Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Право arrow Експертизи у судочинстві України
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Експертиза слідів ніг і взуття

Ототожнення людини, яка залишила сліди ніг, і об'єктів, якими вони могли бути залишені, наприклад за відбитками взуття, що отримало відображення в сліді, має суттєве значення для розкриття злочинів і досудового розслідування кримінальних проваджень. У слідах ніг і взуття відображаються анатомічні та функціональні ознаки особи і ознаки носіння взуття. Відповідні сліди залишаються і на самій внутрішній чи зовнішній поверхні конкретного екземпляру взуття. На внутрішній стороні верхньої частини взуття можуть бути виявлені потерті чи втиснуті ділянки, які утворюються від постійного контакту з пальцями ноги. На устілці відображаються ознаки, що характеризують форму і розмір стопи та її частин. За наявності чітких відображень можна виділити і окремі ознаки, які вказують на деформацію пальців, мозолі, хворобливі зміни кісток плюсни тощо. У разі виявлення таких слідів варто призначати судову трасологічну експертизу і ставити на її вирішення відповідні питання. Основними завданнями цього виду трасологічної експертизи є ідентифікація людини за слідами: босих ніг, шкарпеток, панчіх, взуття та вирішення діагностичних завдань з установлення особливостей пересування людини, розміру взуття, росту людини тощо.

Предметом експертизи слідів ніг людини і взуття є встановлення фактичних обставин, пов'язаних з ідентифікацією особи, взуття та встановлення їх слідової взаємодії. Вивчення таких слідів дозволяє розв'язати низку ідентифікаційних і діагностичних завдань.

До основних ідентифікаційних завдань відноситься визначення, чи залишені сліди ніг певною особою або конкретним взуттям (панчохами, шкарпетками), яким вона користувалася.

Встановлення зазначених обставин дає можливість не лише звузити коло осіб або об'єктів, якими могли бути залишені виявлені сліди, а й полегшує в подальшому задачу органів досудового розслідування – ототожнення конкретного об'єкта.

Велику групу ідентифікаційних завдань складають питання, пов'язані із встановленням групової належності, зокрема, чи залишені сліди чоловічим або жіночим взуттям, взуттям якого виду і розміру вони утворені. З метою встановлення конкретної тотожності перед експертом можуть бути поставлені питання: чи залишені сліди взуттям, що вилучено у підозрюваного; чи залишені сліди босих ніг ногами підозрюваного; чи залишені сліди ніг шкарпетками (панчохами), які вилучені у підозрюваного.

Основними ідентифікаційними питаннями є:

 • 1) Чи є на даній поверхні (даному предметі) сліди босих ніг (панчіх, шкарпеток, взуття) людини, та чи придатні ці сліди для ідентифікації людини (панчіх, шкарпеток, взуття)?
 • 2) Чи залишені сліди, що виявлені на місці події, даною особою?
 • 3) Чи залишені сліди в кімнаті наданими на дослідження шкарпетками, панчохами чи взуттям, вилученим у певної особи?
 • 4) Чи залишені сліди ніг (шкарпеток, панчіх, взуття), виявлені в різних місцях, однією особою (сліди тих самих шкарпеток, панчіх, взуття)?

Діагностичні завдання передбачають встановлення властивостей об'єктів, якими залишені сліди: особливостей слідоутворюючої поверхні, що відобразилася в сліді; розміру та особливостей босої ноги; фізичних властивостей особи, якою залишено слід, – стать, ріст, особливості ходи тощо.

На вирішення експерту можуть бути поставлені такі питання:

 • 1) Взуттям якого виду залишені дані сліди, і які його характеристики та особливі ознаки (розмір, ступінь зношування тощо)?
 • 2) Який, орієнтовно, ріст людини, котра залишила сліди ніг?
 • 3) Які особливості ходи людини відбились у "доріжці слідів", що виявлена на місці події?

З метою з'ясування механізму події на експертизу можуть бути поставлені такі питання:

 • 1) У якому напрямку і в якому темпі (кроком, бігом) пересувалася особа, сліди ніг якої виявлені на місці події?
 • 2) Як давно залишені сліди ніг (взуття) на місці події?
 • 3) Які особливості мають стопи ніг, взуття, сліди яких виявлені на місці події?
 • 4) Яким є механізм утворення слідів ніг, і чи утворилися вони при перенесенні вантажів, ковзанні тощо?

Об'єктами судово-трасологічної експертизи слідів ніг можуть бути:

 • – поверхневі сліди ніг або доріжки слідів, що відобразились на будь-яких предметах, на ґрунті або копії яких є на дактилоскопічній плівці;
 • – зліпки об'ємних слідів ніг, виготовлені за допомогою медичного гіпсу, полімерної силіконової пасти;
 • – фотографічні знімки слідів, виконані з дотриманням правил судової фотографії;
 • – матеріали кримінального провадження, в яких містяться відомості про час і умови виявлення слідів, способи їх фіксації та механізм події;
 • – взуття підозрюваного чи інших осіб, в якому особа могла бути на місці події;
 • – шкарпетки або панчохи, вилучені у особи, якщо на місці події було виявлено відповідні сліди, в яких відобразилася структура тканини і стан виробу.

Якщо об'єктом експертизи є зліпок об'ємного сліду або поверхневий відбиток босої ноги, для порівняльного дослідження виготовляються 2–3 експериментальних зліпки (відбитки) з босої ноги особи, яка підлягає перевірці. Коли об'єктом експертизи є зліпок (відбиток) сліду взуття, то експерту крім цього об'єкта направляється і саме взуття. У цьому разі порівняльні зразки виготовляються експертом. Якщо об'єктом експертизи є зліпок (відбиток) сліду шкарпеток (панчіх), надітих на ноги, то на експертизу крім зазначеного об'єкта надаються 2–3 експериментальних зразки зліпків (відбитків) шкарпеток (панчіх), надітих на ноги особи, що перевіряється, а також самі шкарпетки або панчохи.

Експертне дослідження слідів ніг і взуття базується на загальних положеннях методики, що прийнята в трасології. Ідентифікація взуття (шкарпетки або панчохи) за залишеними слідами здійснюється методом порівняльного дослідження загальних і окремих ознак, оцінки отриманих результатів і формулювання обґрунтованих висновків. У випадку встановлення комплексу загальних і окремих ознак, що збігаються, експерт формулює категоричний висновок про наявність тотожності. У випадку, коли збігаються тільки загальні ознаки і відсутні або недостатні окремі, у висновку йдеться про групову, родову належність.

Трасологічна експертиза слідів ніг і взуття може бути пов'язана з виконанням комплексних досліджень. Так, у разі виявлення в сліді або на взутті чи поверхні стопи сторонніх забруднень у вигляді часток ґрунту, рослинних залишків, фарби може виникнути необхідність у проведенні ґрунтознавчої, ботанічної, експертизи лакофарбових покриттів тощо. У разі виявлення в сліді крові для визначення видової, групової належності потових виділень на устілці взуття, на шкарпетках чи панчохах треба виконувати судово-медичні, біологічні дослідження. У таких випадках призначається комплексна судово-трасологічна і судова ґрунтознавча, ботанічна, матеріалів і речовин чи інша експертиза.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші