Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Література arrow Українські та зарубіжні письменники
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ДОНАЛЬД БІССЕТ (1910-1995)

Дональд Біссет – англійський дитячий письменник, художник, кіноактор і театральний режисер. Народився він 3 серпня 1910 року в Брентфорді, Мідлсекс, Англія.

Біссет створив світ коротких казок, до того ж не лише втілив свої задумки у двох книгах, які прославили його – "Забутий день народження" і "Подорож по річці Часу", – а й здійснив телепостановки з кращих своїх казок. Біссет ще й художник і сам оформляє свої книги. Також він відзначився як винахідливий театральний режисер, сам поставив свої казки на сцені Королівського Шекспірівського театру в Стретфорді-на-Ейвоні та навіть зіграв у них із десяток невеликих ролей. Він придумав і поселив у Африці звіра, якому ніколи не буває нудно: одна половина його складається з найчарівнішого Кота, а інша – з найкмітливішого Крокодила. Звуть звіра Крококіт. Улюблений друг Дональда Біссет – тигр Рррр, разом з яким Дональд Біссет любить подорожувати річкою часу до кінця Райдуги. Цей Тигр так вміє ворушити мізками, що його думки шарудять. Головні вороги Дональда Біссета і тигра Рррр – Вреднюги з іменами Неможна, Несмій і Соромся.

Можливо, ціла купа талантів, які Дональд виявив у себе згодом, перейшла до нього генетично, бо його батько теж був творчою людиною – дизайнером одягу. Утім, син явно "обскакав" батька за кількістю вмінь, оскільки згодом став актором, художником, режисером і, звичайно ж – письменником. У чому можна бути впевненими, то це в тому, що змалку хлопчик не відчував дефіциту в чудових розповідях казок, міфів, народних притч і всякого такого, що зазвичай розповідають дітям на ніч, аби вони швидше засинали на радість батькам.

Подорослішавши, встиг Дональд Біссет і на Другій світовій війні повоювати лейтенантом артилерії, й одружитися після війни, і народження сина діждатися. Але всі ці подробиці можуть мати місце в більшості біографій будь-якого часу. А ось стати актором Королівського Шекспірівського театру зможе не кожен. А він грав на тій сцені та мав успіх.

Ось із театру, а потім – дитячих передач на радіо, а пізніше – на телебаченні все й почалося. Він сам писав коротенькі оповідання-казки, сам їх озвучував і сам ілюстрував, бо був ще й чудовим художником. Спочатку актор створив кілька казкових п'єс для сцени свого театру, зрежисував їх і зіграв там кілька ролей. Успіхом актора зацікавилися. Він отримує запрошення на таку саму серію передач для малечі від представників англійського радіо. Дональд поставився до запрошення не просто серйозно, а з притаманним йому ентузіазмом і використав свої таланти повністю. Натхненно писав незвичайні чарівні казки, які й озвучував особисто.

Дійшло до того, що маленька за віком, але не за кількістю аудиторія радіослухачів повірила, що справді живе в Африці дивний і дотепний звір КрокоКіт, на Місяці – чоловік, який не може одружитися через мишей, а залізничні вокзали не лише спілкуються між собою, а й сперечаються. Не кажучи вже про качок, коней, тигренят, різних чарівників і відьом, як і має бути в справжніх пристойних казках.

Після успіху на радіо Біссет отримує замовлення від лондонського телебачення. Англійський казкар почав писати казки на замовлення лондонського телебачення і сам читав їх у дитячих передачах. А читав він чудово, тому що був професійним актором і супроводжував читання своїми кумедними та виразними малюнками. Передача тривала хвилин вісім, і відповідно, обсяг казки не перевищував двох-трьох сторінок. Отже, історія успіху повторюється й там. Тільки тепер уже його герої отримали і візуальний образ, розроблений також самим автором. Нерідко Дональд Біссет використовував не лише опосередковано свій образ, як це було з Тигренятком Рррр, а й сам особисто "мандрував" річкою Часу до Веселки. У сімдесяті роки XX століття цілих чотири роки регулярно виходили телепередачі для дітей з його участю. Такий собі дід Панас на англійський кшталт!

Його перша книжка коротеньких казкових оповідей вийшла 1954 року в серії "Читай сам". Потім були "Розповім іншого разу", "Розповім коли-небудь". Згодом з'явилися збірки, об'єднані одними і тими ж героями: "Як", "Бесіди з тигром", "Пригоди качки Міранди", "Кінь на прізвисько Серпанок", "Подорож дядечка Тік-Так", "Поїздка в Джунглі" та інші. Усі книги виходили з малюнками самого автора.

Читаючи його казки, доходиш висновку, що з Біссета міг вийти чудовий письменник-фантаст. Але зацікавити аудиторію від трьох до восьми років, та так, аби дітлахи щиро повірили в реальність казкових героїв... Мабуть, таких казкарів народжується два-три на століття. "Уреальнити" своїх героїв візуально – це теж особисто вдається далеко не кожному.

Його симпатичний Дракоша був улюбленцем не одного покоління малюків. І в нашій країні також, бо за казками Дональда Біссета за радянських часів було знято кілька напрочуд гарних мультиків і навіть цілий серіал про Дракошу. Твори Біссета представляють справжній англійський гумор, вчать добра в ігровій ненав'язливій формі. Найвідоміші його книжки – "Забутий день народження" й "Подорож річкою Часу".

На жаль, в англомовному світі Біссет підданий майже повному забуттю. Його дитячі казки не видають уже понад сорока років. У той час, як за кордоном Біссета перевидають досі, і його казки широко відомі.

В Англії Біссет відомий і як кіноактор. Він зіграв ролі в 57 фільмах і телесеріалах, залишилися невідомими за межами Англії. Першу роль Біссет зіграв у фільмі "Go-round" в 1949 році. У 1978 році зіграв невелику роль у фільмі "Вожді Атлантида", що йшов у тому числі й у радянському прокаті. Останню роль у кіно актор зіграв 1991 року у відомому навіть сьогодні серіалі "Суто англійське вбивство" (The Bill).

Колись Біссет сам про себе писав: "Він справжній знаменитий казкар. Живе в Англії й пише казки, малює до них картинки і сам розповідає свої казки по телебаченню, бо вінактор. Грає в театрі, знімається в кіно і вміє їздити верхи на коні...".

Його милі, потішні казки дуже виразно розповідають про те, якою цікавою та неповторною країною є Англія, про її звичаї та жителів, нехай і казкових, але зі справжніми англійськими характерами й особливим почуттям гумору.

Помер Дональд Біссет 18 серпня 1995 р. в Лондоні.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>