Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Медицина arrow Травматологія та ортопедія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Вивихи ключиці

Завдяки суглобам, ключиця здатна ротуватись до 45 °, що важливо в біомеханіці елевації руки.

Вивихи ключиці виникають у 5-6 разів рідше, ніж переломи, і складають 3-15% від усіх вивихів. Зустрічаються частіше у чоловіків працездатного віку. Розрізняють вивихи ключиці в надплечово-ключич-ному та груднинно-ключичному суглобах; повні та неповні.

Вивих надплечового кінця ключиці виникає в результаті прямої та непрямої травми. При вивиху надплечового кінця ключиці його зміщення відбувається догори. При повному вивиху розриваються ключично- надплечова та ключично-дзьобоподібна зв'язки, при неповному – тільки надплечово-ключична (рис. 4.7).

Клініка. Сходинкоподібна деформація в ділянці надпліччя. При пальпації – випинання болюче. Патогномонічний симптом "клавіші": при натисканні надплечовий кінець ключиці вправляється (занурюється), якщо відпустити – він повертається у вихідну позицію вивиху. Рухи в плечовому суглобі обмежені через біль у ділянці надпле-

Пошкодження надплечово-ключичної (1) та ключично-дзьобоподібної (2) зв'язки при неповному та повному вивиху надплечового кінця ключиці

Рис. 4.7. Пошкодження надплечово-ключичної (1) та ключично-дзьобоподібної (2) зв'язки при неповному та повному вивиху надплечового кінця ключиці

чово-ключичного суглоба. Рентгенографію ключично-надплечового з'єднання виконують у прямій проекції (рис. 4.8).

Принципи лікування. Свіжі вивихи вправляють під місцевим знеболенням. Утримати вправлений кінець ключиці досить складно – застосовують гіпсову пов'язку Погорельського, Шимбарецького з ватно-марлевим пелотом (рис. 4.9). Проте не завжди вдається досягнути зрощення зв'язок у вправленому положенні ключиці, пов'язки громіздкі, важкі та незручні. Фіксація триває 4-5 тижнів. Тому надається перевага оперативному лікуванню – усуненню вивиху, металофіксації ключиці до акроміона (надплечового відростка) одним із методів (шпицями та серкляжем за Вебером, гвинтом або гачкоподібною пластиною), ушивання розірваної ключично-надплечової зв'язки. Після операції кінцівку фіксують косинковою повязкою на 2-3 тижні. Працездатність відновлюється через 7-8 тижнів при лікуванні повного та 5-6 тижнів – при лікуванні неповного вивиху.

Вигляд та рентгенограма хворого з повним вивихом надплечового кінця ключиці

Рис. 4.8. Вигляд та рентгенограма хворого з повним вивихом надплечового кінця ключиці

Гіпсова повязка для лікування вивиху надплечового кінця ключиці

Рис. 4.9. Гіпсова повязка для лікування вивиху надплечового кінця ключиці

Вивих груднинного кінця ключиці

Превалює непрямий механізми травми. Вивих зустрічається досить рідко.

Клініка. Сходинкоподібна деформація (при передньому вивиху) або западіння м'яких тканин (при задньому вивиху) в ділянці груднинно-ключичного з'єднання. Пальпація ділянки деформації – болюча. Зміщення груднинного кінця ключиці може бути допереду – передній (надгруднинний) та дозаду – задній (загруднинний) вивих (рис. 4.10).

Принципи діагностики і лікування. Діагноз підтверджується за допомогою рентгенографії грудної клітки у двох проекціях або проведенням КТ. Вправлення і утримання груднинного кінця ключиці консервативним методом, як правило, неефективне. Тому перевагу надають оперативному лікуванню, суть якого полягає у відкритому вправленні вивиху та фіксації ключиці до груднини за допомогою двох шпиць або черезкісткового лігатурного капронового шва (рис. 4.11).

Після операції іммобілізація 4-5 тижнів. Реабілітація проводиться протягом 2-3

Передній та задній вивих груднинного кінця ключиці

Рис. 4.10. Передній та задній вивих груднинного кінця ключиці

Черезкісткова лігатурна фіксація груднинного вивиху ключиці

Рис. 4.11. Черезкісткова лігатурна фіксація груднинного вивиху ключиці

тижнів. Працездатність відновлюється через 7-8 тижнів.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші