Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Політологія arrow Сучасні міжнародні системи та глобальний розвиток
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Національні держави і ТНК як головні суб'єкти сучасного світовлаштування

Головним суб'єктом сучасного світовлаштування, світових ринків, товарів, послуг і капіталів, виступають національні держави і ТНК. При цьому транснаціональний бізнес, який контролює до 60% світового товарообороту, не тільки якісно протидіє економічній могутності і впливу національних державних структур, але все більше перетворюється в самостійну самовідтворюючу економічну підсистему світової економіки із своєю власною структурою, економічними і організаційними взаємозв'язками, що обслуговують рух товарів, послуг, технологій. Ключове питання європейської геополітики в останні роки – питання, чи зможе об'єднана Європа стати на противагу США в реальному світі. Незважаючи на те, що процес інтеграції йде повільно і суперечливо, вже сьогодні очевидно, які безпрецедентні можливості інтеграція відкриває у сфері економіки, політики та оборони. Процес створення Європейського Союзу і єдиної європейської валюти дозволив зблизити основні показники економічного і воєнного розвитку європейських країн та США, проте суперечності стратегічного характеру при цьому не зникли, а напроти, загострилися. Експерти вважають, що сукупна економічна могутність країн Західної Європи на початку XXI століття фактично зрівнялася з американськими показниками – 19,8% – світового ВВП, США – 21%. Сьогодні по рівню населення Європа перевершує США на 40%, частка ЄС в світовому експорті безперервно зростає і вже сьогодні значно перевершує частку США (37%-ЄС, 13,5% – США).

Згідно з прогнозами європейських аналітиків, сучасні тенденції свідчать про те, що США і ЄС знаходяться на порозі широкомасштабного торгового та економічного конфлікту. Це відбувається через те, що євро відволікає значні фінансові потоки з американського ринку, ускладнює дефіцит американського бюджету, стає сильним конкурентом долару в міжнародних розрахунках, послаблює США в її намірах диктувати фінансові ціни на нафту та інші сировинні матеріали. Деякі американські експерти висловлюють передбачення, що єдиний валютний союз може перетворити засновану на пануванні долара світову фінансову систему в новий двохполюсний світ “долар-европорядок”. Сучасна зона єдиної європейської валюти – найбільша в світі зона багатих країн – споживачів дорогих товарів світового ринку. В 1999 р. єврооблігації склали 44% всіх облігацій, які вийшли в світі, в той час як на долар прийшлося 43%. Європейський Союз здійснює безперервну торгову експансію, уклавши угоди про асоціації з 80 країнами.

Сфера дії транснаціонального капіталу – національні економіки, які все більше втрачають свою відтворюючу цілісність, так як з'являється інтеграційна єдність ЄС як самоутворюючої системи. Процес економічної транснаціоналізації дає можливість для гострих теоретичних дискусій щодо “зникнення” держави, перетворюється на “нічного сторожа”, до розмивання функцій національної держави в умовах глобалізації. Проте, як свідчить аналіз, держава не залишається незмінною, змінюється її стан в системі глобалізованої економіки, її внутрішньо-національні функції, взаємовідносини з іншими глобальними “гравцями”. Національно-державна відокремленість набуває нової якості під впливом глобалізації; при цьому держави активну участь приймають в глобальному процесі, формують інтеграційні союзи, на колективній основі захищають їх національні інтереси. Втягнення держав в глобальний відтворювальний процес відбувається шляхом переведення значної частини їх зовнішньоекономічних зв'язків у внутрішньогосподарський оборот транснаціональних компаній. ТНК, таким чином, здійснюють рішучий вплив на стан і функції держави в глобальній економіці. Біля 500 ТНК, які складають основу світогосподарської системи, контролюють до половини світового промислового виробництва, більше 60% світового зовнішньоторгового обороту і приблизно 4/5 ліцензій і патентів на нову техніку.

Геоекономічна і геополітична ситуація сучасного світу сильно корегує функції і повноваження сучасної держави, яка є носієм неоднакових повноважень і функцій через різні їх економічні та політичні потенціали. В той же час транснаціоналізація не є процесом, який рівномірно охоплює всі держави, тому слід розрізняти вплив транснаціоналізації на економіку країн розвинених і тих, що розвиваються. Перш за все слід звернути увагу на особливий характер відокремлення транснаціонального капіталу, який йде шляхом впровадження його у відтворюючі взаємозв'язки національних економік. Внаслідок цього відбувається розрушення відтворюючої цілісності національних комплексів і формуються нові галузеві національні і глобальні пропозиції.

При цьому, глобальні взаємозв'язки транснаціональних структур створюють другу, наднаціональну сітьову економіку, не прив'язану жорстко до територій і тому рухому, змінюючу, ту, що є основою глобальної економіки. Тому національна економіка, яка залишається на території будь-якої держави, вже не може називатися господарським комплексом, а включається у верхній шар транснаціональних відтворювальних зв'язків та обмінів. Світовий банк у 1997 р. опублікував звіт експертів, присвячений аналізу зміни ролі держави в розвитку економік різних країн в умовах глобалізації (“Держава в змінюючому світі”), в якому відмічається, що сьогодні значно змінилися функції держави, а без ефективної держави стійкий економічний і соціальний розвиток неможливий (“Государство в меняющемся мире. Отчет о мировом развитии. 1997. – Всемирный банк, 1997).

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші