Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Медицина arrow Травматологія та ортопедія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ушкодження шийного відділу хребта

Пошкодження верхніх шийних хребців виділяються в окрему анатомічну зону і розділяють на переломи, вивихи і переломовивихи.

Переломи верхніх шийних хребців

Перелом С( хребця (атланта). Перелом атланта (перелом Джефферсона) виникає в результаті осьового навантаження, при якому кільцеподібний атлант лопається як бублик, і його латеральні маси розходяться в сторони (рис. 5.4).

Переломи зубовидного відростка С2 хребця (інші назви Су осьовий хребець, axis) Даний вид пошкодження може бути із зсувом зламаного зуба під кутом, по ширині або зсувом зуба разом з атлантом і головою наперед або назад. Перелом зубовидного відростка С2 хребця відноситься до тяжких і небезпечних пошкоджень. При великих зсувах відростка разом з першим хребцем можливий летальний результат через здавлення довгастого мозку (рис. 5.5).

Перелом атланта, що

Рис. 5.4. Перелом атланта, що "лопається" (перелом Джефферсона)

Переломи зубовидного відростка С2 хребця

Рис. 5.5. Переломи зубовидного відростка С2 хребця

Перелом дуги осьового (С) хребця (травматичний спондилолістез або "перелом ката”). Даний перелом виникає в результаті різкого аксіального навантаження і перерозгинання. При цьому відбувається перелом ніжки дужки С2 і зсув його тіла разом з вищерозташованим відділом хребта і головою наперед. Зсув тіла може бути мінімальним, а може настати дислокація на ширину тіла С3 з компресією спинного мозку задньою дугою атланта (рис. 5.6).

Вивихи і переломовивихи верхніх шийних хребців

Ротаційний підвивих атланта – найчастіший варіант пошкодження атланто- осьового (атланто-аксіального) зчленування, що частіше виникає у дітей в результаті різкого повороту голови та у спортсменів під час боротьби (рис. 5.7).

Вивихи атланта (трансдентальний, транслігаментозний і перидентальний). Пошкодження наступає при падінні з висоти на голову в результаті перелому зуба осьового хребця, розриву поперечної зв'язки атланта або вислизанні зуба з-під поперечної зв'язки з переднім, рідше заднім, підвивихом атланта. При цьому атлант разом з головою зміщується наперед.

Схематичне зображення травматичного спондилолістезу С2 (пошкоджена (зламана) дужка С2 та зісковзування тіла С3 допереду)

Рис 5.6. Схематичне зображення травматичного спондилолістезу С2 (пошкоджена (зламана) дужка С2 та зісковзування тіла С3 допереду)

Пошкодження середніх і нижніх шийних хребців

Серед пошкоджень шийного відділу на рівні С2-С7 (найбільш рухома частина хребтового стовпа) найчастіше зустрічаються підвивихи, вивихи і переломовивихи хребців. Вивихи виникають внаслідок надмірного згинання, розгинання та ротації. Розрізняють односторонні і двосторонні вивихи, передні вивихи, дуже рідко – задні.

При надмірному згинанні тіло вище розміщеного хребця зміщується вперед відносно нижчележачого, а суглобові поверхні зрушуються вгору – виникає підвивих. Якщо дія сили продовжується, то виникає верховий вивих, при якому суглобові від-

Ротаційний підвивих атланта. А–рентгенографічна картина, Б – КТ-картина з 3D-модетованням

Рис. 5.7. Ротаційний підвивих атланта. А–рентгенографічна картина, БКТ-картина з 3D-модетованням

ростки стикаються верхівками, а потім зсув нижнього суглобового відростка хребця, що вивихнувся, у верхню хребтову вирізку ниж- чележачого хребця, формується зчеплений вивих (рис. 5.8). При таких пошкодженнях ушкоджений міжхребцевий диск може мігрувати у бік хребтового каналу і викликати тяжкі неврологічні розлади з боку спинного мозку і його елементів. Розгинальні пошкодження, на відміну від згинальних, як правило, завершуються самовправленням.

Переломи С-С7 хребців. Серед переломів частіше відзначаються пошкодження тіл хребців в результаті дії сили по осі хребта. Розрізняють компресійні та уламкові ("вибухові")" а також відривні переломи. За наявності компресійно-уламко

Передній зчеплений вивих шийного хребця

Рис 5.8. Передній зчеплений вивих шийного хребця

Уламковий (

Рис. 5.9. Уламковий ("вибуховий") перелом тіла шийного хребця

вих переломів може спостерігатися зсув фрагментів назад, у бік хребтового каналу, неврологічні розлади різного ступеня тяжкості (рис. 5.9).

Вивихи і переломовивихи в шийному відділі відносяться до нестабільних, а пошкодження сегментів спинного мозку на даному рівні – до найбільш тяжких і прогностично несприятливих.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші