Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Екологія arrow Геоекологічне обґрунтування проектів природокористування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дослідження геотехсистем різного призначення

У цьому розділі будуть розглянуті особливості геоекологічного проектування геотехсистем різного функціонального призначення, а саме: промислових, транспортних, міських, сануючих, сільськогосподарських, лісогосподарських, рекреаційних, природоохоронних. Так, промислові ГТС є найбільш сильними та небезпечними джерелами впливу на природу, до яких належать різні технічні об'єкти промислового призначення (підприємства, комбінати, виробничі комплекси), пов'язані з природним середовищем, в яке вони поміщені. Кожен тип промислових ПТГС має свою специфіку впливу на природу, обумовлену насамперед галузевим видом виробництва.

Геотехсистеми транспортного призначення як складові елементи інфраструктури будь-якої освоєної території негативно впливають на природне середовище, особливо наземний транспорт і пов'язані з ним системи. Що стосується міських геотехсистем (урбогеотехсистем), то їхня єдність визначається єдністю функцій, які вони виконують, і насамперед функцією соціальною. Тобто місто можна назвати геотехсистемою специфічного виду з інтенсивною взаємодією суспільства і природи. З урбогеотехсистемами тісно пов'язані ГТС, призначені для знешкодження відходів. Якщо звалища будь-яких відходів розташовуються на спеціально відведених для них ділянках, вони виступають своєрідними геотехсистемами, які можуть бути названі "сануючими".

Особливістю ПТГС сільськогосподарського призначення є те, що вони формуються для цілей і під впливом сільськогосподарського виробництва. Основним їхнім завданням є забезпечення населення продуктами харчування та промисловості - біоорганічною сировиною. При цьому основу цих ГТС становлять природні елементи як засоби сільськогосподарського виробництва. Водогосподарські геотехсистеми відрізняються тим, що основу їхнього функціонування становить взаємодія керованої техніки з водними ресурсами. Ці системи безпосередньо пов'язані з енергетикою (особливо з гідроенергетикою), промисловим і комунальним водопостачанням, водно-меліоративним і рибним господарством, а також водним транспортом. Меліоративні ГТС як підтип водогосподарських проектуються для регіонів, ландшафти яких потребують коригування деяких властивостей і динамічних процесів, що утруднюють використання їхнього біотичного потенціалу. Основне їхнє призначення - це підвищення біопродуктивності геосистем і забезпечення регуляції їхніх біопродукційних процесів.

Головним призначенням лісогосподарських ГТС є управління раціональним використанням лісів, а також забезпечення їхнього відновлення та охорони. Лісові ресурси, які становлять основу лісогосподарських ГТС, є не лише постачальником деревини, не лише джерелом багатьох інших цінніших продуктів рослинного і тваринного походження, але й дуже важливим компонентом біосфери, що виконує цілу низку найважливіших середовищетвірних і природоохоронних функцій. І, нарешті, геотехсистеми природоохоронного призначення являють собою як природні, так і слабозмінені людиною ландшафти, основними функціями яких є збереження еталонних ландшафтів або окремих їхніх компонентів і генофонду всіх систематичних груп організмів. У територіальному проектуванні доводиться мати справу не з простим сполученням декількох типів геотехсистем, а зі складними комплексними системами, які функціонують на одній або суміжних територіях. Тоді окремі типи геотехсистем виступають у них як підсистеми, або елементи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші