Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Право arrow Експертизи у судочинстві України
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Фототехнічна експертиза

Предметом фототехнічної експертизи є фактичні дані, що стосуються справи і пов'язані із зафіксованою в кіно- та фотодокументах інформацією, технікою та технологією їх виготовлення. Як правило, фототехнічна експертиза призначається у випадках, коли необхідно встановити дані, зафіксовані на фотозображеннях у латентному (неявному) вигляді. Наприклад, визначити розміри зафіксованих на фотознімку предметів, взаємне розташування автомобілів стосовно країв проїжджої частини дороги, точку зйомки фотознімка чи відтворити матеріальну обстановку місця події за фотознімками.

Об'єктами дослідження є фотознімки, технічні засоби та фотоматеріали, які застосовувались для їх виготовлення.

Поняття фотознімку в даному разі має більш широке значення і включає довільні чорно-білі та кольорові зображення, отримані фотоспособом. До фотознімків належать також і фотозображення, отримані без використання мокрого фотопроцесу шляхом друку на сучасних електронних засобах, але формування самого зображення при цьому обов'язково включає оптичний канал (наприклад фотокартки з цифрових фотоапаратів, з відеозапису, кінозйомка). Зображення може бути позитивним або негативним, виконаним на папеpi або прозорій основі (скло, плівка). Таким чином, об'єктами дослідження можуть бути фотокартки, діапозитиви, негативи, мікрофільми, кінофільми, відеозаписи.

До технічних засобів належать фотознімальна апаратура (фотоапарати, кінокамери, відеокамери, насадки на об'єктиви) та лабораторне устаткування (фотозбільшувачі, копіювальні фотостанки, кадрувальні та копіювальні рамки, фоторізаки, глянцювальні апарати), тобто засоби, при використанні яких на фотознімках можуть відображатись їх ознаки.

Фотоматеріали складаються із світлочутливих матеріалів (фотота кіноплівки, фотопластинок, фотопаперу) і фотореактивів (проявників, фіксажів, віражів, відбілювачів тощо). При цьому на дослідження можуть надаватись як сухі речовини, так і їх розчини.

У фототехнічній експертизі мають місце дві самостійні спеціалізації: дослідження фотографічних зображень і технічних засобів їх отримання; дослідження матеріальної частини фотознімків.

Дослідження фотозображень потребує від експерта знань у галузях фототехніки та фізики оптики, а аналіз матеріальної частини фотознімка – в області хімії та фізики фотопроцесу. Залежно від спеціалізації фототехнічна експертиза вирішує ідентифікаційні, діагностичні та класифікаційні завдання.

При дослідженні фотозображень вирішуються: ідентифікаційні завдання – ототожнення технічних засобів, які використовувались для виготовлення фотознімків, негатива, – за фотознімком, окремих предметів (одягу, виробів, приміщень, окремих ділянок місцевості) – за зображеннями їх на фотознімку; діагностичні – встановлення обставин виготовлення фотознімків (ретуш зображення, монтаж, диференціація репродукцій та фотознімків, отриманих з натури, визначення точки зйомки тощо), визначення натуральних розмірів предметів, зафіксованих на фотознімках, відновлення первинного зображення на фотознімку, втраченого в результаті дії агресивних для фотоемульсії факторів, реконструкція матеріальної обстановки місця події за фотознімком.

При аналізі матеріальної частини фотознімків також вирішуються ідентифікаційні та діагностичні завдання, які полягають у встановленні типу та виду світлочутливих матеріалів і реактивів, застосованих для виготовлення фотознімка, належності окремих кадрів одній плівці, визначенні параметрів світлочутливих матеріалів та їх відповідності технічним вимогам, віднесенні фотоматеріалів до конкретної партії виготовлення, визначенні технологічних процесів, які застосовувались при виготовленні фотознімка, тощо.

Типовими питаннями фототехнічної експертизи є такі:

 • 1) Чи надруковані надані на дослідження фотознімки з одного негативу?
 • 2) Чи є фотознімок у друкованому виданні фоторепродукцією з іншого видання?
 • 3) Чи виготовлені фотознімки за допомогою наданого технічного засобу?
 • 4) Чи виготовлені фотознімки за допомогою одного і того самого технічного засобу?
 • 5) Чи піддавався фотознімок монтажу?
 • 6) Чи з наданого оригіналу виготовлено фотозображення на фотознімку?
 • 7) Яка технологія виготовлення пред'явленого фотознімка (натурна, репродукційна, комбінована)?
 • 8) Який фотоматеріал (фотопапір, фотореактиви) використовувався для виготовлення фотознімка?
 • 9) Чи складали надані фотонегативи раніше єдине ціле?
 • 10) Де знаходиться точка зйомки наданого на дослідження фотознімка?
 • 11) Яким було розташування транспортних засобів стосовно краю дороги?
 • 12) Які розміри предмета, зображеного на фотознімку?
 • 13) Як давно (за можливості – конкретно) виготовлено фотознімок?
 • 14) Яке взаємне розташування предметів, зафіксованих на фотознімку?

При реконструкції місця події, зафіксованій на фотознімку, виконаному без дотримання правил метричної фотозйомки, експерт у лабораторних умовах визначає точку зйомки, відстань між предметами, інші умови фотозйомки, після чого на місці події шляхом зіставлення зображень з досліджуваного фотознімка із зображеннями натури здійснює реконструкцію предметної обстановки місця події. Це дає можливість ретроспективно дослідити місце події та виявити необхідні для слідства дані.

Досить часто фототехнічна експертиза призначається у справах за позовами про порушення авторських прав, коли об'єкт інтелектуальної власності фігурує в рекламній тиражній продукції, відеокліпах тощо. При цьому вирішуються задачі як ідентифікації зображених на фотознімках об'єктів, так і визначення технології виготовлення фотознімка в тиражній продукції (монтаж, ретуш, фрагментація тощо).

Сучасні цифрові засоби фотозйомки дозволяють оперативно, без мокрого фотопроцесу, отримувати фотознімки. Негативи в такому разі замінюються на файли з цифровими даними, які можуть бути змінені без видимих ознак. У таких випадках дослідження файлів та їх структури з метою ідентифікації фотоапарата та діагностики фотознімка проводиться разом з фахівцем з комп'ютерної експертизи для визначення ідентифікаційних ознак, можливих ознак зміни зображення тощо. При експертизі фотознімків, отриманих за допомогою відеокамери, також здійснюється комплексне дослідження із залученням експертів у галузі відеозвукозапису та комп'ютерної техніки. Практика свідчить, що запровадження комплексного підходу для вирішення таких завдань дозволяє значно розширити можливості фототехнічної експертизи сучасних засобів фотопроцесу.

Загальна оцінка висновків фототехнічної експертизи проводиться за тими самими принципами, за якими оцінюються й інші експертизи. Особливості в оцінці даної експертизи виникають у тих випадках, коли на експертизу надаються технічні засоби із змінними пристроями (об'єктиви, касети, рамки тощо). У таких випадках необхідно звернути увагу на те, чи проведено ідентифікацію на основі дослідження належних об'єктів та чи дійшли висновку про тотожність технічних засобів за ознаками їх змінюваних частин.

При підготовці матеріалів до відправки на експертизу необхідно використовувати упаковку, що не спричиняє будь-яких змін у стані об'єктів дослідження. Особливо це стосується кадруючих рамок, скла фотозбільшувачів і копіювальних станків; скло та рамки не можна протирати від бруду й пилу тощо. Світлочутливі матеріали повинні мати надійний захист від дії світла та вологи.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші