Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Медицина arrow Травматологія та ортопедія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Аускультація

Метод місцевого вислуховування може бути використаний при розпізнаванні окремих ушкоджень і захворювань суглобів, навколосуглобових утворень, захворюваннях сухожильних піхв і для уточнення діагнозу деяких злоякісних кісткових пухлин.

Вислуховування суглобів проводиться під час пасивних рухів периферичного сегмента кінцівки руками досліджуючого лікаря. У момент появи в суглобі шумів положення суглоба реєструється за допомогою фіксованого до нього кутоміра. Для вислуховування вибирають місця, вільні від волосяного покриву. Неточність даних, які отримують методом аускультації суглобів, пояснюється різноманіттям звуків, що важко піддаються точному опису, комбінацією різних шумів при одних і тих же захворюваннях; дуже складно відрізнити шуми в суглобах від зовнішніх і позасуглобових шумів, що виникають при рухах. Нелегко також встановити точно джерело звука, що вислуховується. Воодночас вислуховування суглобів у поєднанні з даними інших клінічних методів дослідження (розпитування, огляду і особливо пальпації) доповнює клінічну картину дослідження.

Нормальні шуми в суглобі. У здорових дітей у перше десятиліття їхнього життя рухи суглобів зазвичай беззвучні. У юнацькому віці при правильному вислуховуванні суглобів під час їхнього пасивного руху не визначаються зазвичай ніякі шуми, за винятком легкого скрипу або незначного клацання, що випадково з'являється при повному згинанні або розгинанні. У дорослих виявляється за нормальних умов більш- менш тривалий ніжний скрип.

Патологічні шуми розподіляють за характером звука, за його тривалістю. Патологічні шуми, що виникають у суглобах при пасивних рухах, бувають хрусткі – тихі і слабкі, вони вислуховуються при будь-яких рухах; скрипучі – доволі грубі, вони гучні, тривалі і клацаючі, створюють враження різкого тріску, або глухого удару, що прослуховується кожного разу, коли поверхні суглоба при русі досягнуть певного положення. Шум глухого удару буває короткочасним, миттєвим. Тріск може бути або короткочасним, або тривалим, періодично виникаючим при русі суглоба від одного крайнього положення до іншого. При хондропатії колінного суглоба вдається, наприклад, прослухати рівномірний, досить тривалий скрип, який посилюється і слабшає залежно від положення суглоба; розрив меніска може давати приглушений удар у момент повного згинання і розгинання.

Аускультація проводиться або безпосереднім прикладанням вуха до суглоба (Дітеріхс, 1937), або за допомогою фонендоскопа, який прикладається до суглобової щілини щільно, але без тиску. Ці методики вже втратили актуальність і зазвичай не використовуються.

Цінні вказівки дає аускультація кісткових пухлин. Кісткові пухлини беззвучні, за винятком бурхливого росту остеогенної саркоми, яка в деяких випадках дозволяє виявити при вислуховуванні виразні пульсуючі шуми широко розвиненої судинної мережі новоутворення. Нині замість аускультації застосовують ультразвукове ангіосканування або ангіографію пухлин кісток.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші