Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Екологія arrow Геоекологічне обґрунтування проектів природокористування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Стан проблеми небезпечних відходів в Україні

Україна входить до числа країн з найвищими абсолютними обсягами утворення та нагромадження відходів. Щорічно в поверхневих сховищах складується понад 1,5 млрд т твердих відходів. З них використовується лише 5-10 %. Залишки нагромаджують у вигляді шламосховищ, териконів, відвалів, різноманітних звалищ. Загальний обсяг їхнього нагромадження на території України за мінімальними оцінками досягає 20 млрд т, а площа земель, зайнятих відходами, становить майже 130 тис. га.

Специфікою України внаслідок гіпертрофованого розвитку гірничодобувної промисловості є різке домінування відходів, що утворюються при розробці родовищ (до 75 % загального обсягу) та збагаченні корисних копалин (13-14 %). Значна частка загального обсягу належить також відходам хіміко-металургійної переробки сировини. На підприємствах України щороку утворюється близько 100 млн. т токсичних відходів. З них близько 3 млн. т за європейськими стандартами належать до найнебезпечніших (1-3 класи небезпеки). Загальний обсяг нагромадження токсичних відходів становить 4,4 млрд т.

Значна частина об'єктів, де зберігаються токсичні відходи в Україні, дуже небезпечна для навколишнього природного середовища внаслідок міграції токсичних компонентів шляхом інфільтрації в підземні і поверхневі води, рознесення вітром, тваринами і діяльністю людини. Нараховується близько 300 накопичувачів токсичних відходів, які побудовані без належного технічного захисту і стали джерелом екологічної небезпеки регіонального масштабу. Обладнані сховища для зберігання токсичних відходів і установки для їхнього знешкодження та регенерації створено лише на окремих підприємствах, що практично не впливає на загальну ситуацію.

Управління у сфері поводження з відходами здійснюється в Україні згідно із Законом України "Про відходи" (1998). У вересні 2000 р. Верховна Рада України ухвалила Закон "Про Загальнодержавну програму поводження з токсичними відходами". Основними пріоритетами Програми є: 1) скорочення обсягів накопичених відходів; 2) обмеження їхнього утворення; 3) переробка та екологічно безпечне видалення відходів.

До цього часу в Україні не збудовано жодного спеціалізованого заводу з переробки токсичних промислових відходів чи полігонів їхнього поховання. Проблема ускладнюється ще й за таких причин:

 • - немає належно організованої системи обліку збирання, переробки та поховання відходів, насамперед, токсичних;
 • - відсутній ефективний контроль матеріального балансу виробництва;
 • - відсутній постійний (моніторинговий) контроль руху відходів на всіх етапах їхнього життєвого циклу;
 • - не знайдено екологоекономічної прийнятної стратегії поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ).

Поводження з небезпечними відходами вимагає створення спеціалізованої системи заходів попередження та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, які виникають у зв'язку з нерегламентованим розміщенням НВ і токсичних речовин (ТР). Загальна стратегія створення системи поводження з НВ передбачає поетапне вирішення відповідних завдань. На першому етапі необхідно здійснення комплексу найпріоритетніших та інвестиційноощадливих заходів з найбільшою питомою віддачею на одиницю витрат, а саме:

 • - Створення і ведення регістра підприємств, на яких використовують сировину, виникають відходи або виробляють продукцію, що містить ТР.
 • - Запровадження моніторингу місць створення і нагромадження ТР.
 • - Визначення ризику виникнення НС на цих об'єктах, а також масштабів збитків щодо ліквідації можливих наслідків.
 • - Проведення спеціальних заходів щодо стримування потенційно можливого поширення ТР на найбезпечніших об'єктах.

На другому етапі починається реалізація кашталомістких проектів на пріоритетних напрямах, підвищується рівень техніко-екологічної безпеки на об'єктах поводження з НВ. Це потребує проведення таких заходів:

 • - Створення спеціалізованих підприємств і технологічних комплексів для очищення забруднених територій.
 • - Забезпечення функціонування системи реагування на аварійні, катастрофічні та інші НС, пов'язані з поширенням ТР.
 • - Здійснення першочергових заходів щодо знищення невпорядкованих місць розміщення ТР.
 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші