Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Екологія arrow Природний, техногенний та екологічний ризики: аналіз, оцінка, управління
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Експертні системи

Під експертною розуміють систему, яка об'єднує можливості комп'ютера зі знаннями і досвідом експерта у такій формі, що система може запропонувати шляхи вирішення завдання або повне вирішення цього завдання. Додатковою характеристикою такої системи є її здатність пояснювати за вимогою користувача хід своїх міркувань у зрозумілій для користувача формі [20].

Основними складовими експертних систем є база знань і механізм логічних висновків. Часто для подання фактичних знань використовується окремий механізм – база даних, а в базі знань залишаються лише процедурні знання. Для супроводу бази знань та поповнення її знаннями, отриманими від експертів, застосовують окремий модуль набуття знань.

Іншим важливим компонентом експертної системи є інтерфейс користувача, призначений для правильної передачі відповідей користувачу в зручній для нього формі. Цей інтерфейс необхідний і для експертів, які здійснюють маніпуляції вибору інформації з бази знань.

В експертній системі є модуль “логічного” аналізу – модуль порад і пояснень, що забезпечує надання обґрунтованих порад або рішень поставленого завдання, супроводжуючи їх відповідними коментарями, які пояснюють логіку пропонованих пропозицій (рішень).

Базову структуру експертної системи ілюструє рис. 4.3 [20] . Перелічені структурні елементи є найхарактернішими для більшості експертних систем, хоча в реальних умовах деякі з них можуть бути відсутні.

Експертні системи оцінки небезпеки і ризику потребують вдосконалення і розробки нових методів оцінювання ризику ви-

Приклад структури експертної системи

Рис. 4.3. Приклад структури експертної системи

никнення НС, які б давали змогу комплексно вирішити наявні проблеми, забезпечували гнучку структуру вибору алгоритмів побудови моделей для коректного відображення структури систем на основі існуючого математичного апарату, в тім числі з урахуванням можливостей сучасних пакетів програм MATLAB та ГІС-систем. Прикладом є система комплексної оцінки забруднення навколишнього середовища.

Головним недоліком експертних систем є складність наповнення бази знань потрібною інформацією за допомогою модуля набуття знань. Основний акцент у сучасних експертних системах поставлений на прийнятті оперативних рішень у реальному часі. Це пояснюється потребами оперативного реагування на різні прояви небезпеки НС. Досить активно розвивається і такий напрям, як автоматичне поповнення знань, що вивільнює людину від рутинної праці щодо якісного аналізу різних процесів.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші