман В. Чемериса "Фортеця на Борисфені", в якому розповідається про боротьбу за незалежність України. Цій же темі, тільки на іншому матеріалі, присвячено романи "Президент", "Голгофа українського православ'я", "Да святиться ім'я твоє, або бомба для Патріарха".

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>