Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Медицина arrow Травматологія та ортопедія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Запальні, пухлинні та пухлиноподібні захворювання системи опори та руху

Пухлинні та пухлиноподібні захворювання системи опори та руху

Пухлини кісток відносять до групи новоутворень опорно-рухового апарату, які виникають із тканин, що входять до складу кістки. Пухлина виникає внаслідок реакції організму на шкідливі зовнішні або внутрішні фактори і має свої індивідуальні біологічні властивості. Для доброякісних пухлин характерний високий ступінь диференціації клітин, повільний неінфільтруючий ріст та відсутність метастазування. Злоякісні пухлини – характеризуються необмеженим розмноженням клітин, втратою диференціації, набуття ними атипізму, здатності до інфільтруючого росту та метастазування.

Причини розвитку кісткових пухлин остаточно не вивчені, а серед відомих виділяють іонізуюче випромінення, генетичні фактори, попередні доброякісні чи пухлиноподібні новоутворення. За останніми даними, травма має скоріше пускову чи супутню роль, ніж етіологічну. Захворюваність на злоякісні новоутворення кісток та суглобових хрящів в Україні становить 1,2 випадки на 100 тисяч населення. Ці новоутворення в статево-віковій структурі захворюваності серед дівчаток у віці 0-14 років складають 6,8 % та 5,6 % серед молодих вікових груп чоловіків у віці 15-29 років. Спеціальним лікуванням охоплено 63% хворих, 38 % не переживають одного року. Серед злоякісних новоутворень кісток та суглобових хрящів остеосаркома складає 23-35% (Федоренко 3. П., 2010). У загальній структурі захворюваності на злоякісні новоутворення пухлини кісток складають 1-2%. Доброякісні пухлини кісток зустрічаються у 2-3 рази рідше за злоякісні. Останні в 1,5-2 рази частіше спостерігаються у чоловіків. Метастази рака у кістки зустрічаються у 6-20 разів частіше первинних злоякісних пухлин кісток.

Клінічна класифікація пухлин кісток складна і постійно вдосконається внаслідок виявлення нових форм новоутворень. Найбільш розповсюдженою для клініцистів класифікацією пухлин кісток стала запропонована С. Т. Зацепіним (1981 р.).

У 2002 році ВООЗ опублікувала найбільш прийнятну міжнародну гістологічну класифікацію пухлин кісток (табл. 9.1). Всі первинні пухлини кісток розподілені на 3 групи – доброякісні, злоякісні та неспецифічні, пограничні або невизначеної поведінки. У комплексній діагностиці пухлин кісток необхідно враховувати можливість перетворення доброякісних пухлин та тривалих пухлиноподібних процесів у злоякісні. В класифікації виділяють: хрящові пухлини (остеохондрома, хондрома,

Таблиця 9.1. Класифікація пухлин кісток (міжнародна класифікація хвороб-10, 2002 р.)

ТКАНИНА, З ЯКОЇ ПОХОДИТЬ ПУХЛИНА

ПУХЛИНА

ДОБРОЯКІСНА

ЗЛОЯКІСНА

Остеогенні пухлини

Остеоїдна остеома

Остеобластома

Остеосаркома звичайна

хондробластична

фібробластична

остеобластична

телеангіоектатична дрібноклітинна

Низького ступеня злоякісності, центральна Вторинна Параостальна

Періостальна

Високого ступеня злоякісності, поверхнева

Хрящові пухлини

Остеохондрома

Хондрома

Енхондрома

леріостальна хондрома

множинний хондроматоз

Хондробластома

Хондроміксоїдна фіброма

Хондросаркома

центральна, первинна, вторинна

периферична

дедиференційована

мезенхімальна

світлоклітинна

Фіброгенні пухлини

Десмопластична фіброма

Фібросаркома

Фіброгістіоцитарні пухлини

Доброякісна фіброзна гістіоцитома

Злоякісна фіброзна гістіоцитома

Саркома Юінга (примітивна нейроектодермальна пухлина)

Саркома Юінга

Гематопоетичні пухлини

Плазмоклітинна мієлома

Злоякісна лімфома

Гігантоклітинні пухлини

Гігантоклітинна пухлина

Злоякісна гігантоклітинна пухлина

Хордальні пухлини

Хордома

Судинні пухлини

Гемангіома

Ангіосаркома

Гладком'язові пухлини

Лейоміома

Лейосаркома

Ліпогенні пухлини

Ліпома

Лілосаркома

Нейральні пухлини

Нейролемома

Різноманітні пухлини

Адамантинома Метастатичні пухлини

Різноманітні ураження

Аневризмальна кісткова кіста

Проста солітарна кісткова кіста

Фіброзна дисплазія

Остеофіброзна дисплазія

Лангергансоклітинний гістіоцитоз

Хвороба Ердгейма - Честера (ліпоїдний гранулематоз)

Гамартома грудної стінки

Суглобові ураження

Синовіальний хондроматоз

хондробластома, хондроміксоїдна фіброма, хондросаркома та її різновиди); остеогенні (остеоїдна остеома, остеобластома, остео- саркома та її різновиди); фіброгенні пухлини; фіброгістіоцитарні; саркому Юінга; гематопоетичні пухлини; хордальні; судинні; гладком'язові; ліпогенні; нейральні; різноманітні пухлини; різноманітні ураження (аневризмальна кісткова кіста, проста кіста, фіброзна дисплазія, остеофіброзна дисплазія та ін.); суглобові ураження.

Серед клінічних класифікацій у світі найбільш поширена класифікація злоякісних пухлин за системою TNM, розроблена американським об'єднаним комітетом з питань раку (AJCС). Ця система використовується при визначенні стадій та клінічних груп злоякісних пухлин кісток і регулярно доповнюється.

Клінічна класифікація пухлин кісток системою TNM (7 видання, 2009 р.)

Т – первинна пухлина.

ТХ – недостатньо даних для оцінки первинної пухлини.

Т0 – первинна пухлина не визначається.

Т1 – пухлина < 8 см у найбільшому вимірі

Т2 – пухлина > 8 см у найбільшому вимірі

Т3 – пухлина без чітких меж в ураженій кістці.

N – регіонарні лімфатичні вузли.

ΝХ – недостатньо даних для визначення регіонарних лімфатичних вузлів.

Ν0 – немає ознак метастатичного ураження регіонарних лімфатичних вузлів.

Ν1 – регіонарні метастатичні вузли уражені метастазами.

М0 – віддалені метастази.

М1 – недостатньо даних для визначення віддалених метастазів.

М0 – немає ознак віддалених метастазів.

M2 – є віддалені метастази.

М1а – в легені,

М1b – в інші віддалені органи.

G – гістопатологічна диференціація.

GХ – ступінь диференціації не може бути встановлено.

G1 – високий ступінь диференціації G2 – середній ступінь диференцііації. G3 – низький ступінь диференцііації. G4 – недиференційовані пухлини.

ГРУПУВАННЯ ПО СТАДІЯХ:

Стадія ІА

Стадія IВ

Стадія IIА

Стадія IIВ

Стадія III

Стадія IVA

Стадія IVB

Клінічні, інструментальні та лабораторні методи дослідження хворих з пухлинами та різноманітними ураженнями кісток направлені на раннє розпізнавання захворювань з метою правильного вибору методу лікування, від якого залежить не тільки здоров'я, а й життя хворого. Труднощі діагностики пов'язані з тим, що пухлини кісток на ранніх стадіях розвитку мають дуже мало об'єктивних клінічних ознак.

Клінічне обстеження містить в собі ретельне вивчення анамнезу захворювання. Основним симптомом при пухлинах кісток є біль. При злоякісних новоутвореннях він виражений постійно та інтенсивно, а при доброякісних – відсутній зовсім або турбує хворого мало і тільки при фізичному навантаженні. Локальна припухлість, біль при пальпації, порушення функції, патологічний перелом – це пізні ознаки онкологічних захворювань кісток. При злоякісних пухлинах кісток швидко міняються локальні ознаки захворювання та загальний стан хворого.

Повільне збільшення розмірів пухлини і тривалий стабільний стан хворого свідчать про наявність доброякісного новоутворення.

Однак добре вивчений анамнез та систематичне спостереження за клінічним перебігом захворювання не є вирішальними для визначення характеру новоутворення, оскільки без достатньо компетентної їх трактовки нерідко призводять до діагностичних помилок. Правильний діагноз може бути встановлений тільки при зіставленні результатів обстеження, отриманих як мінімум трьома спеціалістами – онкологом або ортопедом, рентгенологом і патоморфологом. Обстеження за стандартом при підозрі на злоякісну пухлину кістки повинне включати консультацію онколога, загальний та біохімічний аналіз крові та сечі, рентгенографію і КТ ураженої ділянки та легень, УЗД органів черевної порожнини та обов'язково гістологічне дослідження; за показаннями: остеосцинтиграфію, МРТ та консультацію суміжних спеціалістів. У плануванні лікування хворих на злоякісні новоутворення кісток після верифікації діагнозу мають брати участь онкохірург або ортопед, онколог (хіміотерапевт) та променевий терапевт.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші