Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Медицина arrow Травматологія та ортопедія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Спінальний стеноз

Спінальний стеноз – зменшення просвіту спинномозкового каналу по відношенню до його вмісту зі специфічними клінічними проявами. Стеноз – поняття структурне, функціональне та клінічне. Отже, можна дати інше визначення спінального стенозу – це захворювання, яке характеризується вираженою невідповідністю між розмірами спинномозкового каналу та його вмістом з декомпенсацією функцій, втратою резерву захисної функції та появою специфічних неврологічних порушень елементів спинного мозку і нервових корінців (О. I. Продан). Уперше стеноз описав шведський нейрохірург Н. Verbiest.

Класифікація

За етіологією розділяють вроджений та набутий стеноз (Verbiest). Вроджені стенози бувають вкрай рідко. В подальшому Nelson удосконалив та розширив класифікацію стенозів.

За етіологією:

 • 1. Вроджений:
  • • ідіопатичний (формується в результаті генетично детермінованого порушення розвитку кісткових елементів хребців у постнатальному періоді);
  • • хондродистрофічний.
 • 2. Набутий:
  • • дегенеративний (центральний стеноз, латеральний стеноз, дегенеративний спондилолістез);
  • • комбінований (поєднання елементів вродженого та дегенеративного стенозів);
  • • спондилолістезний;
  • • ятрогенний (постламінектомічний, після дорзального чи вентрального спондилодезу).

В інституті імені професора Μ. І. Ситенка стеноз поділяють на диспластичний, дегенеративний та змішаний. Диспластичний стеноз може бути пов'язаний як з вродженою (генетично детермінованою), так і з дисплазією, набутою в постнатальному періоді і пов'язаною з порушенням морфогенезу хребців аж до завершення росту. Дегенеративний стеноз виникає на фоні дегенеративних змін спинномозкового каналу. У свою чергу, кожен з цих стенозів поділяється на 3 види: дислокаційний, гіперпластичний, змішаний. Кожен цей вид поділяється залежно від локалізації на центральний, латеральний, форамінальний.

В сучасних класифікаціях виділяють стеноз залежно від локалізації: центральний, латеральний, форамінальний. Виділяють термін "динамічний стеноз", який характеризується виникненням стенозування СМК при рухах (розгинання).

У патогенезі стенозу виділяють наступні механізми:

 • • механізми ремоделювання спинномозкового каналу, що призводить до звуження просвіту СМК;
 • • механізми компресії нервових структур (спинного мозку, нервових корінців) та компресія судинних структур, які викликають ішемію нервових елементів.

Дегенеративні зміни в МХД (зниження висоти), антелістез, ретролістез та латеролістез, гіпертрофія дуговідросткових суглобів, осифікація жовтої зв'язки, остеофіти суглобових фасеток призводять до зменшення просвіту СМК, що призводить до компресії нервових структур. Навіть при відносно широкому СМК значна осифікація суглобових фасеток призводить до стенозування латеральних рецесусів. Залежно від гіпертрофії та дегенерації тих чи інших структур ХРС виникає компресія переважно центральної чи латеральної частини СМК. Гіпертрофія та осифікація жовтої зв'язки, задньої поздовжньої зв'язки (хвороба Форестьє), нижніх суглобових фасеток призводить переважно до центрального стенозу; гіпертрофія верхніх суглобових фасеток – переважно до латерального стенозу. Тому спондилоартроз частіше супроводжується латеральним стенозом.

Клініка. Прояви стенозу переважно неврологічні. В залежності від рівня стенозування виникає та чи інша симптоматика. Частіше стеноз виникає на поперековому рівні (в порядку спадання L4-L5, L3-L4, рідше L3-L4 і ще рідше L5-L1, проте буває стеноз і в шийному відділі. Хворіють переважно люди старшого віку.

Стеноз у шийному відділі хребта характеризується синдромом мієлопатії та/або радикулопатії з відповідною неврологічною симптоматикою, залежно від компресії СМ та/або нервових корінців.

При огляді привертає увагу "антропоїдне" положення, яке характеризується згладженням поперекового лордозу – компенсаторне збільшення просвіту СМК при згинанні у поперековому відділі.

Основний клінічний симптом – "нейрогенна переміжна кульгавість" – наростаюча слабкість та порушення чутливості (по ходу дерматома) в нижніх кінцівках при ході, яка виникає при недостатності кровопостачання того чи іншого корінця з транзиторним порушенням провідності нервових імпульсів. Нейрогенну переміжну кульгавість слід обов'язково диференціювати з переміжною кульгавістю, яка виникає при судинних захворюваннях – недостатності кровопостачання нижніх кінцівок. При судинній недостатності відзначається зниження пульсації на дистальних відділах кінцівок, чутливість знижується по периферичному типу (с-м шкарпеток), при відпочинку відбувається відновлення порушення кровотоку при УЗД-дослідженні та ін. Хворі кажуть, що "ноги стають ватними". Хворого просять уточнити відстань, яку він може пройти до виникнення слабкості у нижніх кінцівках. Зменшення відстані при спостереженні вказує на прогресування.

В залежності від рівня компресії та ступеня декомпенсації будуть ті чи інші чутливі та рухові прояви, які супроводжують компресійні корінцеві синдроми. Компресія може бути одного, двох чи більше корінців. Симптоматика одно- чи двостороння.

Компресія корінців кінського хвоста може призводити до порушень функції тазових органів.

При неврологічному огляді в стані спокою рефлекси, чутливість, сила м'язів можуть бути збережені. Тоді з провокаційною метою проводять "маршову пробу* – просять хворого крокувати на місці.

Діагностика. Для діагностики використовують MPT, КТ, рентгенографію, різні види контрастування СМК (мієлографія).

На рентгенограмах виявляють звуження передньо-задніх розмірів СМК, гіпертрофію суглобових відростків, остеофіти, можливе виявлення спондилолістезу. Можливе використання контрастування (мієлографії).

На КТ-сканах виявляють звуження передньо-задніх розмірів, порушення орієнтації суглобових відростків, звуження латеральних каналів, що проявляється симптомом "трилистника".

На МРТ виявляють компресію нервових структур. Характерний симптом "пісочного годинника", "пральної дошки".

Діагноз стенозу встановлюють при наявності характерних клінічних даних. MPT, КТ, рентгенографія встановлюють лише звуження розмірів СМК.

Додатково можливе використання електронейроміографії.

Диференційний діагноз проводять із судинними порушеннями на нижніх кінцівках (атеросклероз судин нижніх кінцівок, облітеруючий ендартеріїт), грижа МХД, юкстафасеточні кісти, арахноїдит, пухлина спинного мозку, діабетична нейропатія.

Лікування поділяють на консервативне та оперативне.

Консервативне лікування проводять ортопедичними брейсами (які зменшують поперековий лордоз), НПЗП, проти- набряковою терапією. Використовують епідуральні блокади з ГКС, епідуральний адгезіоліз.

Оперативне лікування проводять при відсутності ефекту або прогресуванні захворювання. Оперативне втручання полягає у проведенні декомпресивних (ламінектомія, геміламінектомія, парціальна фасетектомія, різноманітні види ламінопластик) та декомпресивно-стабілізуючих (стабілізація за допомогою транспедикулярних фіксаторів, кейджів, комбіновані методики) операцій. Декомпресивно-стабілізуючі операції в шийному відділі хребта можуть виконуватись з переднього та/або заднього доступів, що залежить від наявності компресії передніми чи задніми структурами. Очікуваний результат – регрес неврологічної симптоматики. Проте цей результат через рубцеві зміни у периневральних оболонах, порушення ліквородинаміки, досягти не завжди вдається.

У випадку мієлопатії та формування вогнища склерозу на МРТ регрес неврологічної симптоматики повністю не відбувається, головна мета операції – зменшити прогресування мієлопатії.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші