Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка енергетики
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Визначений економічної ефективності капітальних вкладень в енергетичні об'єкти

Відповідно до галузевих методик визначення економічної ефективності капітальних вкладень в енергетику ГКД 340.000.001-95 та ГКД 340.000.002-97 економічний результат капітальних вкладень в енергетичні об'єкти складається з доходу, що отримується від виробництва, передачі й розподілу енергії, а також від зниження витрат, обумовленого скороченням енергетичних втрат, підвищенням надійності енергопостачання споживачів, зменшенням експлуатаційних витрат.

У найбільш загальному вигляді критерієм економічної ефективності є позитивне значення ефекту, розрахованого за формулою (7.1). На основі поняття економічного ефекту побудована система показників і критеріїв економічної ефективності капітальних вкладень в енергетичні об'єкти, що розподіляються на інтегральні та елементарні.

Інтегральні показники враховують сумарні дисконтовані (приведені до року, що передував початку будівництва) прибутки і витрати за весь розрахунковий період, елементарні – за його окремі роки (без дисконтування).

До інтегральних показників належать:

  • • інтегральний дисконтований чистий прибуток (інтегральний ефект) – Net present value (NPV);
  • • внутрішня норма рентабельності – Internal rate of return (IRR);
  • • період повернення капіталу – Payback period (PP);
  • • рентабельність за доходами – Results costs ratio (RCR).

До елементарних показників належать:

  • • рентабельність інвестицій (проста норма прибутку) – Profitability index (PI);
  • • термін окупності інвестицій – Payback period (PP) (Визначення, 1995; Определение, 1997).

Примітка

Зазначені інтегральні й елементарні показники ефективності широко застосовуються у міжнародній фінансово-економічній практиці з використанням їх назв та абревіатуру наведеному вище англійському перекладі.

Для обчислення критеріальних показників ефективності на кожен рік розрахункового періоду визначаються: балансовий прибуток, поточний річний чистий прибуток і чистий грошовий потік.

Балансовим (оподатковуваний) прибуток за рік t (на прикладі енергосистем та електричних мереж) є різницею доходів і поточних річних витрат, а також амортизаційних відрахувань:

(7.15)

де – надходження за передачу електроенергії та інші доходи (від продажу цінних паперів, здачі в оренду приміщень і т. ін.); – витрати на експлуатацію мережі; – вартість втрат електроенергії; – амортизаційні відрахування на реновацію.

Поточний річний чистий прибуток дорівнює балансовому прибутку за вирахуванням податку на прибуток і оплати відсотків за кредитом:

(7.16)

де – податок на прибуток; – оплата відсотків за кредитом.

Чистий грошовий потік дорівнює алгебраїчній сумі усіх (як щорічних, так і одноразових) доходів (включаючи ліквідну вартість) і витрат за рік ί без урахування амортизаційних відрахувань:

(7.17)

де – капітальні вкладення в році t; – ліквідаційна (залишкова) вартість.

Приклад 11

Розрахуємо балансовий (оподатковуваний), поточний річний чистий прибуток та чистий грошовий потік енергетичного підприємства, виходячи з таких даних звітного року: надходження за передачу електроенергії та інші доходи, = 78,8 млн грн; витрати на експлуатацію мережі = = 52,4 млн грн; вартість втрат електроенергії становить 10 % від витрат на експлуатацію; амортизаційні відрахування на реновацію = = 12,8 млн грн; податок на прибуток = 25 % від оподатковуваного прибутку; ліквідаційна (залишкова) вартість основних фондів підприємства = 1,8 млн грн; капітальні вкладення у звітному році = 4,5 млн грн. Балансовий (оподатковуваний) прибуток за звітний рік дорівнює:

= 78,8 – 52,4 – 0,10 • 52,4 -12,8 = 8,36 млн грн.

Поточний річний чистий прибуток дорівнює:

= 8,36 – 0,25 • 8,36 = 6,27 млн грн.

Чистий грошовий потік дорівнює:

=6,27 + 12,8 + 1,8 – 4,5 = 16,37 млн грн.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші