Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Екологія arrow Геоекологічне обґрунтування проектів природокористування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Принцип повсюдності природоохоронних заходів

Даний принцип проектування формулюється так: "При проектуванні природно-технічних геосистем важливою є повсюдність природоохоронних заходів". Важливість його дотримання пов'язана передусім із тим, що в процесі свого функціонування геотехсистеми здійснюють вплив також і на стан сусідніх геосистем, які також виконують середовище-і ресурсо формувальні та ресурсозберігаючі функції, порушення яких може мати серйозні негативні наслідки. Так, заміна на великій площі складних природних відносно стійких біоценозів простішими і тому менш стійкими агрофітоценозами призводить до того, що останні сильніше піддаються різним стихійним впливам погоди.

Принцип повсюдності враховує охорону ландшафту в цілому та охорону окремих Його компонентів, а також раціональне використання всіх і кожного виду природних ресурсів, що зазвичай відображається в державних і міждержавних законах і нормативних документах. Цей принцип забезпечує право кожної людини на здорове навколишнє середовище і пов'язаний з вирішенням низки демографічних, соціальних і економічних проблем. Так, наприклад, у містах ситуація екологічного дискомфорту призводить до міграції населення. Геоекологічний принцип повсюдності охорони природи базується на уявленні про тісні горизонтальні зв'язки між функціональними зонами міста, де збереження природи в окремих зонах неможливо без організації природоохоронної діяльності в кожній із них. У зв'язку з цим важливим є перехід від ідеї територіального розподілу та ізоляції охоронних ділянок до формування міської геотехсистеми з контролем за впливом усіх господарських об'єктів та охороною найменш стійких природних елементів міського середовища.

Інший аспект реалізації принципу повсюдності передбачає відносно рівномірний розподіл зусиль з охорони вже сильно порушеного навколишнього середовища в різних містах. На жаль, більшість природоохоронних заходів проводиться лише у великих містах, які мають достатню матеріальну базу.

Розглянемо реалізацію принципу повсюдності природоохоронних заходів на прикладі створення водогосподарської ПТГС комплексного типу (водосховища). Тут він має особливе значення, оскільки в таких системах вельми висока активність горизонтальних зв'язків між елементами ландшафту в результаті активної ролі в них водообміну, з яким пов'язані зростання забруднень, переніс тепла та біоти, а також прояв негативних наслідків за межами геотехсистеми.

Коли йдеться про забезпечення чистоти води, то відповідні заходи мають здійснюватися не лише у річищі та чаші водосховища, а й на інших ділянках системи - у прибережній смузі, на прилеглих орних угіддях, у лісових масивах, розташованих по берегах і на водорозділах. Крім забезпечення чистоти водних мас у водосховищі, важливим є вирішення й деяких інших завдань, таких як збереження іхтіофауни, запобігання абразії та ерозії берегової зони, захист від затоплення і підтоплення та ін. (рис. 25). Ці заходи мають здійснюватися у межах акваторії водосховища, греблі та навколо-гребельного простору, шлюзів греблі й турбіни ГЕС тощо. Так, заходи із запобігання або уповільнення абразії та ерозії, як правило, приурочують до багатьох ділянок берегових схилів і днищ лощин з "висячими" гирлами, перспективними для формування ярів. Для захисту від затоплення та підтоплення низькі ділянки узбережжя відгороджуються дамбами та валами, тут же споруджуються дренажні канали і канави, а іноді й насосні станції для відкачки води.

Деякі прийоми реалізації принципу повсюдності природоохоронних заходів у водогосподарській ГТС

Рис. 25. Деякі прийоми реалізації принципу повсюдності природоохоронних заходів у водогосподарській ГТС

Отже, принцип повсюдності є дуже важливим. Необхідність його дотримання пов'язана передусім з тим, що в процесі свого функціонування геотехсистеми здійснюють вплив також і на стан сусідніх геосистем, порушення яких може мати серйозні негативні наслідки. Принцип повсюдності враховує охорону ландшафту в цілому та окремих його компонентів, а також раціональне використання всіх і кожного виду природних ресурсів. Цей принцип забезпечує право кожної людини на здорове навколишнє середовище і пов'язаний з розв'язанням певних демографічних, соціальних і економічних проблем.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші