Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Література arrow Українські та зарубіжні письменники
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ЕЗОП (VI ст. до н. е.)

...Байкар Езоп за народженням був фрігійцем (походив із Фрігії), а за долею – рабом. Для важкої роботи він не годився, на вид був потворний

настільки, що і зустріти страшно. До того ж він був недорікуватий, поки жриця богині Ісіди не вблагала свою володарку ощасливити його даром мови.

Заговоривши, Езоп виявився настільки дотепним, що хазяїн намірився позбутися від нього і дешево збув одному работоргівцеві, який, у свою чергу, продав Езопа за сімдесят п'ять дрібних срібних монет на острів Самос філософові Ксанфу.

Гострий на мову раб і нового хазяїна виводив з рівноваги. "І не думай, будь ласка, занадто багато, роби тільки те, що тобі наказано, ні більше, ні менше, а то від цього добра не буде!" – покрикував Ксанф на Езопа і, зрештою, наказав його зв'язати і тримати під замком.

У той час у місті були вибори, і весь народ зібралося в театрі, Раптом налетів орел, схопив державну печатку і злетів угору. Самосці у великому сум'ятті звернулися до Ксанфа з проханням розгадати знамення. Цей Ксанф чомусь вважався в них видатним мислителем, хоча мислив із великими труднощами. Довелося йому йти з уклінним проханням до Езопа. Той виручив хазяїна, готового від розпачу накласти на себе руки. Тоді Ксанф засоромився і відпустив розумного раба на волю.

Багато років Езоп жив на Самосі та здобув там багато почестей, а потім захотів побачити світ і поїхав по грецьких містах. Усюди він вів бесіди у філософських зібраннях, нарешті – приїхав у Дельфи і почав виступати. Незадоволені дельфійці вирішили підступно розправитися з Езопом: сховали в нього в поклажі золоту чашу з храму, звинуватили його у святотатстві, притягли на скелю і поставили над обривом.

Побачив Езоп, що настала його година, і говорить: "Дайте мені сказати хоча б тільки байку!" Розповівши підходящу до випадку байку, він закликав Феба, ватажка Муз, у свідки своєї безневинної загибелі й кинувся вниз із краю обриву. А потім дельфійців спіткала чума...

Про мудрість, кмітливість і дотепність Езопа ще в античні часи існувало чимало легенд. Ось деякі з них.

Езоп був рабом у багатого грека. Одного разу хазяїн сказав йому: "Іди на ринок і принеси найкращу річ на світі". Езоп пішов на ринок і приніс язик, сказавши: "А чи є щось на світі краще і прекрасніше за язик? Хіба не ним тримається вся філософія й уся вченість? Без нього нічого не можна зробити: ні дати, ні взяти, ні купити. Порядок у державі, закони, постанови – усе це існує лише завдяки язику. Язик – основа всього нашого життя; немає нічого краще на світі". Тоді хазяїн сказав: "А тепер принеси найгіршу річ на світі". Езоп вирушив на ринок і знову приніс язик, пояснивши це так: "Що ж на світі гірше за язик? Язик несе нам розбрати, змови, обмани, побоїща, зради, заздрість, війну. Хіба може бути щось гірше, ніж язик?"

Якось Езопу разом з іншими рабами було наказано зробити кількаденний перехід із вантажем. Оскільки він значно поступався силою перед іншими рабами, господар дозволив йому самому вибрати вантаж. Усі сміялися з

Езопа, який узяв найбільшу корзину з хлібом. І справді, вік ледве доплентався до місця ночівлі. Однак уже наступного дня Езоп спокійно йшов зі своєю ношею, яка стала набагато легшою, оскільки кілька хлібин раби з'їли на вечерю та сніданок. А до місця призначення він ніс майже порожню корзину.

Через кілька століть якась людина зібрала воєдино історії про легендарного байкаря і записала їх як "Повість про Ксанфа-філософа та Езопа, його раба, або Пригоди Езопа". Ім'я укладача книги нам невідоме. Як невідомо і те, що в ній правда, а що – вигадка.

Давні греки і римляни всі свої байки називали "езопівськими". Сюжети цих байок не раз переказували античні та середньовічні автори і, пізніше, – Жан де Лафонтен, Готхольд Ефраїм Лессінг, Іван Крилов, Леонід Глібов.

Байка ж, як визначали її ще давньогрецькі шкільні вчителі, "є вигаданою розповідаю, що виявляє образ істини".

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>