Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Екологія arrow Транскордонні проблеми токсикології довкілля
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Кадмій

Фізико-хімічні властивості

Про вплив кадмію на навколишнє середовище свідчать такі властивості:

  • • існування в розчинній формі;
  • • здатність до акумуляції рослинами;
  • • подібність фізико-хімічних властивостей Cd (II) до властивостей Са (II), що робить можливим заміщення кальцію кадмієм;
  • • дуже високі міграційні здатності у водному і водно-ґрунтовому середовищі.

Форми існування в навколишньому середовищі

A. Форми існування кадмію в ґрунті. Кадмій виступає в розчинній формі, не утворює самостійних відкладень мінералів. Супроводжує руди цинку у вигляді CdS, CdO або CdCO3. Присутній в природних фосфатах і апатитах у такій кількості, що дає змогу отримати у суперфосфаті, що його видобувають з апатитів, концентрацію кадмію в діапазоні 5÷100 мг/кг перегною. У ґрунтах із високим значенням pH (лужних) і значною ємністю заміщення катіонів кадмій стає нерухомим. Присутність алюмосилікатів, оксидів заліза і марганцю, органічних сполук визначає адсорбційні властивості ґрунту відносно кадмію. Міцність зв'язків цього металу з мінералами змінюється в такій послідовності: гідрооксиди Fe, Μn > каолініт > гумусові кислоти > монтморилоніт > глина.

Характерною властивістю кадмію у водно-ґрунтовому середовищі, яка зумовлює дуже високі міграційні здатності, є винятково широкий діапазон тривалості гідрат-іону [Cd(H2O)6]2+: 1 < pH < 8, 0,2 < Eh < 2V.

Б. Форми існування кадмію у воді. У водах кадмій виступає у вигляді попередньо заміщеного гідрат-іону, а також у вигляді численних комплексних сполук. З погляду теорії м'яких і твердих кислот та основ Піарсона кадмій є типовою м'якою кислотою, а отже, він буде переважно утворювати комплексні сполуки з м'якими лігандами, наприклад, з сірчаними лігандами (амінокислоти, цистин, цистеїн), а також частково з азотними лігандами (група CN-). Вважається, що близько 80 % кадмію виступає у водах у формі комплексних сполук.

B. Форми існування кадмію в осадженнях. Характерна риса мулу – низький окислювально-відновний потенціал, приймається значення нижче 0,2 V – сприяє присутності кадмію в дуже важкорозчинній формі CdS (ДРСdS – 27,2). Сульфід кадмію, або інші важкорозчинні хімічні форми цього металу також присутні в осадах із споруд для очищення стоків. Вміст кадмію в таких осадах буває навіть 50-кратно вищим, ніж у ґрунті. Вищенаведений факт є однією з причин, що обмежує застосування стокових осадів, які є частково багатими на органічний компоненти, що використовуються для угноєння полів.

Г. Форми існування кадмію в повітрі. В атмосферному повітрі, забрудненому емісією з електро- і теплоелектростанцій, кадмій виступає у вигляді Cd0 або CdO. Разом із суспендованим пилом кадмій і його сполуки осаджуються на поверхні Землі.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>