Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Право arrow Експертизи у судочинстві України
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Експертиза волокон, волокнистих матеріалів і виробів з них

Експертиза волокнистих матеріалів найчастіше призначається у кримінальних провадженнях, пов'язаних з розслідуванням вбивств, згвалтувань, розбійних нападів тощо. Результативність таких експертиз та їх ефективність у доказуванні контактної взаємодії декількох об'єктів залежать від наданих на дослідження матеріалів. Призначаючи таку експертизу, необхідно якомога повніше надати речові докази, що містять інформацію про обставини події, спосіб і механізм злочину. На експертизу найчастіше направляються: предмети одягу потерпілих і підозрюваних, знаряддя злочину, об'єкти навколишнього середовища, пов'язані з подією злочину, мікрочастинки, вилучені з місця події.

Предметом експертизи волокнистих матеріалів і виробів з них є встановлення на основі спеціальних знань фактів, що свідчать про зв'язок з розслідуваною подією конкретних об'єктів волокнистої природи та їх залишків. Завдання, що вирішуються при цьому експертами, доволі різноманітні.

У процесі виявлення й дослідження окремих волокон, які, ймовірно, залишені одягом злочинця, можна отримати інформацію про те, яким шляхом злочинець проник до місця події, яким чином йому вдалося зникнути з місця події, з якими об'єктами контактував його одяг. За допомогою експертизи може бути встановлений факт контактної взаємодії двох комплектів одягу. Наявність на одязі підозрюваного мікрочасток волокон, однорідних з волокнами, які входять до складу тканин предметів одягу потерпілого, а також локалізація цих волокон, може спростувати показання підозрюваного про відсутність контакту між ним і потерпілим.

Предметом експертизи також є факт контактної взаємодії знаряддя злочину або деталей транспортного засобу з предметами одягу потерпілого. У таких випадках завдання вирішується комплексно, з використанням даних, отриманих експертом при дослідженні слідів, які відбивають поверхню слідоутворюючих об'єктів, слідів нафтопродуктів або паливно-мастильних матеріалів, лакофарбових покриттів, Ґрунтових нашарувань тощо. На місці події часто залишаються частки або деталі одягу (шматочки тканини, гудзики, нитки) або окремі предмети одягу – рукавички, шнурки, пояси. Завдання судово-експертного дослідження в такому випадку полягає в установленні належності частин єдиному цілому: предмета одягу – його комплекту, рукавички – одній парі рукавичок, пояса – куртці, шматочка тканини – індивідуально визначеному її полотну або шматку, гудзика з відірваною ниткою – конкретному виробу.

Текстильні матеріали часто використовуються злочинцями як пакувальні засоби для приховування, транспортування речових доказів (різноманітні тканини, мішковина, покривала); мотузки, шпагати, шнурки – для задушення жертви тощо. У випадках виявлення такі волокнисті матеріали необхідно направляти на експертизу разом із порівнювальними зразками, вилученими у підозрюваних.

Злочинці, з метою приховування слідів злочину, часто спалюють одягнутий труп або одяг жертви у кострищах, пічках, топках. Результати експертного дослідження золи та інших спалених залишків допомагають в установленні особи потерпілого за рештками його одягу, що згорів, інших суттєвих обставин кримінального провадження.

У випадках насильницьких дій при контактній взаємодії рук із предметами одягу учасників злочину до речовини піднігтьового вмісту можуть потрапити фрагменти волокон одягу. Тому виходячи із обставин кримінального провадження доцільно направляти на дослідження не лише предмети одягу учасників події, які контактували між собою, а й зрізи їх нігтьових пластинок із нігтьовим вмістом.

Волокнисті матеріали та вироби з них можуть бути об'єктами різного роду судових експертиз: трасологічних, біологічних, медичних, товарознавчих, інженерно-технологічних, пожежно-технічних. Проте питання класифікаційного характеру (встановлення конкретної родової та групової належності), завдання ідентифікації (встановлення цілого за його частками, встановлення загальної родової та групової належності, ототожнення конкретного об'єкта волокнистої природи), діагностичні та ситуаційні завдання (встановлення факту контактної взаємодії) відносяться до компетенції експертизи об'єктів волокнистої природи.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші