Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Медицина arrow Травматологія та ортопедія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Вивихи стегна

Травматичні вивихи стегна (luxacio femoris) виникають унаслідок непрямої масивної травми переважно у чоловіків віком від 20 до 60 років. Частота їх складає від 3 до 7 % від загальної кількості вивихів та значною мірою пояснюється анатомо-фізіологічними особливостями кульшового суглоба: значною глибиною вертлюгової западини, яка збільшується за рахунок хрящової вертлюгової губи, повною конгруентністю суглобових поверхонь, міцністю зв'язкового апарату. Також кульшовий суглоб прикритий потужними м'язами, має значний об'єм рухів при досить малих функціональних запитах.

Найчастіше вивих стегна виникає в результаті непрямого механізму травми, коли сила, яка діє на стегнову кістку, перевищує функціональні можливості кульшового суглоба.

Схема положення головки при різних видах вивихів стегна: 1 – задньоверхній; 2–задньонижній; З – передньонижній; 4 – передньоверхній

Рис. 1.74. Схема положення головки при різних видах вивихів стегна: 1задньоверхній; 2задньонижній; Зпередньонижній; 4передньоверхній

Залежно від зміщення головки стегнової кістки щодо вертлюгової западини виділяють чотири основні види вивихів стегна (рис. 1.74):

  • • задньоверхній – клубовий;
  • • задньонижній – сідничний;
  • • передньоверхній – надлобковий;
  • • передньонижній–обтураторний.

Найчастіше зустрічається задньоверхній вивих стегна, який складає 80-85 % усіх вивихів у кульшовому суглобі. Друге місце за частотою посідає задньонижній вивих, далі передньонижній та передньоверхній.

Хворі скаржаться на сильний біль та втрату функції кульшового суглоба. Активні рухи неможливі, при пасивних рухах виникає симптом пружного опору. Нижня кінцівка займає вимушене положення, що характерне для кожного виду вивиху (рис. 1.75).

При задньоверхньому (клубовому) вивиху стегно помірно зігнуте, приведене та ротоване всередину, спостерігається вкорочення кінцівки. Великий вертлюг визначається вище лінії Розера - Нелатона. У сідничній

Види вивихів стегна та положення нижньої кінцівки при них: А –задньоверхній (клубовий); Б – задньонижній (сідничний); В – передньоверхній (надлобковий); Г – передньонижній (затулений)

Рис. 1.75. Види вивихів стегна та положення нижньої кінцівки при них: А –задньоверхній (клубовий); Б – задньонижній (сідничний); В – передньоверхній (надлобковий); Гпередньонижній (затулений)

ділянці пальпується головка стегнової кістки. Вкорочення ноги досягає 5-6 см.

При задньонижньому (сідничному) вивиху деформація виражена більше. Приведення, згинання та внутрішня ротація кінцівки виражені настільки сильно, що при положенні хворого на спині травмована кінцівка перехрещує здорову ногу вище колінного суглоба. Головка стегнової кістки визначається нижче та ззаду від вертлюгової ділянки. Великий вертлюг визначається дещо вище лінії Розера - Нелатона. Нога вкорочена до 1-2 см.

При передньоверхньому (надлобковому) вивиху кінцівка розігнута, дещо відведена та ротована назовні. Також нога може знаходитися в стані невеликого згинання в кульшовому та колінному суглобах або у випрямленому положенні. При пальпації визначають головку стегнової кістки під паховою зв'язкою. Великий вертлюг зміщений уперед та визначається в стороні від лінії Розера - Нелатона.

При передньонижньому (затульному) вивиху нижня кінцівка різко зігнута в кульшовому та колінному суглобах, значно відведена та ротована назовні.

У деяких випадках унаслідок дії травмуючої сили за віссю шийки стегна виникає перелом вертлюгової западини зі зміщенням головки стегнової кістки в зону перелому – так званий центральний вивих стегна.

Іноді при вивихах стегна бувають ускладнення, такі як пошкодження сідничного нерва, перелом заднього краю вертлюгової западини, здавлення стегнової артерії, пошкодження суглобового хряща головки стегнової кістки, розриви м'язів тощо. На догоспітальному етапі необхідна транспортна іммобілізація кінцівки, введення знеболюючих препаратів. Діагноз та

Етапи вправлення вивиху стегна за Джанелідзе (1-2)

Рис. 1.76. Етапи вправлення вивиху стегна за Джанелідзе (1-2)

вид вивиху уточнюють проведенням рентгенографічного дослідження.

Лікування. Вивих стегна є екстреною травмою, тому необхідне найшвидше його усунення в умовах стаціонару. Вправлення виконується під загальним знеболенням з адекватною релаксацією м'язів. Найбільше розповсюдження серед методів вправлення вивихів стегна отримали способи Джанелідзе та Кохера.

Спосіб Джанелідзе. Показаний при свіжих задніх та передньо-нижньому вивихах стегна. Хворого на 15-20 хв. кладуть на стіл таким чином, щоб травмована кінцівка звисала зі столу. Далі кінцівку згинають у кульшовому та колінному суглобах до кута 90° і дещо відводять. Хірург тримає дистальний відділ гомілки та своїм коліном надавлює на неї, проводячи тракцію за віссю стегна та виконуючи плавні ротаційні рухи (рис. 1.76). Стегно вправляється з характерним клацанням.

Спосіб Кохера. Кращий для усунення передніх та всіх видів несвіжих вивихів. Хворого кладуть на спину, помічник фіксує таз хворого двома руками. Хірург згинає кінцівку хворого під прямим кутом у колінному та кульшовому суглобах і проводить повільну тракцію по осі стегна протягом 15-20 хв. Захопивши гомілку рукою, хірург натискає на неї ззаду та, як важелем, виконує витягнення стегна. Після тракції стегно приводять при передніх або відводять при задніх вивихах, а потім виконують ротацію назовні та його відведення (рис. 1.77). Відбувається вправлення. Після усунення вивиху необхідно провести контрольну рентгенографію.

Етапи вправлення вивиху стегна за Кохером (1-2)

Рис. 1.77. Етапи вправлення вивиху стегна за Кохером (1-2)

Після вправлення вивиху стегна на кінцівки необхідний спокій – ліжковий режим до 2 тижнів, далі ходьба без вагового навантаження на кінцівку за допомогою милиць протягом б тижнів.

У випадку вивихів, ускладнених пошкодженням судинно-нервових пучків, за показаннями виконують ревізію травмованого сегмента. Призначають знеболюючі препарати, хондропротектори, проводять тромбопрофілактику, нижні кінцівки бинтують еластичними бинтами.

При невдалій спробі вправлення та при застарілих вивихах показане оперативне лікування.

Інколи при переломах дна вертлюгової западини головка зміщується в порожнину таза – виникає центральний вивих стегна. Частіше вона частково занурюється в порожнину таза, інколи – повністю (рис. 1.78). Такі вивихи виникають при спів- падінні діючої сили з довгою віссю головки та шийки стегна, що найчастіше зустрічається при зігнутому, поверненому дозаду та відведеному стегні.

При центральному вивиху стегна кінцівка дещо зігнута в кульшовому суглобі, приведена та помірно ротована назовні. Спостерігається вкорочення кінцівки, туга рухливість у суглобі та неможливість відведення стегна.

Лікування. У свіжих випадках центральний вивих усувається за допомогою подвійного скелетного витягнення. При цьому здійснюється одномоментна тяга по осі стегнової кістки та осі шийки стегна за

Центральний вивих стегна з переломом вертлюгової западини

Рис. 1.78. Центральний вивих стегна з переломом вертлюгової западини

допомогою шпиць та стержнів. Після вивільнення головки стегнової кістки з порожнини малого таза витягнення за шийку стегна зменшують, а по осі стегнової кістки, навпаки, збільшують. Система витягнення демонтується через 2 місяці з поступовим зменшенням тяги. Навантаження на кінцівки дозволяють не раніше ніж за 3-4 місяці.

При застарілих вивихах та неефективності консервативного лікування показане оперативне втручання.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші