Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Про нас
Правила користування
Політика конфіденційності
Угода користувача
Політика Cookies
Контакти
 
Головна arrow Екологія arrow Геоекологічне обґрунтування проектів природокористування
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Геоекологічне обґрунтування проектування промислових геотехсистем

Промислові ПТГС є найбільш сильними та небезпечними джерелами впливу на природу. До них належать різні технічні об'єкти промислового призначення (підприємства, комбінати, виробничі комплекси), пов'язані з природним середовищем, в якому вони розміщені. Це можуть бути як окремі спеціалізовані підприємства (напр., шахти, рудники з видобування корисних копалин, фабрики з первинної обробки сировини, підприємства з випуску готової продукції та ін.), так і складні виробничі комплекси, що складаються з декількох підприємств, пов'язаних між собою тісними виробничо-технологічними зв'язками (напр., лісопромислові комплекси, які включають підприємства: лісозаготівельні, механічної обробки деревини і целюлозно-паперового виробництва тощо).

Особливості взаємодії природних і технічних підсистем у промислових природно-технічних геосистемах

У промисловій ПТГС виділяють такі три підсистеми (рис. 27): - Технічна - це комплекс інженерних споруд промислового призначення, об'єднаних єдиним виробничо-технологічним процесом, тобто низка підприємств, цехів з послідовної обробки та переробки сировини, з виробництва напівфабрикатів і випуску готової продукції та виробничою інфраструктурою. Технічні об'єкти промислових ГТС можна розглядати на різних ієрархічних рівнях - від окремого спеціалізованого підприємства і до великих промислових комплексів.

Приклад ПТГС промислового призначення, сформованої на основі целюлозно-паперового виробничого процесу

Рис. 27. Приклад ПТГС промислового призначення, сформованої на основі целюлозно-паперового виробничого процесу

  • - Природна - це природні комплекси різного рангу, окремі компоненти яких, по-перше, є необхідними для виникнення та існування виробничого об'єкта (як природні умови); по-друге, безпосередньо беруть участь у виробничому процесі (як природні ресурси сировина, паливо тощо); по-третє, зазнають впливу промислових об'єктів при видаленні відходів виробництва.
  • - Блок керування, метою якого є раціоналізація взаємодії між технічною та природною складовою.

Однією з умов функціонування геотехсистеми є взаємодія всіх її підсистем. Механізм цієї взаємодії проявляється в ланцюзі процесів: вплив техніки на природу - вилучення природних ресурсів і привнесення техногенних речовин - відходів виробництва; зміни властивостей і якостей природних комплексів у результаті впливу; наслідки (негативні), що відбуваються у результаті змін, які впливають на функціонування самого технічного об'єкта (погіршення якості та зменшення кількості продукції, погіршення умов роботи техніки тощо) і на умови життя та діяльності населення (погіршення здоров'я, скорочення тривалості життя), а також на функціонування інших (сусідніх) природно-технічних геосистем.

Процес впливу технічних об'єктів на природне середовище в промислових ПТГС дуже різнорідний за характером і напрямом і настільки значний за своїми масштабами та силою, що від його початкового імпульсу залежить функціонування усієї геотехсистеми. Оскільки технічна складова має провідну роль у промисловій ГТС, насамперед необхідним є аналіз прямих зв'язків технічної й природної підсистем, які відображають вплив на природне середовище. Промислові об'єкти в геотехсистемах характеризуються такими особливостями впливу на середовище:

  • - різноманітним характером впливу, що проявляється в забрудненні повітря, води, ґрунтів; порушенні земель, знищенні рослинного покриву та ін.;
  • - переважним впливом на найбільш "мобільні" компоненти (повітря, воду), здатні розповсюджувати його на далекі відстані;
  • - високим рівнем територіальної концентрації та інтенсивності впливу.

Отже, промислові ПТГС є найбільш сильними та небезпечними джерелами впливу на природу, оскільки провідну роль у них відіграє технічна складова.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>