Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка енергетики
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Собівартість енергії в системах транспортування

Річні витрати з передачі енергії в ПЕМ розраховують за тими самими елементами витрат, що й на електростанціях, за винятком витрат на паливо. Крім того, окремо розраховуються загальномережні витрати, оскільки розрахунок статей калькуляції з метою рознесення витрат між двома видами енергії тут не здійснюється. Річні витрати виробництва на ПЕМ (Вмер) можна розрахувати як

(5.17)

де – річні витрати на експлуатацію, що дорівнюють сумі витрат на заробітну плату , допоміжні матеріали , вартості послуг , витратам на поточний ремонт , іншим і загальномережним витратам .

Елемент "витрати на заробітну плату" містить витрати на основну та додаткову заробітну плату, виплату премій, відрахування до фонду соціального страхування експлуатаційного і чергового ремонтного персоналу мережних ділянок і служб.

Допоміжні матеріали містять витрати на мастильні, прокладні та інші види матеріалів, трансформаторне масло, масло для вимикачів, реактиви, купівельну воду для охолодження, малоцінні й швидкозношувальні предмети.

Послуги поєднують витрати з оплати робіт, що виконуються своїми допоміжними службами, зокрема з перевезення матеріалів, випробування устаткування та ін.

Витрати на поточний ремонт є комплексною статтею і поєднують витрати на заробітну плату ремонтного персоналу, вартість матеріалів і запасних частин тощо.

Загальномережні та інші витрати містять витрати з управління ПЕМ, утримання й амортизації основних фондів загальномережного призначення.

Вартість втрат енергії в калькуляції собівартості не виділяється окремою статтею, а враховується непрямо шляхом віднесення суми витрат виробництва за мережею до кількості енергії, корисно відпущеної споживачам. Таким чином, собівартість передачі електроенергії (Snep), грн/кВт год, визначають за формулою

(5.18)

де – корисний відпуск електроенергії споживачам, дорівнює різниці кількості електроенергії, відпущеної із шин електростанції , і втрат електроенергії в мережах .

Приклад 14

Розрахувати собівартість передачі 1 кВт•год електроенергії, якщо обсяг її передачі за період становить 20 тис. МВт•год. Амортизаційні витрати становлять 220 тис. грн, фонд основної заробітної плати – 160 тис. грн, витрати на допоміжні матеріали – 10 тис. грн, на послуги та поточний ремонт – 30 тис. грн, загальномережні виграти – 57 тис. грн. Додаткова заробітна плата дорівнює 20 %, відрахування на соціальні потреби – 37 %. Втрати електроенергії в мережах становлять 12 %.

Розв 'ячання

Відповідно до формул (5.17) визначимо річні витрати виробництва на ПЕМ:

Вмср = 220 + (160 + 160 0,2) 1,37 + 10 + 30 + 57 = 580040 грн.

Відповідно до формули (5.18)

Snep = 5800040 / (20000000 – 0,12 • 20000000) = 3,3 к./ кВт год.

Принципово аналогічно визначають собівартість теплоти, відпущеної споживачам підприємствами теплових мереж.

Повні витрати виробництва електроенергії в енергосистемах складаються із 3 складових: виробничих витрат електростанцій, що входять до системи ΣBe.ст; витрат на передачу і розподіл енергії ΣΒмер і загальносистемних витрат В3.сист•. Отже, повна собівартість енергії в енергосистемі (Sn) визначається так:

(5.19)

Приклад 15

Визначити собівартість енергії в енергосистемі, якщо відомо, що виробничі витрати електростанцій, які входягь до системи, становлять 5000 грн; витрати на передачу і розподіл енергії – 2000 грн, загальносистемні витрати – 2100 грн. Кількість електричної енергії, відпущеної із шин електростанції, становить 30 МВттод, втрати електроенергії в мережах – 10 %.

Розв'язання

Відповідно до формули (5.19)

Sп = (5000 + 2000 + 2100) / (30000 – 0,1 30000) = 33,7 к./ кВт•год.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші