Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Екологія arrow Геоекологічне обґрунтування проектів природокористування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ГЕОЕКОЛОГІЧНЕ ОБҐРУНТУВАННЯ ПРОЕКТУВАННЯ МІСЬКИХ ГЕОТЕХСИСТЕМ ГУРБОГЕОТЕХСИСТЕМ

Єдність міських систем визначається єдністю функцій, виконуваних ними, і насамперед функцією соціальною. Виконання цієї функції є реалізацією переваг групової системи розселення, територіального розподілу пращ, концентрації та інтенсифікації всіх напрямів діяльності суспільства, пов'язаних з високим ступенем скупчення людей і технологічних пристроїв на відносно невеликій території. Можна сказати, що місто - це геотехнічна система специфічного виду з інтенсивною взаємодією суспільства і природи. Проектування та будівництво міст як спеціальних систем здійснюється насамперед для захисту людини і засобів її діяльності від несприятливих властивостей навколишнього середовища. У зв'язку з цим у містах навмисно сильно змінюють природні ландшафти, які перетворюються в урбанізовані.

Основні поняття і структура урбанізованих геотехсистем.

Різноманітність міст та їхніх властивостей досить велика, але в загальному вигляді місто можна розглядати як територіально цілісний і компактний ареал концентрації населення з усіма необхідними умовами та устаткуваннями для життя, праці й відпочинку населення, яке переважно зайнято несільськогосподарською діяльністю. Місто -це конгломерат житла, доріг, промисловості, що інтенсивно розвивається, це найвища і найскладніша форма будівельної діяльності, яка сама перетворюється у навколишнє середовище для людей.

Місто - це територія, яка відрізняється від навколишньої сільської місцевості високою щільністю населення, компактністю забудови і складною архітектурно-планувальною структурою. Місто - це поселення із сильною диференціацією занять його жителів, діяльність яких має докорінну відмінність від сільського господарства. Мешканець міста відрізняється від мешканця села і соціально-психологічним станом, для якого характерні численні "повторні" (непостійні) контакти.

У межах Європейського Співтовариства виділяють такі типи міських (урбанізованих) територій:

  • - local unit -локальна одиниця, яка інколи зветься центральним містом, тобто адміністративна одиниця, що історично стала центром більшої за розмірами міської одиниці;
  • - urban агаї - міський ареал, що складається з багатьох округів і визначається морфологічно за поширенням суцільної забудови (максимальна відстань між будинками - 200, інколи - 500 м);
  • - urban région - міський, або функціональний регіон; він виділяється за зонами маятникової трудової міграції, а у перспективі - за комплексними функціональними характеристиками;
  • - conurbation - конурбація, або поліцентричний міський регіон, який утворюється: а) двома і більше міськими ареалами, що зімкнули свої території суцільної забудови; б) двома і більше міськими регіонами, території яких перекривають одна одну, створюючи в результаті біполярну або мультиполярну одиницю.

Дуже важливим є поняття забудованої території. Забудована територія - це ареал, зайнятий під такі будівлі та інші структури міст:

  • - Будівлі - житлові будинки і пов'язані з ними структури (промислові, комерційні та обслуговуючі підприємства і установи, такі як фабрики, склади, магазини, адміністративні будинки, церкви тощо).
  • - Навколишні території, які використовуються цими структурами, - 1) автомобільні стоянки; 2) парки, газони і сади навколо будинків; 3) шахти, копальні, інші території та споруди, пов'язані з добувною промисловістю; 4) промислові та гірничорудні території, що не використовуються.
  • - Транспортна інфраструктура - 1) лінійні споруди (залізниці та автодороги, водні шляхи і канали з мостами і переправами); 2) нелінійні споруди (аеропорти, залізничні станції, перехресті авто доріг тощо).
  • - Міські суспільні споруди і території - парки, сади, спортивні та ігрові майданчики, стадіони, басейни, цвинтарі тощо.
  • - Спеціальні території, це: 1) газони, повністю оточені структурами частини міської території, незалежно від їхніх розмірів; 2) території, укриті деревною рослинністю з дорожньою мережею, які не порушують суцільність міської забудови, якщо їхня ширина не перевищує 200 (500) м, або якщо вони утворюють суцільне покриття щонайменше 25 га; 3) зелені пояси, що свідомо залишені навколо конурбацій з метою чіткого маркування забудованих територій. Зелені пояси є важливою функціональною частиною урбогеотехсистеми, вони становлять її урбокомпенсаційну і урбоохоронну підсистеми. Таким чином, місто з початку його виникнення - це поселення з обмеженою (огородженою) територією, що має фізичні межі, тобто із чітко визначеною структурою, яка включає адміністративні, культові, торгові, житлові та інші будинки.
 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші