Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Екологія arrow Геоекологічне обґрунтування проектів природокористування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Стадійність та ієрархічність територіального проектування

Особливості територіального проектування полягають в його стадійності та ієрархічності своєрідності проектування різних функціональних типів природно-технічних систем; необхідності своєчасного надходження геоекологічної інформації в потрібному обсязі та формі; широкому використанні норм і стандартів. Стадійність і одночасно ієрархічність проектування полягає в послідовному переході від дрібномасштабних, оглядових генеральних схем до детальних великомасштабних проектів. У зв'язку з цим виділяють три основні стадії проектування:

  • - На першій стадії, як правило, розробляється загальна принципова модель організації та розвитку території - генеральна схема (масштаб 1 : 1000 000 або 1 : 500 000). Саме вона є принциповою загальною моделлю раціональної організації природокористування.
  • - На другій стадії здійснюється районне планування (масштаб 1 : 300 000, 1 : 100 000), і воно є детальнішою моделлю організації території великого економічного району, адміністративної області тощо.
  • - На третій стадії проектується певна геотехсистеми та її оточення. На цьому рівні визначаються структура майбутньої ГТС, взаємозв'язки між її елементами та прилеглими геосистемами.

На кожній наступній стадії проектування чіткіше простежується необхідність і місце створення природно-технічних геосистем. Так, на рівні районних планувань установлюється їхнє місцеположення, зв'язок з тими геотехсистемами, що вже існують або проектуються. На рівні власно проекту визначається структура природно-технічних систем, взаємозв'язки між їхніми елементами. Із стадіями проектування тісно пов'язано уявлення про різні рівні розмірності природних геосистем. Так, природні геосистеми умовно відносять до трьох рівнів розмірності:

  • - планетарний - географічна оболонка в цілому, а також материки, океани, кліматичні пояси;
  • - регіональний - великі фізико-географічні регіони, виділення яких обумовлено дією кліматичних, зональних, азональних і геолого-геоморфологічних факторів; площі таких регіонів досягають десятків тисяч квадратних кілометрів;
  • - локальний - елементарні геосистеми та їхні первинні територіальні об'єднання, обумовлені дією локальних географічних факторів; їхні площі - десятки, сотні та іноді декілька тисяч квадратних кілометрів.

Уявлення про різні рівні розмірності геосистем є суттєвим для різних стадій проектування. На планетарному рівні розв'язуються глобальні проблеми, наприклад, проекти таких міжнародних заходів, як охорона Світового океану від забруднення, система глобального моніторингу тощо. Найчастіше в процесі проектування мають справу з регіональним і локальним рівнями геосистем. Різноманітні схеми та проекти розміщення або розвитку певних видів діяльності (промислових центрів, розселення, сільськогосподарського освоєння тощо) звичайно належать до регіонального рівня. На цьому ж рівні створюються схеми районних планувань держав, республік, областей, а також обласні територіальні комплексні схеми охорони природи (ТерКСОП).

У сфері діяльності більшості дослідників частіше за все опиняються геосистеми локального рівня. Можна сказати, що вони є найбільш масовим природним об'єктом проектування. Саме на цьому рівні проектується створення природно-технічних геосистем різноманітного функціонального призначення. У геосистемах локального рівня найчіткіше простежуються зміни в результаті антропогенно-техногенного впливу та пов'язані з ними наслідки.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші