Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Екологія arrow Геоекологічне обґрунтування проектів природокористування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ВСТУП

На сучасному етапі розвитку науки, техніки і виробництва виявляються принципово нові об'єкти планування, проектування й управління, що потребують геоекологічного (ландшафтно-екологічного) обґрунтування. У зв'язку з цим будь-яка географічна інформація набуває регламентованої (поряд із тією, що забезпечує) ролі у сфері планування і проектування.

Методологічною основою раціонального використання природних ресурсів і охорони навколишнього середовища виступає основний принцип органічної єдності людини і природи. Звернення проектувальників до геоекологічних досліджень останнім часом зумовлено необхідністю комплексного всебічного аналізу проектованої території, роз'єднаністю і суперечливістю матеріалів, що використовуються у проектно-планувальній практиці.

Комплексна ландшафтно-екологічна інтерпретація різних даних про територію дає можливість порівнювати, погоджувати між собою практично будь-яку природознавчу інформацію. Але жодне скрупульозне дослідження окремих компонентів і властивостей природи на молекулярному й атомному рівнях ніколи не може замінити вивчення ландшафту як живої цілісної системи.

Один з основних підходів до конструювання районних планувальних систем, пов'язаний з їхньою географічною конкретністю, полягає в необхідності й обов'язковості урахування ландшафтознавчої інформації. Природокористування включає систему заходів для комплексного освоєння, перетворення, відновлення, поліпшення й охорони природного середовища і природних ресурсів. Розробка конструктивних пропозицій з раціонального природокористування в кожному природногосподарському регіоні становить сутність геоекологічного підходу до проблем природокористування. При цьому раціональне природокористування варто розуміти як високоефективне господарювання, яке не приводить до різких змін природно-ресурсного потенціалу і головне до несприятливих змін у природному середовищі, яке оточує людину, що можуть завдати шкоди її здоров'ю і самому життю.

Геоекологічне обґрунтування територіальних схем і проектів природокористування полягає в оптимізації структурно-функціональної організації території, основаної на результатах и ландшафтного аналізу, Функціональної типології й оцінці природно-територіальних комплексів (ПТК), їхньої класифікації залежно від можливості виконання ними різних соціально-економічних функцій. Процес становлення і розвитку просторово-часової структурно-функціональної ландшафтної організації проектованої території є основним аспектом передпроектних геоекологічних досліджень при створенні прототипу проектованого регіону з більш удосконаленою структурою природокористування відповідно до природного потенціалу і суспільних потреб.

Незважаючи на усвідомлену необхідність геоекологічного обґрунтування проектно-планувальних розробок, результати фундаментальних досліджень сучасного ландшафтознавства, екології та геоекології ще недостатньо проникають у практику планування, проектування і керування; вимагає поглиблення та вдосконалення єдина теоретико-методична база передпроектних досліджень; в існуючих методичних посібниках з проектування геоекологічний підхід не реалізується взагалі або реалізується недостатньо. У зв'язку з цим основною метою даного підручника є розробка основ методики ландшафтно-екологічного (геоекологічного) обґрунтування територіальних схем і проектів природокористування з урахуванням структурно-функціональної ландшафтної організації досліджуваної території. Для ЇЇ досягнення вирішувалися такі питання:

  • - Теоретико-методична сутність ландшафтного аналізу у схемах і проектах природокористування; методика геоекологічного обґрунтування схем і проектів природокористування; ландшафтознавчий аналіз планувальної території.
  • - Оцінка сучасного стану і ступеня антропогенної перетвореності ПТК проектованого регіону.
  • - Урахування наслідків впливу різних видів антропогенно-техногенної діяльності на ПТК і прояв сучасних несприятливих фізико-географічних процесів.
  • - Геоекологічне обґрунтування проектованих функцій сучасних ландшафтів.
  • - Практичні рекомендації з оптимізації природоохоронних заходів у схемах і проектах районного планування, територіальних комплексних схемах охорони природи (ТерКСОП) та інших проектно-планувальних документах.

Таким чином, геоекологічне обґрунтування схем і проектів природокористування - це оптимізація структурно-функціональної організації території, основаної на результатах її ландшафтного аналізу, функціональної типології та оцінки природно-територіальних комплексів, їхньої класифікації залежно від можливості виконання різних соціально-економічних функцій.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші