Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Соціологія arrow Українська етносоціологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ставлення до етнічної ідентичності як “пробний камінь” розуміння ідентичності національної

Позиція знецінення етнічної ідентичності

Дві світові війни XX ст. призвели до кінця доби модерну й метафізики. Настає доба постмодерну і постметафізики. При цьому, начебто, “постмодерністи не відкидають культуру філософування, яка домінувала в епоху модерну (тобто – метафізику). Для них неприйнятною є лише пристрасть модерністів до різних типів “духовного монополізму”, фундаменталізму, фіналізму, телеономізму, монізму, централізму” [4, с. 52]. Нагадаємо, що доба модерну закінчується двома “-ізмами”: “націонал-соціалізмом” і “інтернаціонал-комунізмом”, які були жорстокими тоталітарними режимами, відповідно до ідеологій яких, як відомо, етнічні й національні ідентичності не мали майбутнього.

Проте не є істотно відмінною й позиція сучасних західних ідеологів. Ні, вони, зрозуміло, не постулюють вищість однієї раси або нації над іншими, тобто нижчими расами, націями, етносами. Також в них немає й натяку на якісь там форми ущемлення або дискримінації. Навпаки, скажімо, сучасний американський соціальний філософ Р. Рорті, вважаючи необхідною солідарність між усіма людьми світу, пише, що постметафізиками вона “мис- литься як наша здатність дедалі краще і краще бачити умовність традиціоналістських відмінностей (племені, релігії, раси тощо), бачити їх неістотність порівняно зі схожістю нашого ставлення до болю і приниження; ця солідарність, отже, є людська здатність мислити про людей, досить відмінних від нас, як включених у категорію "ми"” (курсив автора. – Ред.) [5, с. 192].

Тобто Р. Рорті закликає всіх людей світу до солідарності і єдиної ідентичності на тій підставі, що всі ми, як живі істоти, однаково здатні відчувати біль, а як соціальні – приниження. Що ж до таких ідентичностей, як племінна, расова, етнічна, національна, релігійна, культурна, мовна тощо, то вони, на його погляд, є умовними і неістотними, а точніше – штучними і другорядними. Однак не можна не помітити, що така концепція вельми нагадує утопію “наукового комунізму” про майбутнє суспільство, у якому не буде етнічних, національних, релігійних та соціальних ідентичностей, а привабливість цього суспільства полягатиме в тому, що всі люди у культурно-духовному та соціально-економічному сенсі будуть однакові, а відтак – матимуть одну-єдину, уніфіковану, спільну для всіх ідентичність.

Втім і в колишніх радянських ідеологів-міфотворців, і у сьогоднішнього “постметафізика” Р. Рорті знаходяться у сучасній Україні свої послідовники. Так, А. Яценюк, бувши лідером “Фронту перемін”, як “постметафізик від політики”, закликав: “Необхідно припинити боротьбу за ту чи іншу етнічну ідентичність, мову, конфесійну належність, потрактування минулого. Ми такі, як є, і ми разом будемо міцнішими, якщо не буде чвар через дрібниці” (курсив автора. – Ред.) [6, с. 9]. Отже, український політик, який претендував на роль лідера нації, вважав відстоювання людиною права на свою етнічну ідентичність, мову, конфесійну належність, правдиве потрактування історичного минулого чварами через дрібниці. Симптоматично при цьому, що і Р. Рорті, і А. Яценюк використовують займенник “ми”.

Таким чином, можемо бачити, що під новомодерною оболонкою (постмодернізм, постметафізика) приховується старий, досить замшілий зміст. Проте відомо, чим закінчилися соціальні практики “наукового” комунізму з його орієнтацією на уніфіковану ідентичність – “радянський народ”.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші