Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Соціологія arrow Українська етносоціологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Місце і роль етнічної соціології у структурі соціологічного знання

Ті уявлення про загальну структуру соціологічного знання, що склалися у 50-х роках XX ст. з виходом у світ праці американського соціолога Роберта Мертона “Соціальна теорія і соціальна структура” [16] без істотних змін зберігаються й донині. Ця структура є триступеневою і виглядає наступним чином:

  • 1) загальна соціологічна теорія;
  • 2) соціологічні теорії середнього рівня (рангу) (або спеціальні соціологічні теорії, галузеві соціологічні теорії);
  • 3) теорія, методика і техніка конкретно-соціологічних (емпіричних) досліджень.

У вітчизняній соціології соціологічні теорії середнього рівня традиційно розкладаються на три підгрупи, а саме [12, с. 28]:

  • 1) теорії, що вивчають окремі спільноти (соціологія міста, соціологія села, етносоціологія та ін.);
  • 2) теорії, що вивчають життєдіяльність спільнот в окремих сферах (соціологія виховання, соціологія праці, соціологія економіки, соціологія освіти та ін.);
  • 3) теорії, що вивчають окремі елементи соціального механізму (соціологія активності, соціологія організації, соціологія соціального контролю).

Але існують й інші підходи. Так, Н. Черниш, здійснюючи поділ соцологічних теорій середнього рівня, виокремлює дві підгрупи [10, с. 29, 30]:

  • 1) спеціальні соціологічні теорії, які вивчають суб'єктів суспільного життя (соціологія особистості; соціологія сім'ї; соціологія класу; соціологія стану, прошарку; соціологія етносу; соціологія нації тощо);
  • 2) спеціальні соціологічні теорії, які вивчають життєдіяльність соціальних суб'єктів в окремих сферах (соціологія культури; соціологія релігії; соціологія політики; соціологія праці й управління; соціологія дозвілля; соціологія освіти; соціологія виховання тощо).

Таким чином, можна бачити, що місцем етнічної соціології у загальній структурі соціологічного знання є соціологічні теорії середнього рівня (або спеціальні соціологічні теорії, галузеві соціологічні теорії).

Що ж до ролі етнічної соціології у загальній структурі соціологічного знання, то, як соціологічна теорія середнього рівня, вона, так би мовити, “зверху” перебуває у стосунках із загальносоціологічною теорією, завдяки чому опирається на неї як на своє методологічне підґрунтя. Однак, з іншого боку, вона й сама збагачує її тими своїми теоретичними узагальненнями, які виходять за вузькодисциплінарні межі і мають загально- соціологічну вагомість.

Проте етнічна соціологія, мабуть, ще щільніші зв'язки має “знизу” – тобто з рівнем конкретно-соціологічних (емпіричних) досліджень, для яких вона, з одного боку, є теоретико-методологічною базою, а також відіграє роль “постачальника” теоретичних проблем, які треба практично досліджувати, та гіпотез, які необхідно перевіряти. З іншого боку, й самі етнічні соціологи-теоретики постійно накопичують факти й проблеми, які “постачають” їм етносоціологи-емпірики і які потребують узагальнення й концептуалізації. Зрозуміло, що у такий спосіб відбувається розвиток і збагачення етносоціології як соціологічної теорії середнього рівня.

Видається за доцільне звернути увагу на ту обставину, що етнічна соціологія (разом з усіма соціологічними теоріями середнього рівня) зазнає впливів як “зверху”, так і “знизу”, тобто знаходиться у щільних “обіймах”. Це, відповідно, – єдина для всіх соціологічних теорій середнього рівня загальносоціологічна методологія і єдиний для них всіх загальносоціологічний емпіричний інструментарій. При цьому, однак, кожна із “обіймаючих” сторін із кожною із соціологічних теорій середнього рівня має й окремі “ніші” специфічного зв'язку.

Нарешті, заходячи з іншого боку, можливо було б, гадаємо, вдатися й до певного порівняння структури соціологічного знання зі структурою знання етнологічного. Тоді, відповідно, визначаючи місце етносоціології у структурі етнологічного знання, етнологію можна розглядати як загальноетнічну теорію, етносоціологію – як етнічну теорію середнього рівня, а щодо конкретних (емпіричних) етносоціологічних досліджень, то вони навряд потребують якогось порівняння. З аналогічною відповідністю можливо розглядати і роль етносоціології у структурі етнологічного знання.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші